Inwestycja Gdańskich Nieruchomości. Dwie zabytkowe kamienice we Wrzeszczu przejdą gruntowny remont

Zabytkowe budynki we Wrzeszczu Górnym przy Jaśkowej Dolinie 7 i Pniewskiego 1 zyskają dawny blask. Gdańskie Nieruchomości ogłosiły przetarg na modernizację tych dwóch kamienic z końca XIX wieku, które przejdą nowoczesną termomodernizację. Termin składania ofert przez firmy mija 20 marca. 
( 07.03.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zabytkowe wyremontowane kamienice
Tak mają wyglądać po remoncie połączone kamienice we Wrzeszczu. Na pierwszym planie Jaśkowa Dolina 7 
mat. Gdańskie Nieruchomości

Co to jest ZIT?

Budynki przy Jaśkowej Dolinie 7 i Pniewskiego 1 zaplanowano do kompleksowego remontu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). To program, dzięki któremu przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego remonty przejdzie 26 budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej w Gdańsku.

Ekologiczne źródła ogrzewania i fotowoltaika - Gdańskie Nieruchomości modernizują miejskie budynki

- Po długim okresie planowania inwestycji, który obejmował sporządzenie szczegółowego projektu i przeprowadzenie wymaganych uzgodnień, przechodzimy do etapu realizacyjnego i poszukiwań wykonawcy prac - informuje Aleksandra Strug, rzeczniczka prasowa Gdańskich Nieruchomości

Jakie prace zaplanowano w kamienicach we Wrzeszczu?

W budynkach zaplanowany został szereg prac konstrukcyjnych. Remont przejdzie zarówno fasada, jak i wnętrza nieruchomości. Prace termomodernizacyjne obejmą dach, elewację, ale także izolację przeciwwodną. 
 
Zmodernizowany budynek z czerwonej cegły
Tak prezentować się ma po gruntownej renowacji kamienica przy ul. Pniewskiego 1
mat. Gdańskie Nieruchomości
Budynki zyskają współczesne instalacje teletechniczne, sanitarne i elektryczne, ale także ekologiczne – w budynku przewidziany został system fotowoltaiczny, który wypełni część zapotrzebowania energetycznego nieruchomości. 
- W kamienicach zainstalowany zostanie również system oszczędzający zużycie wody, tzw. system wody szarej, który umożliwi odzyskanie i ponowne wykorzystanie wody zużywanej na co dzień, np. w umywalkach do spłukiwania toalet - wyjaśnia Aleksandra Strug.

Dbałość o detale architektoniczne 

Dla obu budynków przewidziane są także wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, budowa nowej instalacji centralnego ogrzewania, a także wymiana urządzeń podstawowych zasilanych energią elektryczną na nowe, energooszczędne z automatyką dostosowującą zużycie energii i wydajność.
Dla komfortu przyszłych użytkowników, na zapleczu nieruchomości pojawią się windy obsługujące wyższe kondygnacje.
Plan remontu kamienic, powstałych w ostatniej dekadzie XIX wieku, wymagał sporządzenia programu prac konserwatorskich, uwzględniającego m.in. renowację i odtworzenie detali architektonicznych, tak aby po termomodernizacji budynki odzyskały dawny urok, oferując jednocześnie komfortowe i ekologiczne wnętrza.

Ile czasu potrwa inwestycja?

Po remoncie kamienice przy ul. Jaśkowej Dolinie 7 i Pniewskiego 1 mają spełniać funkcje użytkowe. Od kilku lat działa tu Dom Sąsiedzki Jaśkowa 7 prowadzony przez Stowarzyszenie Morena, wcześniej mieściła się tu przychodnia.
 
Po podpisaniu umowy z Gdańskimi Nieruchomościami wykonawca będzie miał do roku czasu na modernizację obu kamienic.