
Gdańskie Dni Sąsiedzkie zostały zainaugurowane 9 maja w świeżo wyremontowanym kompleksie kamienic we Wrzeszczu, gdzie już wkrótce rozpocznie działalność Dom Sąsiedzki Jaśkowa 7. Domy i kluby sąsiedzkie odgrywają ważną rolę zarówno w integracji lokalnej na co dzień, jak i podczas trwającego do 30 czerwca sąsiedzkiego święta.
Do tej pory odbyły się w ramach akcji takie imprezy, jak „Festyn Rodzinny” współorganizowany przez Dom Sąsiedzki Piecki-Migowo, „Tańce z różnych stron świata” w Domu Sąsiedzkim Zakopianka, „Rodzinna wycieczka rowerowa szlakiem Menonitów” zorganizowana przez Dom Sąsiedzki w Lipcach i Św. Wojciechu, „Treningi ogólnorozwojowe” organizowane przez Dom Sąsiedzki Chełm, „Gimnastyka 50+ w plenerze” organizowana przez Dom Sąsiedzki Chełm, „Teatr przy stoliku” w Oliwskim Domu Sąsiedzkim „Napis”, „Giełda Dobrych Praktyk – Piknik Sąsiedzki” w Centrum Dolna Brama, „Spacer wzdłuż Potoku Oruńskiego z przewodnikiem” we współorganizacji z Domem Sąsiedzkim w Lipcach i Św. Wojciechu czy też „Active Baby dla dzieci i rodziców” w SP 65 na Dolnym Mieście.
Wymiana doświadczeń i zabawa na pikniku sąsiedzkim
Majowe wydarzenia
Każdy kto chciałby zorganizować sąsiedzkie wydarzenie może zgłosić pomysł, wypełniając formularz online. Zgłoszona inicjatywa znajdzie się na mapie wydarzeń. Natomiast każdy kto chciałby wziąć udział w jednej z imprez, znajdzie ją właśnie na wspomnianej mapie.
Do końca maja sporo się będzie jeszcze działo:
- Koncert Kassak Vocal Band - Dla Najukochańszych Mam – czwartek, 22 maja, godz. 19:00, SP nr 81, ul. Siedleckiego 14
- Streets for Kids / Dzień Dziecka – piątek, 23 maja, godz. 10:00-13:00, SP nr 16, ul. Ubocze 3
- Otwarty turniej brydża sportowego o Puchar Domu Sąsiedzkiego Piecki-Migowo – sobota, 24 maja, godz. 10:00-14:00, ZSO nr 12, ul. Dobrowolskiego 6
- Festyn sportowo-rekreacyjny Kokoszkowe Przełaje 2025 - sobota, 24 maja, godz. 10:00, zbiornik retencyjny Kiełpinek
- Active Baby dla dzieci i rodziców – niedziela, 25 maja, godz. 11:00-13:00, boisko główne przy Szkole Podstawowej nr 65 w Gdańsku, ul. Śluza 6
- Piknik Sąsiedzki w Jedynce! - piątek, 30 maja, godz. 14:00-17:00, SP nr 1, ul. Poli Gojawiczyńskiej 10
- Scena łączy w Domu Sąsiedzkim Zakopianka – piątek, 30 maja, godz. 17:30-20:00, Dom Sąsiedzki Zakopianka, ul. Zakopiańska 40 (w programie: „Drzewo Bajek" (spektakl młodzieży 12-14 lat w języku ukraińskim), „Gdzie zniknęło słoneczko?" (spektakl dzieci 5-8 lat w języku polskim), zestaw gier dla chętnych „Aktor żyje w każdym z nas")
- Festyn z okazji Dnia Dziecka – sobota, 31 maja, godz. 10:00-14:00, ROD Wzgórze Mickiewicza, ul. Świtezianki 24
- Otwarcie parku przy ul. Gdańskiego Kolejarza - sobota, 31 maja, godz. 15:00, ul. Gdańskiego Kolejarza 1.
Jak to się robi na ul. Ojcowskiej. Recepta na sąsiedzką integrację

Streets for Kids
Jednym z wydarzeń organizowanych w ramach Gdańskich Dni Sąsiedzkich jest Streets for Kids (piątek, 23 maja, godz. 10:00-13:00, SP nr 16, ul. Ubocze 3). To ogólnoeuropejska akcja, która ma zwrócić uwagę na tworzenie bezpiecznych dróg dla dzieci do szkół.
Joanna Rutkowska, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 16 i organizatorka wydarzenia, podkreśla, że w rozmowach z uczniami oraz mieszkańcami okolic szkoły często pojawia się temat bezpieczeństwa. Wielokrotnie zwracano uwagę na niebezpieczne warunki wokół placówki oraz trudności, jakie napotykają dzieci próbujące samodzielnie poruszać się w jej otoczeniu – na przykład rowerem czy hulajnogą. Uczniowie zaproponowali szereg rozwiązań, które mogłyby poprawić sytuację: remont ulicy Ubocze, wytyczenie przejść dla pieszych i progów zwalniających, wyznaczenie dróg rowerowych prowadzących do szkoły oraz estetyczne zagospodarowanie terenu.
- W planie wydarzenia są: zaprojektowanie modelowej „ulicy marzeń” naszych uczniów i społeczności lokalnej, atrakcje związane ze sportem, ekologią, nowymi technologiami i bezpiecznym poruszaniem się po drogach, strefy zabaw, występy uczniów klas młodszych, „Kącik medialny” stworzony przez starszych uczniów naszej szkoły, gry i zabawy integracyjne dla dzieci i mieszkańców – mówi Joanna Rutkowska.
Organizatorzy zdecydowali się połączyć trzy inicjatywy – Streets for Kids, Szkolny Dzień Dziecka oraz Gdańskie Dni Sąsiedzkie. Łączy je bowiem wspólny cel: tworzenie przestrzeni przyjaznej dzieciom, rodzinom i lokalnej społeczności. Dzięki ich integracji udało się osiągnąć kilka istotnych korzyści:
- wzmacniana jest integracja sąsiedzka – mieszkańcy mają okazję lepiej się poznać i wspólnie świętować, co sprzyja budowaniu silniejszej wspólnoty,
- zwiększono skalę i atrakcyjność wydarzenia – dzięki połączeniu sił można było przygotować więcej aktywności i atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych,
- promowana jest bezpieczna i otwarta przestrzeń publiczna – idea kampanii Streets for Kids doskonale wpisuje się w przesłanie Dnia Dziecka i Dni Sąsiedzkich, podkreślając konieczność dostosowania ulic do potrzeb najmłodszych,
- dzięki wspólnej organizacji możliwe było efektywniejsze wykorzystanie zasobów oraz zaangażowania szkół, rodzin i sąsiadów.
- W rezultacie powstało wydarzenie, które jest nie tylko radosnym świętem dla dzieci, ale również impulsem do budowania silniejszej, zintegrowanej i bardziej przyjaznej społeczności lokalnej – podsumowuje nauczycielka SP nr 16.
