Gdańsk wśród samorządów przyjaznych kobietom - przyznano wyróżnienia w plebiscycie

Jak miasta, miasteczka i wsie troszczą się o kobiety? - m.in. o tym rozmawiano w piątek, 10 marca, podczas gali „Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom” w Europejskim Centrum Solidarności. Wyróżniono także samorządy, które stają po stronie kobiet.
11.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
audytorium, kilka kobiet na scenie, na widowni publiczność
W piątek, 10 marca, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się Gala Plebiscytu „Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom”
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

W drodze do samodzielności. Gdańskie Centrum Integracji wspiera uchodźców z Ukrainy

Spotkanie w Europejskim Centrum Solidarności było zwieńczeniem projektu, który od września 2022 roku realizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet i „Gazeta Wyborcza”, w partnerstwie z Europejskim Centrum Solidarności.

W ramach inicjatywy do wszystkich samorządów lokalnych trafiła wówczas ankieta, w której zadano włodarzom pytania o działania na rzecz kobiet prowadzone w zarządzanych przez nich miastach, mniejszych miejscowościach oraz wsiach. Poproszono o podanie informacji, jakie realizują programy wspierające kobiety, czy mają program refundacji in vitro, jaki jest dostęp do żłobków, jak dbają o parytet kobiet i mężczyzn na kierowniczych stanowiskach, jakie podejmują działania antydyskryminacyjne, jak zapobiegają przemocy domowej, i wiele innych.

- Bardzo się cieszę, że to właśnie w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, dzisiaj się spotykamy. Gdańsk stara się robić dla kobiet tyle, ile to możliwe - powitała gości zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior. - Dla mnie najważniejsze są trzy obszary pracy. Jednym są usługi wyrównujące szanse, a więc myślenie w kategorii praw człowieka o kobietach, w kategorii usług zdrowotnych czy przeciwdziałania przemocy. Drugi obszar niesamowicie istotny, to wiarygodność - czyli my, jako samorządy, my, jako urzędniczki - czy nasze miejsca pracy, czy nasze jednostki są równościowe, i dlaczego tak lub nie, gdzie sobie nie dajemy rady, dlaczego i z kim nie możemy się dogadać. Myślę, że to jest ogromne wyzwanie dla nas wszystkich. Trzecim wątkiem, który wydaje mi się szalenie ważny, jest myślenie o wzmacnianiu głosu, dawaniu platformy - to jest trudne dla samorządów, bo oznacza partycypację, otwarcie się, uspołecznienie procesów zarządczych. Tego musimy się uczyć, ale tego też trzeba pilnować.

trzy kobiety stoją razem uśmiechnięte, zwrócone do siebie
Statuetkę dla Gdańska, przyznaną w uznaniu za działalność na rzecz kobiet, odebrała Monika Chabior - zastępczyni prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Podkreśliła, że choć w Gdańsku, w którym głos kobiet jest obecny m.in. za sprawą Rady ds. Równego Traktowania, nie ma Rady Kobiet, ona sama jest ich wielką fanką. Podziękowała działaczkom za docieranie do różnych środowisk z całego spektrum politycznego i klasowego.

- To jest bardzo inspirujące i chciałabym w jakiś sposób również w Gdańsku wpisać się w ten nurt. Zastanawiamy się tutaj z moimi współpracowniczkami, jak to zrobić. Mam nadzieję, że wiele inspiracji zaczerpnę z rozmów z wami i doprowadzą nas one trochę bliżej do tego, o czym marzymy, czyli Gdańska jako miasta praw człowieka - podkreśliła Monika Chabior.

Rondo Praw Kobiet oficjalnie odsłonięte w dzielnicy Piecki-Migowo

kilkanaście osób z kwiatami, statuetkami i dyplomami na scenie
Podczas uroczystości wręczono nagrody w sumie 17 samorządom najbardziej przyjaznych kobietom
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Nagrody i inspirujące rozmowy

Spotkanie zorganizowane 10 marca było okazją do podsumowania wyników wypełnionych przez samorządy ankiet i porozmawiania o tym, jakie można wdrożyć najciekawsze lokalne rozwiązania na rzecz kobiet, w szerszym gronie - na wydarzenie zostali zaproszeni samorządowczynie i samorządowcy, członkinie rad kobiet i rad równego traktowania, aktywistki i aktywiści organizacji wspierających walkę o pełnię praw kobiet, a także parlamentarzystki i parlamentarzyści. 

Wymianie dobrych praktyk i doświadczeń, a także rozmowom o tym, co jest jeszcze do zrobienia w przyszłości służyły trzy panele dyskusyjne. O tym, co w praktyce oznacza samorząd przyjazny kobietom w rozmowie z Pauliną Skalnicką mówiły marszałkini Elżbieta Anna Polak, Dorota Zmarzlak - wójtka gminy Izabelin, Sylwia Bielawska - wiceprezydentka miasta Wałbrzycha i Dorota Łoboda - członkini Rady Miasta Stołecznego Warszawy. O tym, że lepiej razem - w kontekście współpracy środowiska aktywistycznego i samorządu lokalnego - w rozmowie z Martą Lempart mówiły strajkowiczki z kolektywów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, działających w różnych miastach w Polsce: Ewa Kacak-Niemczuk, Kinga Gęsicka-Biały, Agnieszka Czerederecka, Hanna Kustra i Zofia Szozda. Z kolei Anna Strzałkowska z Instytutu Miast Praw Człowieka wspólnie z Justyną Białczak pytały członkinie rad kobiet i przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet - w tym mec. Danutę Wawrowską z OSK Słupsk o to, jak wygląda działalność Rad Kobiet w poszczególnych miastach, i dlaczego są ważne.

Zobacz fotorelację z gali:

Podczas gali Anna Strzałkowska i Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zaprezentowały ponadto projekt „Zorientowani na Rodzinę” przybliżające problemy, z jakimi borykają się rodziny nieheteronormatywne wychowujące dzieci, wynikające przede wszystkim z braku uregulowań prawnych tej kwestii w naszym kraju.

Ważnym punktem programu Gali Plebiscytu „Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom” było wręczenie nagród i wyróżnień. Uhonorowanych zostało 17 samorządów, które wykazały się największą aktywnością w realizacji polityki równościowej wobec kobiet: wśród nich znalazły się m.in. Gdańsk, Sopot, Kraków czy Gmina Piaseczno.

Wydarzenie zwieńczyło otwarcie wystawy fotograficznej „Bohaterki Codzienności”.

- Boję się rewolucji - znana ilustratorka Marta Frej mówi o prawach kobiet w Polsce