• Start
  • Wiadomości
  • Remont Bazyliki Mariackiej. Sala multimedialna zamiast kotłowni

Remont Bazyliki Mariackiej. Sala multimedialna zamiast kotłowni

Kolejny rozdział w modernizacji Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Za 3,1 mln zł dawna podziemna kotłownia zostanie przebudowana na salę multimedialną. Tutaj rozpoczynać się będzie szlak turystyczny w Bazylice.
( Publikacja: 14.11.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dawna kotłownia w nowej odsłonie. Sala multimedialna będzie tu już w sierpniu 2019 r.
Dawna kotłownia już wkrótce w nowej odsłonie. Sala multimedialna będzie tu już w sierpniu 2019 r.
źródło: Bazylika Mariacka w Gdańsku /facebook


Tuż obok północnej ściany Bazyliki Mariackiej, pod parkingiem od strony ul. Św. Ducha, znajduje się dawna kotłownia. Pomieszczenie ma ok. 200 mkw. Niewiele osób o nim wie. Teraz zostanie odnowione i udostępnione zwiedzającym jako sala multimedialna. Proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku ks. Ireneusz Bradtke wyjaśnia, że sala ta ma być początkiem turystycznego szlaku wiodącego przez świątynię.

- To będzie połączenie sali projekcyjnej z wystawą. Chcemy, żeby turysta odwiedzający Bazylikę mógł tu obejrzeć krótkie 15-minutowe filmy dotyczące historii naszego kościoła, tej dawnej i tej powojennej. Turysta będzie mógł na przykład zobaczyć jak Gdańsk i Bazylika były zniszczone po II wojnie światowej i jak później były odbudowywane. Następnie prosto z sali projekcyjnej szlak będzie prowadził do wejścia bocznego Bazyliki - mówi ks. Ireneusz Bradtke.


Remont i adaptacja dawnej kotłowni na potrzeby sali multimedialnej kosztować będzie ponad 3,1 mln zł
Remont i adaptacja dawnej kotłowni na potrzeby sali multimedialnej kosztować będzie ponad 3,1 mln zł
Bazylika Mariacka w Gdańsku/Facebook


Kotłownia będzie też miejscem, gdzie znajdzie się mała wystawa. W gablotach pojawią się pamiątki dotyczące świątyni, wyeksponowane też będą urządzenia, odtworzony zostanie jeden z pieców. W sali multimedialnej docelowo będzie też można organizować różne wydarzenia kulturalne. Z kolei na parkingu nad dawną kotłownią zlokalizowany zostanie meeting point i informacja turystyczna.

- Mamy tu liczne konserwatorskie wymogi, więc będzie to mobilny punkt informacji turystycznej - dodaje ks. Bradtke.

Zobacz też: Nie tylko dach. Bazylika Mariacka przechodzi największy remont w swojej historii DRON

Przebudowy podjęła się firma Handlowo Usługowa SARDAW Marcin Plichta ze Skarszew. Właśnie podpisano umowę. Wykonawca przystąpi do prac 1 grudnia. Przebudowane zostaną pomieszczenia podziemne, na zewnątrz powstanie zejście w postaci schodów oraz elementy małej architektury, czyli postumenty i siedziska. Zachowany ma być surowy, industrialny charakter przestrzeni. Koszt prac w kotłowni wyniesie ponad 3,1 mln zł. Modernizacja trwać ma zgodnie z umową 40 tygodni.

Zachowany dla zwiedzających będzie dawny piec kotłowni
Zachowany dla zwiedzających będzie dawny piec kotłowni
zdj. Bazylika Mariacka w Gdańsku/facebook


Przebudowa dawnej kotłowni jest częścią prowadzonego obecnie, zakrojonego na ogromną skalę, kapitalnego remontu tej największej ceglanej świątyni na świecie. Koszt całkowity to 21,6 mln zł (dofinansowanie z UE 18 mln zł), wkład własny to ok. 3,5 mln - z czego 2,5 mln to dotacja Miasta Gdańska. Prace wykonywane są w ramach projektu "Rewitalizacja i ochrona dziedzictwa kulturowego zespołu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, z budżetu Gminy Miasta Gdańska oraz ze środków własnych parafii.