Jarmark św. Dominika. Gdańscy dominikanie zapraszają na zwiedzanie kościoła i swój stragan

Jarmark św. Dominika, którego 762 edycja rozpoczyna się w sobotę 23 lipca, zainicjowali gdańscy dominikanie w 1260 roku dzięki przywilejowi odpustu uzyskanemu od Stolicy Apostolskiej. Także w tym roku bracia będą obecni w sercu Gdańska. Przygotowali też specjalną ofertę.
22.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wnętrze kościoła św. Mikołaja. Dominikanie zapraszają do zwiedzenia świątyni w czasie Jarmarku św. Dominika
Wnętrze kościoła św. Mikołaja. Dominikanie zapraszają do zwiedzenia świątyni w czasie Jarmarku św. Dominika
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Jarmark św. Dominika - duchowe początki

W 1260 roku gdański zakon dominikanów otrzymał możliwość udzielania odpustów dla tych, którzy w Dzień Św. Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejów, odwiedzą kościół Św. Mikołaja. Na samym początku było to więc wydarzenie religijne, bo do Gdańska zjeżdżały tłumy wiernych. Przy okazji pojawili się też kupcy. Z czasem sprzedających i kupujących było coraz więcej. Dziś gdańscy dominikanie w czasie współcześnie organizowanych Jarmarków św. Dominika starają się przypominać o duchowych źródłach tego wydarzenia.

Dominikanie zapraszają na wirtualną wycieczkę po Bazylice św. Mikołaja. Zbiory zdygitalizowano w 2D i 3D 

8 sierpnia (poniedziałek) zapraszają na Uroczystość Świętego Dominika. Tego dnia zaplanowano trzy msze św. o godz.: 8:00, 12:00, 19:00. Odbędą się one w Bazylice św. Mikołaja. Po mszy o godzinie 12:00 zakonnicy zapraszają na dziedziniec klasztorny do wspólnego świętowania podczas agapy.

Oprowadzanie po kościele św. Mikołaja

Kościół św. Mikołaja, mający status bazyliki, przy którym mieści się gdański klasztor dominikanów, znajduje się przy ul. Świętojańskiej 72. Jego historia sięga XII wieku, a budowa obecnej świątyni rozpoczęła się w wieku XIV. To jedyny niezniszczony podczas II wojny światowej kościół gdańskiego Głównego Miasta. Zabytek kryje wiele tajemnic i ciekawych miejsc.

W czasie Jarmarku dominikanie przygotowali specjalne Oprowadzanie po kościele. Odbywa się ono we wtorki, środy i piątki o godz.
16:00, na życzenie również w języku angielskim (guided tours of St. Nicholas church in the English language on request: gdansk@dominikanie.pl)

Odwiedzający kościół w czasie Jarmarku będą mogli także zapoznać się z historią tego miejsca. Przygotowano tablice informacyjne, publikacje o historii "Mikołaja" oraz nowoczesne pocztówki.

Organy w kościele św. Mikołaja w Gdańsku
Zabytkowe organy w kościele św. Mikołaja w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Stragan Dominikański

Zakonnicy przygotowali również swój stragan. Ustawiony on będzie na ul. Szerokiej. Będzie można na nim nabyć pamiątki z Gdańska, wino produkowane przez dominikanów w średniowiecznej winnicy św. Jakuba oraz zioła z zielarni sióstr dominikanek.

Do nabycia będzie też książka "Wybrałem Gdańsk. Wspomnienia brata Wilhelma Paściaka OP". To niezwykła publikacja. Brat Wilhelm pod koniec swojego życia opisał swoją młodość, pobyt we lwowskim klasztorze dominikanów oraz ponad 60-letnią posługę w kościele św. Mikołaja. Opisuje on powojenny Gdańsk, swój gdański klasztor oraz zmieniający się świat. Dzięki tej publikacji poznać można historię tajemniczego skarbu ormiańskiego, powojenne losy dominikanów wygnanych ze Lwowa, relację z Gdańska pierwszych powojennych dominikanów. Publikacja zawiera unikalne zdjęcia z dominikańskiego archiwum, które nigdy wcześniej nie były publikowane. Praca nad redakcją i przygotowaniem do druku wspomnień brata Wilhelma trwała ponad 2 lata.

Wspomnienia brata Wilhelma to ważny zapis historii Gdańska i jego mieszkańców
Wspomnienia brata Wilhelma to ważny zapis historii Gdańska i jego mieszkańców
źródło: gdansk.dominikanie.pl

Wspomnienia brata Wilhelma będą w sprzedaży od 25 lipca w zakrystii kościoła św. Mikołaja przy ul. Świętojańskiej 72 oraz w księgarniach "Szafa Gdańska" (ul. Garbary) i "Firmin" (ul. Lawendowa), a także w sprzedaży internetowej: gdansk@dominikanie.pl.

Koncerty organowe

Podczas Jarmarku św. Dominika w kościele św. Mikołaja będzie można również wysłuchać koncertów organowych. Oto program:

25 lipca, godz. 20:00 - Federica Iannella

31 lipca, godz. 14:00 - Oskar Maj, Filip Woźniak

1 sierpnia, godz. 20:00 - Roman Perucki

7 sierpnia, godz. 14:00 - Ewa Bąk, Marcin Ciszewski

8 sierpnia, godz. 20:00 - Błażej Musiałczyk, Anna Rocławska-Musiałczyk

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka