
Gdańskie Dni Sąsiedzkie, które rozpoczęły się 9 maja i potrwają do 30 czerwca, angażują dzielnicowych aktywistów i liderów, grupy formalne i nieformalne, organizacje pozarządowe, ale też szkoły, rady dzielnic czy instytucje. Każdy i każda z nas może zrealizować swój pomysł na aktywność w sąsiedzkim gronie: zaplanować czas i miejsce, informację wpisać do specjalnego formularza online, odebrać zestaw przydatnych gadżetów od Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, zaprosić innych i dobrze się bawić.
Informacja i integracja
Ale Gdańskie Dni Sąsiedzkie to także okazja do spotkań i rozmów z osobami zaangażowanymi w życie dzielnic. W piątek, 16 maja, w Centrum Dolna Brama odbyła się Giełda Dobrych Praktyk - Piknik Sąsiedzki.
- Dzisiejsza Giełda Dobrych Praktyk - Piknik Sąsiedzki łączy dwa prowadzone przez nas przedsięwzięcia: działalność Domów i Klubów Sąsiedzkich oraz Fundusze Gdańskie – mówił Michał Zorena, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędy Miejskiego.
W spotkaniu wzięły bowiem udział zarówno osoby zaangażowane w działalność Domów i Klubów, jak i realizujące pięć Gdańskich Funduszy. To specjalna pula środków na przeprowadzenie inicjatyw zgłoszonych przez grupy nieformalne (do 1000 zł), ale też organizacje pozarządowe (do 9 tys. zł).
Gdańskie Dni Sąsiedzkie 2025. Czas start!
O roli Funduszy i ich znaczeniu dla budowania lokalnych społeczności mówiono podczas panelu z udziałem przedstawicielek organizacji pozarządowych – operatorów Gdańskich Funduszy.

Rola funduszy
- Fundusze wspierają bezpieczeństwo wspólnot lokalnych, bo pomagają w budowaniu więzi. Gdy wspólnie podejmujemy aktywności poznajemy się, nabieramy do siebie zaufania, budujemy relacje, zaczynamy utożsamiać się ze swoim otroczeniem. Minigranty bardzo to wspierają – podkreślano zgodnie. – Bardzo ważne jest to, że z minigrantów mogą też korzystać grupy nieformalne.
Więcej o funduszach można przeczytać na stronie Funduszy Gdańskich
Jednym z pięciu Gdańskich Funduszy jest Fundusz Sąsiedzki, przeznaczony na wszelkie inicjatywy organizowane na rzecz integracji sąsiedzkiej w dzielnicach. Jak mówiła Ewa Zabłocka z Fundacji RC (operator Funduszu Sąsiedzkiego), sąsiedzkość dotyczy wszystkich grup wiekowych i naszej codzienności, naszych doświadczeń.- A od osobistego doświadczenia łatwo można przejść do wspólnych działań. Czasami wystarczy jakieś spostrzeżenie, połączenie tematów. Społeczni liderzy mają wrażliwość, widzą szerzej, szukają rozwiązań – podkreślała. – Aktywiści są bezcenni.

Jak to się robi na ul. Ojcowskiej. Recepta na sąsiedzką integrację
Ewa Zabłocka, tak jak przedstawiciele operatorów innych Gdańskich Funduszy, po debacie rozmawiała z uczestnikami Giełdy m.in o tym, jakie możliwości dają Fundusze oraz jak można się starać o grant.
Po części merytorycznej przyszedł, jak na piknik przystało, czas na integrację - podczas sąsiedzkiego bingo.
Więcej o Gdańskich Dniach Sąsiedzkich specjalnej podstronie portalu gdansk.pl