• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal Sztuki Ulicznej. Artyści i wolontariusze dla Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku

Festiwal Sztuki Ulicznej. Artyści i wolontariusze dla Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku

- Budujemy w Gdańsku pierwsze w Polsce Centrum Opieki Wytchnieniowej - powiedział Dawid Jastrzebski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Dziś każda złotówka wrzucona do skarbonek wolontariuszy to symboliczny centymetr tej budowy. W sobotę, 24 września 2022 roku podczas Festiwalu Sztuki Ulicznej zbierano na budowę miejsca, dzięki któremu opiekunowie rodzinni będą mogli mieć urlop. 
24.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jastrzebski
W sobotę, 24 września 2022 roku podczas Festiwalu Sztuki Ulicznej zbierano na budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej. - To miejsce, dzięki któremu opiekunowie rodzinni będą mogli mieć urlop - powiedział Dawid Jastrzebski (z lewej), prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Z prawej stoi Wiktoria Rogowska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Czy będzie Centrum Opieki Wytchnieniowej?

Centrum Opieki Wytchnieniowej ma być bezpiecznym miejscem dla osób wymagających stałego nadzoru oraz dla ich opiekunów, którzy dbając i zajmując się niesamodzielnymi dziećmi bądź dorosłymi, nie mieli dotąd ani chwili dla siebie. Teraz, gdy ich podopieczni znajdą się pod troskliwym okiem specjalistów, skorzystają z rehabilitacji i terapii, będą mogli wreszcie odpocząć. 

Zbiórka na Centrum Opieki Wytchnieniowej. Wystawa, festiwal sztuki, bieg charytatywny 

Budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej rozpoczęła się w lutym 2022 roku z inicjatywy Fundacji Hospicyjnej. Na uruchomienie centrum potrzeba jeszcze 1,5 miliona złotych. W tym celu założono już zbiórkę pieniężną na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Teraz do pomocy dołączyli ludzie sztuki.

Artyści razem w szczytnym celu

Festiwal Sztuki Ulicznej rozlokował się w czterech miejscach na terenie Śródmieścia. Na niewielkich scenach występowali artyści, których często spotykamy w przestrzeni miasta, gdy zbierają pieniądze do kapelusza śpiewając, grając na instrumentach czy prezentując ewolucje. Tym razem postanowili działać razem w szczytnym celu. 

2022-09-24-festiwal-uliczny-005
Z wolontariuszami ubranymi w pomarańczowe koszulki kwestowała też Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Ośmioro artystów i artystycznych zespołów krążyło w ostatnią wrześniową sobotę pomiędzy czterema scenami. Wystąpili m.in.: Miłosz Stopiński, który żongluje piłką lepiej niż Robert Lewandowski, śpiewająca i grająca na banjo Wiktoria Rogowska, Adrian Lipskee Lipiński ze swoim uczniem Mateuszem Zielińskim tańczący popping (styl tańca ulicznego), gitarzysta i wokalista Mikołaj Bogdański czy zajmujący się beatboxem Adam Bryszkiewicz (Quanti). 

Casting na gdańskich tiktokerów rozstrzygnięty. Zobacz, kto zwyciężył w castingu

- Cieszę się, że tu jestem i mogę wesprzeć ten fantastyczny projekt - powiedziała Wiktoria Rogowska. - Już wcześniej współpracowałam z Fundacją Hospicyjną, więc kiedy zaproponowano mi udział w festiwalu, nie wahałam się. Problem opiekunów rodzinnych nie dotyczy mnie bezpośrednio, ale wiem że są tacy, którzy nie mieli przez wiele lat wytchnienia w opiece nad swoimi chorymi czy niepełnosprawnymi bliskimi. Jest mi bardzo miło, że mogłam wziąć udział w tym wydarzeniu. 

Opieka nad potrzebującymi bliskimi to rzeczywistość wielu z nas

Muzycy, tancerze, freestylerzy wzięli udział w Festiwalu Sztuki Ulicznej, którego organizatorem jest Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Występowali obok Bramy Wyżynnej, Neptuna, na Moście Zielonym i przy Baszcie Łabędź niedaleko karuzeli. Ale oprócz nich w sobotę po ulicach Śródmieścia spacerowali wolontariusze w charakterystycznych pomarańczowych koszulkach hospicyjnych z napisem “Podaruj urlop” i zbierali do puszki pieniądze na budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej.

Piecki-Migowo. W niedzielę Pchli Targ, gry parkowe i dzielnicowe dożynki

- Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy tutaj wystąpić - powiedział Adrian Lipiński - Połączyliśmy dwie rzeczy sztukę z wolontariatem. Nie ma nic bardziej oddolnego niż chodzenie z puszką i zbieranie pieniędzy po ulicach. Przechodzień zwrócił uwagę na nasze występy, a my dzięki temu mogliśmy zwrócić uwagę spacerowiczów na akcję, na zbieranie pieniędzy, mogliśmy opowiedzieć o budowie Centrum, o jego idei. Ludzie są zajęci nie zwracają na wszystko uwagę, bardzo dobra inicjatywa. 

2022-09-24-festiwal-uliczny-002
W sobotę po ulicach Śródmieścia spacerowali wolontariusze w charakterystycznych pomarańczowych koszulkach hospicyjnych z napisem “Podaruj urlop” i zbierali do puszki pieniądze na budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Moi rodzice jakiś czas temu opiekowali się swoimi rodzicami, którzy niedomagali - powiedział Mateusz Zieliński. - To wcale nie było proste, trzeba było ich wspierać w różnych sytuacjach, cała rodzina brała w tym udział. Miałem też dziadka w hospicjum, którym się opiekowaliśmy. To doświadczenie większości z nas, dlatego bez wahania dołączyłem do festiwalu, a jest to mój pierwszy występ na takiej charytatywnej imprezie.  

Pierwsi podopieczni mają trafić do Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku w czerwcu 2023 roku.

Szczegóły dotyczące budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej dostępne są na stronie kampanii "Podaruj urlop".

 

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury