• Start
  • Wiadomości
  • Jarmarczne gadanie, czyli rozmowy o życiu pod Bazyliką Mariacką

"Jarmarczne gadanie". Kolejne spotkanie w sali multimedialnej Bazyliki Mariackiej

„Jarmarczne gadanie, czyli rozmowy o życiu” to tytuł cyklu spotkań, które odbędą się na przełomie w lipcu i sierpniu w Sali Multimedialnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Oprócz wykładów prezentujących dorobek różnych myślicieli, zaplanowano też koncerty muzyczne. Sala Multimedialna Bazyliki Mariackiej jest nowym miejscem na mapie kulturalnej Gdańska.
( Publikacja: 05.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sala Multimedialna Bazyliki Mariackiej czeka na widzów
Sala Multimedialna Bazyliki Mariackiej czeka na widzów
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Sala Multimedialna Bazyliki Mariackiej - w zasadzie coś z niczego

Aż trudno uwierzyć, co wcześniej było w miejscu, gdzie dzisiaj mamy Salę Multimedialną Bazyliki Mariackiej. Znajdowała się tam zaniedbana, od dawna nie używana stara kotłownia. Mało kto o niej wiedział, ponieważ wejście było od zewnątrz, a podziemne pomieszczenia znajdowały się nie pod samą świątynią, a zaraz obok niej, pod parkingiem dla samochodów, który znajdował się od strony ul. Świętego Ducha. Na to miejsce zwrócił uwagę proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusz Bradtke, gdy rozpoczynał wielki remont największego i najwspanialszego kościoła w Gdańsku.

„Remont Bazyliki Mariackiej stał się możliwy dzięki pomocy Miasta” - ks. Ireneusz Bradtke podsumował 3-letnią rewitalizację

Tak więc przy okazji remontu świątyni, udało się przywrócić do życia pomieszczenia dawnej kotłowni, ale już z zupełnie innym przeznaczeniem. Prace, dzięki którym powstała Sala Multimedialna Bazyliki Mariackiej, kosztowały w sumie ponad 3 mln zł. Ks. proboszcz Ireneusz Bradtke spodziewa się, że miejsce to będzie dobrze służyło gdańskiej społeczności. Na początek przygotowano cykl „Jarmarczne gadanie, czyli rozmowy o życiu”.

Remont Bazyliki Mariackiej. Sala multimedialna zamiast kotłowni

Remont i adaptacja dawnej kotłowni, znajdującej się pod ziemią, tuż obok Bazyliki Mariackiej, kosztował ponad 3,1 mln zł. Gdańsk zyskał tutaj nowe miejsce na mapie życia kulturalnego miasta
Remont i adaptacja dawnej kotłowni, znajdującej się pod ziemią, tuż obok Bazyliki Mariackiej, kosztował ponad 3,1 mln zł. Gdańsk zyskał tutaj nowe miejsce na mapie życia kulturalnego miasta
Fb Bazyliki Mariackiej w Gdańsku

Czym jest cykl "Jarmarczne gadanie"?

Celem zaplanowanych wykładów jest popularyzacja myśli filozoficznej różnych filozofów, wywodzących się z różnych krajów i epok. To nawiązanie do wielowiekowej tradycji trwającego właśnie w Gdańsku Jarmarku św. Dominika. Impreza miała nie tylko handlowy wymiar. Zawsze jarmark był miejscem, gdzie spotykali się różni ludzie, reprezentujący różne prądy i stanowiska światopoglądowe.

 

Podczas sobotnich spotkań z cyklu „Jarmarczne gadanie, czyli rozmowy o życiu” zostaną przedstawione idee dominikanina św. Tomasza z Akwinu, hiszpańskiego egzystencjalisty Miguela de Unamuno oraz amerykańskiego filozofa religii Joshuy Seachrisa. Wszystko w nowopowstałej Sali Multimedialnej Bazyliki Mariackiej.

Jarmark św. Dominika. Gdańscy dominikanie zapraszają na zwiedzanie kościoła i swój stragan 

 Jarmarczne gadanie to cykl trzech spotkań z filozofią i muzyką
"Jarmarczne gadanie" to cykl trzech spotkań z filozofią i muzyką
brak autora

PROGRAM "JARMARCZNEGO GADANIA":

30 LIPCA (SOBOTA) - WYKŁAD I KONCERT - godz. 19.45

Prof. dr hab. Piotr Roszak - „Św. Tomasz z Akwinu o tym, jak być szczęśliwym”

 

Piotr Roszak - ksiądz, teolog, tłumacz z języka hiszpańskiego i łacińskiego, autor książek. Laureat wielu międzynarodowych nagród w tym Nagrody „Europa”, przyznawanej przez Centrum Studiów Europejskich Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie oraz Komisję Europejską. W roku 2022 odznaczony Krzyżem Oficerskim Izabeli Katolickiej.

Capella Cistercian - koncert muzyki średniowiecznej „Sacrum i profanum”

6 SIERPNIA (SOBOTA) - WYKŁAD I KONCERT – godz. 19.45

Dr Adam Jeszka - „Życie jak w Madrycie. Miguel de Unamuno o jedynej tęsknocie człowieka”

 

Adam Jeszka - ksiądz, filozof, wykładowca akademicki, pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pielgrzym drogami „Camino de Santiago”.

 

Marcin Kozioł - koncert muzyki hiszpańskiej

Marcin Kozioł naukę gry na gitarze zaczął w wieku 7 lat. W 2019 r. uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiował w Guildhall School of Music and Drama w Londynie ma na swoim koncie kilka nagrań płytowych.

13 SIERPNIA (SOBOTA) – WYKŁAD I KASZUBSKA DROŻDŻÓWKA - godz. 19.45

Błażej Szymichowski - „Życie jest opowieścią. Filozofia Joshuy Seachris'a

Błażej Szymichowski - filozof, stypendysta Ian Ramsey Center na Uniwersytecie Oxfordzkim.

 

Wejście do Sali Multimedialnej Bazyliki Mariackiej znajduje się przy drzwiach bocznych do świątyni od strony ul. Św. Ducha. Wstęp na spotkania jest wolny. Liczba miejsc ograniczona (maksymalnie 50 osób).