Zostań sponsorem renowacji średniowiecznych zworników sklepienia w kościele św. Mikołaja

W średniowiecznej kaplicy św. Józefa w Bazylice św. Mikołaja trwają na dobre prace konserwatorskie. W ich trakcie odkryto dekoracje na zwornikach przy sklepieniu w postaci wymalowanych ledwie widocznych pięciu kwiatów, które wymagają renowacji. Dominikanie zachęcają do sfinansowania tego przedsięwzięcia. Koszt prac przy każdym zworniku to 1500 złotych.
18.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fragment średniowiecznego sklepienia
Zbiórka pieniędzy odbywa się pod hasłem "Kwiaty dla św. Józefa”
mat. Dominikanie w Gdańsku

Jak zasponsorować renowację zworników?

Zakonnicy informują, że poszczególne zworniki z kwiatami można wybrać według planu, a rezerwacje kwiatów oraz szczegóły można uzyskać pod adresem: gdansk@dominikanie.pl.
 
Darczyńcy otrzymają dyplom potwierdzający włączenie się w prace przy danym zworniku oraz pamiątkowy album z prac konserwatorskich w kaplicy św. Józefa.

Co zostanie poddane renowacji?

Kaplica św. Józefa w Bazylice św. Mikołaja, gdzie trwają prace konserwatorskie, znajduje się w parterze ośmiobocznej wieży. Zabytkowa przestrzeń powstała w latach 40. XIV wieku, w pierwszej fazie budowy kościoła dominikanów w Gdańsku.

Zaskakujące efekty prac konserwatorskich w kościele św. Mikołaja, zobacz XIV-wieczne freski

Konserwatorzy na ścianach i sklepieniach sakralnego wnętrza odkryli już piękne, wielobarwne freski.
 
Plan przedstawiający plan sklepienia w kaplicy
 
mat. Dominikanie w Gdańsku
 
Podczas prac konserwatorskich poddany zostanie konserwacji m.in. fresk Scala Salutis (łac. święte schody) z 1425 r
- To bardzo rzadkie przedstawienie modlitwy. Na malowidle wierni kierują modlitwę najpierw do Matki Bożej. Ta przekazuje ją Chrystusowi, a na końcu modlitwa przedstawiana jest Bogu Ojcu. Taka koncepcja modlitwy jest nietypowa, ponieważ chrześcijaństwo głosi, że człowiek modli się wprost do Boga, a święci mogą być jedynie wspomożycielami, towarzyszami naszej modlitwy. Podobnych polichromii w Polsce są tylko trzy m.in. w Krakowie, w krużgankach klasztoru augustianów - wyjaśnia o. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów.
Zabytkowy zwornik
Koszt restauracji jednego zwornika z kwiatem kosztuje 1500 zł
mat. Dominikanie w Gdańsku
 
Kaplica św. Józefa, która jak cały kościół św. Mikołaja szczęśliwie ocalała podczas II wojny światowej, zostanie odrestaurowana w stylu gotyckim i neogotyckim.

Na ile wyjątkowa jest renowacja kaplicy św. Józefa?

O. Michał Osek zapewnia, że po zakończeniu prac konserwatorskich gotycka kaplica będzie wielką ozdobą świątyni i miasta Gdańska.
 
Przeor gdańskiego klasztoru dominikanów podkreśla, że tak szeroko zakrojone prace konserwatorskie prowadzi się bardzo rzadko, raz na kilkaset lat.
 
ZOBACZ FILM Z PRAC KONSERWATORSKICH W KAPLICY ŚW. JÓZEFA W BAZYLICE ŚW. MIKOŁAJA:
 
 
 
 
Renowacja kaplicy św. Józefa jest dotowana przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego w kwocie 157 tysięcy złotych. To jednak nie pokrywa całości kosztów. Zakonnicy muszą zebrać na wkład własny w wysokości 174 690,41 zł. 
 
 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów