Inwestycja Gdańskich Nieruchomości. Dwie zabytkowe kamienice we Wrzeszczu przejdą gruntowny remont

Zabytkowe budynki we Wrzeszczu Górnym przy Jaśkowej Dolinie 7 i Pniewskiego 1 zyskają dawny blask. Gdańskie Nieruchomości ogłosiły przetarg na modernizację tych dwóch kamienic z końca XIX wieku, które przejdą nowoczesną termomodernizację. Termin składania ofert przez firmy mija 20 marca. 
07.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zabytkowe wyremontowane kamienice
Tak mają wyglądać po remoncie połączone kamienice we Wrzeszczu. Na pierwszym planie Jaśkowa Dolina 7 
mat. Gdańskie Nieruchomości

Co to jest ZIT?

Budynki przy Jaśkowej Dolinie 7 i Pniewskiego 1 zaplanowano do kompleksowego remontu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). To program, dzięki któremu przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego remonty przejdzie 26 budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej w Gdańsku.

Ekologiczne źródła ogrzewania i fotowoltaika - Gdańskie Nieruchomości modernizują miejskie budynki

- Po długim okresie planowania inwestycji, który obejmował sporządzenie szczegółowego projektu i przeprowadzenie wymaganych uzgodnień, przechodzimy do etapu realizacyjnego i poszukiwań wykonawcy prac - informuje Aleksandra Strug, rzeczniczka prasowa Gdańskich Nieruchomości

Jakie prace zaplanowano w kamienicach we Wrzeszczu?

W budynkach zaplanowany został szereg prac konstrukcyjnych. Remont przejdzie zarówno fasada, jak i wnętrza nieruchomości. Prace termomodernizacyjne obejmą dach, elewację, ale także izolację przeciwwodną. 
 
Zmodernizowany budynek z czerwonej cegły
Tak prezentować się ma po gruntownej renowacji kamienica przy ul. Pniewskiego 1
mat. Gdańskie Nieruchomości
Budynki zyskają współczesne instalacje teletechniczne, sanitarne i elektryczne, ale także ekologiczne – w budynku przewidziany został system fotowoltaiczny, który wypełni część zapotrzebowania energetycznego nieruchomości. 
- W kamienicach zainstalowany zostanie również system oszczędzający zużycie wody, tzw. system wody szarej, który umożliwi odzyskanie i ponowne wykorzystanie wody zużywanej na co dzień, np. w umywalkach do spłukiwania toalet - wyjaśnia Aleksandra Strug.

Dbałość o detale architektoniczne 

Dla obu budynków przewidziane są także wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, budowa nowej instalacji centralnego ogrzewania, a także wymiana urządzeń podstawowych zasilanych energią elektryczną na nowe, energooszczędne z automatyką dostosowującą zużycie energii i wydajność.
Dla komfortu przyszłych użytkowników, na zapleczu nieruchomości pojawią się windy obsługujące wyższe kondygnacje.
Plan remontu kamienic, powstałych w ostatniej dekadzie XIX wieku, wymagał sporządzenia programu prac konserwatorskich, uwzględniającego m.in. renowację i odtworzenie detali architektonicznych, tak aby po termomodernizacji budynki odzyskały dawny urok, oferując jednocześnie komfortowe i ekologiczne wnętrza.

Ile czasu potrwa inwestycja?

Po remoncie kamienice przy ul. Jaśkowej Dolinie 7 i Pniewskiego 1 mają spełniać funkcje użytkowe. Od kilku lat działa tu Dom Sąsiedzki Jaśkowa 7 prowadzony przez Stowarzyszenie Morena, wcześniej mieściła się tu przychodnia.
 
Po podpisaniu umowy z Gdańskimi Nieruchomościami wykonawca będzie miał do roku czasu na modernizację obu kamienic.