• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk na krótkiej liście potencjalnych gospodarzy Velo-city 2025

Gdańsk na krótkiej liście potencjalnych gospodarzy światowego kongresu Velo-city 2025

Przedstawiciele Europejskiej Federacji Cyklistów przyjechali do Gdańska, aby ocenić potencjał organizatorski do bycia gospodarzem Światowego Kongresu Rowerowego Velo-city w 2025 roku. W październiku Gdańsk znalazł się na krótkiej liście trzech miast, które mają szanse na organizację tego prestiżowego wydarzenia. Naszą kandydaturę poparł m.in. prezydent Andrzej Duda, Minister Sportu i Turystyki, liczne samorządy oraz instytucje.
22.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Siedem osob stoi na mostku, wieczorem. Od lewej dwóch mężczyzn w średnim wikeu, w eleganckich płaszczach, obok dwie kobiety w średnim wieku, w płaszczach, obok mężczyzna, młoda kobieta z długimi włosami i mężczyzna
Gdańsk odwiedzili przedstawiciele Europejskiej Federacji Cyklistów, żeby ocenić potencjał organizatorski do bycia gospodarzem Światowego Kongresu Rowerowego Velo-city w 2025 roku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Jak ulepszyć transport publiczny? Zgłoś uwagi do Planu Zrównoważonej Mobilności

Gdańsk zabiega o organizację Światowego Kongresu Rowerowego Velo-city

W poniedziałek, 21 listopada 2022 roku, delegaci spotkali się z Aleksandrą Dulkiewicz, teraz odwiedzają miejsca kluczowe dla organizacji imprezy zaplanowanej na dla 1500 uczestników, w tym AMBEREXPO Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A., wybrane atrakcje turystyczne oraz poznają trasę przejazdu rowerowego tj. stałego punktu programu Velo-city. Miasto gospodarz Velo-city 2025 zostanie wybrane w styczniu.

Trwa renowacja stacji Mevo - zabierz swój rower, bo zostanie odpięty i odholowany

Warto podkreślić, że Gdańsk jako pierwszy polski samorząd zabiega o organizację Światowego Kongresu Rowerowego Velo-city. Od pierwszej edycji w 1980 roku impreza ta stała się flagowym wydarzeniem Europejskiej Federacji Cyklistów, goszcząc rokrocznie uczestników z ponad 60 krajów. Velo-city ma niebagatelne znaczenie w promowaniu roweru jako zdrowego i przyjaznego środowisku środka transportu i rekreacji.

Organizacja imprezy, dzięki udziałowi przedstawicieli władz i międzynarodowego środowiska promotorów komunikacji rowerowej, bezpośrednio przekłada się na rozwój infrastruktury rowerowej i korzyści gospodarcze.

Velo-city 2025. Dlaczego w Gdańsku?

- Od przeszło dwudziestu lat konsekwentnie rozwijamy komunikację rowerową, realizując ambitny program inwestycyjny oraz działając na polu organizacji i promocji - wyjaśnia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Usytuowało to nas w gronie najbardziej rowerowych metropolii w kraju. Chętnie też dzielimy się doświadczeniem z innymi samorządami, choćby jako pomysłodawca i organizator główny Rowerowego Maja – największej w Polsce kampanii społecznej promującej dojazdy do szkół i przedszkoli na dwóch kółkach - dodaje.

logo_velo_city

Hasło i motyw przewodni Velo-city w Gdańsku w 2025. Energetyzująca Solidarność

Gdańską kandydaturę wsparło ponad 20 instytucji, w tym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, największe polskie miasta, ogólnokrajowe związki i stowarzyszenia samorządowe, główne uczelnie ma Pomorzu, władze samorządowe oraz metropolitalne, a także branżowe organizacje skupiające producentów rowerów i kadry turystyki. Hasło i motyw przewodni Velo-city w Gdańsku w 2025 roku to: „Energising solidarity”, czyli energetyzująca solidarność.

Umowa na nowe Mevo podpisana. Na metropolitalne rowery wsiądziemy w czerwcu 2023

Velo-city - międzynarodowa marka

Na kongresach Velo-city spotykają się aktywiści, naukowcy, samorządowcy, producenci rowerów oraz politycy wszystkich szczebli. To dla nich okazja do wymiany doświadczeń i dyskusji o rozwoju ruchu rowerowego. Velo-city ma wielkie znaczenie w promowaniu roweru jako zdrowego i przyjaznego dla środowiska środka transportu i rekreacji. W centrum uwagi  jest także projektowanie uniwersalne, aby zapobiegać wykluczeniu najsłabszych użytkowników przestrzeni publicznych, tj. osób starszych i dzieci. Z kolei towarzyszące kongresowi targi stanowią okazję do zaprezentowania innowacji technologicznych w tym zakresie.

Z korzyściami dla Gdańska i Pomorza

Tegoroczna edycja Velo-city odbyła się w Lubljanie, a miastem gospodarzem edycji 2023 będzie Lipsk. W kilkudziesięciu metropoliach Europy i świata, które gościły Velo-city, odnotowano wzrost udziału roweru jako środka codziennego transportu. Starania  Gdańska o prawo organizacji prestiżowej międzynarodowej konferencji, oznaczają nie tylko wysiłek logistyczny, ale przede wszystkim zmianę spojrzenia na politykę przestrzenną i transportową oraz wzmocnienie wizerunku miasta i regionu jako przyjaznych turystom i inwestorom.

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska