Wycieczkowce wracają - do Portu Gdańsk wpłynął dziś statek "Hamburg"

Do portu w Gdańsku w czwartek, 20 kwietnia, wpłynął luksusowy statek pasażerski „Hamburg”. Pływająca pod bahamską banderą jednostka ma 144 m długości, 21,5 m szerokości, a na swój pokład może zabrać do 420 pasażerów. Wizyta “Hamburga” rozpoczęła kolejny sezon żeglugi wycieczkowej w Porcie Gdańsk. Do 17 grudnia awizowanych jest przypłynięcie 46 wycieczkowców. Największą jednostką będzie “Bolette” o długości 238 metrów. Statek będzie można podziwiać 10 maja.
19.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Statek wycieczkowy w porcie prowadzony przez holownik.
Sezon statków wycieczkowych w 2023 r. obejmuje 46 zawinięć, ostatnia wizyta zaplanowana jest w połowie grudnia
fot. Krzysztof Mystkowski/ KFP.pl

Statki, których krajów, będą w Gdańsku najczęściej?

“Hamburg” zacumuje przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte o godz. 11.00. Postój potrwa do godz. 19.00. Statek ten wielokrotnie gościł już w gdańskim porcie. W tym roku zawita do Gdańska jeszcze raz - 20 maja
 
Sezon 2023 zakończy się nietypowo, bo tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 17 grudnia, kiedy to do Gdańska przypłynie maltański „Hanseatic Nature”, mierzący 139 m.
 
Fotogaleria zdjęć z pierwszego w tym roku wpłynięcia statku wycieczkowego "Hamburg" do gdańskiego portu 

 
W tegorocznym sezonie wycieczkowców w Gdańsku awizowanych jest 46 jednostek. Najwięcej z nich - 17 - pływa pod banderą maltańską. Następnie - 12 statków - reprezentować będzie Bahamy, 10 - Norwegię, 6 - Francję, a na jednym “Ocean Majesty”, który wpłynie 9 czerwca, powiewać będzie bandera Portugalii. 
 

Tegoroczny sezon zawinięć wycieczkowców w Porcie Gdańsk zakończony. Był rekordowy

Najczęściej - bo aż 8 razy - do Gdańska będzie przypływał “Clio” - 22 maja, 7 czerwca, 1 lipca, 17 lipca, 21 lipca, 6 sierpnia, 30 sierpnia i 15 września. To statek wycieczkowy, pływający pod banderą Malty, mający ponad 100 m długości. W Gdańsku będzie cumował przy Nabrzeżu WOC II. 
 
Równie często - 6 razy - będzie można oglądać w Gdańsku jednostkę “Viking Jupiter” z banderą norweską. Statek wpłynie do portu 27 kwietnia, 5 maja, 8 czerwca, 16 czerwca, 28 czerwca i 6 lipca. Viking Jupiter” mierzy ponad 228 m. 

Jaka będzie największa i najmniejsza jednostka?

Największą jednostką będzie “Bolette” o długości 238 metrów, pływająca pod bahamską banderą  Statek wpłynie do Gdańska 10 maja.
Z awizowanych na rok 2023 statków wycieczkowych najmniejszy będzie zaś “Hebridean Sky” o długości nieco ponad 90 m. Bahamska jednostka pojawi się w gdańskim porcie dwukrotnie: 31 lipca - 1 sierpnia i 18 sierpnia.

Ile wycieczkowców było w Gdańsku w 2022 r.?

Ubiegłoroczny sezon na wizyty zagranicznych gości opływających Europę i świat na luksusowych statkach był bardzo udany. Do Portu Gdańsk od maja do września wycieczkowce zawijały łącznie 79 razy. Na ich pokładach podróżowało 29,5 tys. pasażerów. 
 
Największym statkiem w 2022 r. był liczący ponad 239 m długości wycieczkowiec „Marina”
 
Dotychczas rekordowym rokiem pod względem zawinięć był 2018 r. Do portu w Gdańsku wpłynęło wówczas 67 jednostek z nieco ponad 30 tys. pasażerów.
- Zwiększona liczba zawinięć wycieczkowców w ub. roku spowodowana była tym, że statki, w związku z agresją Rosji na Ukrainę, omijały Sankt Petersburg. Jednostki, które rokrocznie tam wpływały zostały rozdzielone na inne porty bałtyckie. A było to ok. 350 zawinięć. Zyskały na tym głównie porty średnie – do których zalicza się Gdańsk – ale także np. Rønne na Bornholmie, Kłajpeda na Litwie, Ryga na Łotwie, czy też Visby na szwedzkiej Gotlandii – wyjaśnia Michał Stupak, menadżer klienta w Porcie Gdańsk.
 
Możliwości Portu Gdańsk są dużo większe. Teoretycznie może przyjąć do 120 jednostek wycieczkowych w ciągu roku. 

Jak sprawdzić, kiedy przypłyną statki?

Dokładna lista awizowanych w tym roku wycieczkowców, wraz z datami oraz godzinami wpłynięcia i postoju, jest dostępna na stronie internetowej Portu Gdańsk
 
Wszystkie operacje wycieczkowców odbywają się na trzech nabrzeżach przeładunkowych: Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, Nabrzeżu Oliwskim oraz na Nabrzeżu WOC II. 
 

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże