Gerard Timmoner - najwyższy rangą mistrz zakonu dominikanów odwiedził klasztor w Gdańsku

W dniach 30 września i 2 października gdańscy dominikanie goszczą najwyższego przełożonego całego Zakonu Kaznodziejskiego. Ojciec generał Gerard Timmoner III odwiedza Gdańsk w ramach swoich kanonicznych obowiązków, które mistrzowi zakonu nakazują odwiedzić każdy dominikański klasztor i indywidualnie porozmawiać z każdym z braci.
01.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zakonnik w białej szacie uśmiecha się i rozmawia z kobietami w kościele
O. Gerard Timoner OP w rozmowie z wiernymi w Bazylice św. Mikołaja
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Gdańska wizyta mistrza zakonu

O. Gerard Timmoner OP rozpoczął wizytację Polskiej Prowincji Dominikanów 26 kwietnia w Witebsku na Białorusi. Stamtąd udał się na Ukrainę. W ramach Polskiej Prowincji działa też klasztor w Monachium i Australii. Mistrzowi Zakonu w wizycie w Gdańsku towarzyszy ojciec Jamshed Gill, socjusz Zakonu ds. Azji i Pacyfiku, syn Prowincji Pakistanu. Jednym z obowiązków najwyższego przełożonego zakonu jest odwiedzenie każdego klasztoru, rozmowa ze wspólnotą i z każdym z braci indywidualnie. To jedna z zasad starej demokracji dominikańskiej. Kanoniczna wizyta jest znakiem jedności Zakonu św. Dominika.

Zostań sponsorem renowacji średniowiecznych zworników sklepienia w kościele św. Mikołaja 

W kościele św. Mikołaja w Gdańsku z jego udziałem odbyła się niedzielna msza św. o godz. 11.30. O Gerard wygłosił kazanie. Obecni byli w imieniu władz Gdańska Danuta Janczarek, sekretarz Miasta i radny Piotr Dzik, którzy przekazali gościowi pamiątkowy obraz Gdańska. Mistrz zakonu będzie jeszcze brał udział w liturgii w poniedziałek, 2 października o godz. 12.00.

kobieta w garsonce przekazuje kapłanowi ubranemu w szaty liturgiczne obraz
Upominek od władz Gdańska wręcza Danuta Janczarek, sekretarz Miasta
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Gdański klasztor dominikanów to obecnie dziewięciu braci. Przeorem jest ojciec Michał Osek. Początki stałej obecności zakonu w Gdańsku sięgają XIII w., kiedy to  22 stycznia 1227 r. książę pomorski Świętopełk przekazał kościół św. Mikołaja braciom dominikanom.

Nota biograficzna Gerarda Timmonera

Jak czytamy na stronie gdańskiego zakonu dominikanów o. Gerard Timmoner III urodził się w 1968 roku w Daet na Filipinach. Formację dominikańską rozpoczął w 1985 roku. Pierwsze śluby zakonne złożył w 1989 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w 1995 r. W 1991 roku uzyskał stopień licencjata filozofii w filipińskim Dominikańskim Centrum Studiów Międzynarodowych, a stopień licencjata teologii w Uniwersytecie św. Tomasza w Manilii w 1994 r. Licencjat z teologii świętej uzyskał na Katolickim Uniwersytecie w Nijmegen w Holandii w 2004 roku.

dwóch zakonników uśmiechniętych podczas rozmowy w kościele
Generał zakonu musi w ciągu kadencji odwiedzić wszystkie klasztory na świecie i z każdym bratem porozmawiać indywidualnie. Nz. (od lewej) o. Michał Osek, przeor gdańskiego klasztoru dominikanów i o. Gerard Timoner
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Ojciec Gerard pracował jako prorektor ds. Religijnych i rektor Uniwersytetu św. Tomasz w Manilii od 2007 do 2012 roku, do czasu, gdy został wybrany na prowincjała Prowincji Filipin. Na największym katolickim uniwersytecie w Azji prowadził zajęcia m.in. z teologii międzykulturowej oraz sakramentologii szczegółowej (o sakramencie pokuty i pojednania oraz kapłaństwa).

zdjęcie grupowe wiernych i zakonników na tle ołtarza
Pamiątkowe zdjęcie przy okazji wizyty mistrza zakonu w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

W 2014 roku papież Franciszek powołał ojca Gerarda do Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Jest to eksperckie gremium przy Kongregacji Nauki Wiary. Po zakończeniu kadencji na początku 2017 roku generał Zakonu, Bruno Cadoré powierzył mu funkcję socjusza ds. Azji i Pacyfiku, którą sprawował do dnia wyboru na generała Zakonu dnia 13 lipca 2019. Wyboru dokonali bracia zebrani na Kapitule Generalnej w Wietnamie. Kadencja mistrza Zakonu trwa 9 lat.

Zobacz fotorelację z wizyty:

 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania