Flaga Unii Europejskiej nad Gdańskiem w rocznicę przystąpienia Polski do UE

1 maja 2004 roku Polska została członkiem Unii Europejskiej. W poniedziałek, 1 maja 2023 roku, o godz. 10.00 w dziewiętnastą rocznicę tamtego wydarzenia odbyło się uroczyste podniesienie flagi UE na najwyższy maszt w Gdańsku, który znajduje się na Górze Gradowej. W uroczystości wziął udział m.in. Piotr Borawski, zastępca prezydent miasta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
01.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wysoki maszt, na nim niebieska flaga Unii Europejskiej
Flaga Unii Europejskiej na Górze Gradowej w rocznicę przystąpienia Polski do UE
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Polska w Unii Europejskiej od 2004 roku

Dziewiętnaście lat temu - 1 maja 2004 roku - Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Tego dnia unijne członkostwo uzyskały także: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie UE. 

Członkostwo w Unii Europejskiej dało impuls do rozwoju całego kraju. Dzięki wymianie doświadczeń oraz środkom jakie udało się pozyskać z UE i przeprowadzonym inwestycjom poszczególne miasta i miejscowości, w tym Gdańsk, przeszły ogromną metamorfozę. Dzięki wspólnocie kraje członkowskie są w stanie o wiele efektywniej radzić sobie z przezwyciężaniem wielu współczesnych wyzwań i problemów.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z GÓRY GRADOWEJ W GDAŃSKU

 

Dziewiętnasta rocznica w Gdańsku

W rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej w poniedziałek, 1 maja, o godz. 10.00 odbyło się uroczyste podniesienie flagi UE na najwyższy w Gdańsku maszt, który znajduje się na Górze Gradowej. 

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Małgorzata Chmiel - poseł na Sejm RP, radni Miasta Gdańska Anna Golędzinowska, Kamila Błaszczyk, Katarzyna Czerniewska, Łukasz Bejm.

Od 19 lat Polska jest członkiem Unii Europejskiej! 
To fantastyczny czas rozwoju naszej ojczyzny ale również najlepszy okres dla naszego Miasto Gdańsk!
Pamiętajmy jednak, że UE to nie tylko fundusze, brak granic czy tanie rozmowy w roamingu ale przede wszystkim wspólne wartości europejskiej rodziny!
Dziś na najwyższym maszcie w naszym mieście dumnie powiewa flaga Unii Europejskiej! 

- napisał na FB Piotr Borawski

Patriotyczny maj w Gdańsku - flaga, Konstytucja, wartości i pamięć

"Oda do radości" z mobilnego carillonu

Na Górze Gradowej podczas uroczystości rozbrzmiała także "Oda do radości" - finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena, która jest oficjalnym hymnem Europy od 1972 roku (potem przyjętym przez Radę Europy i Unię Europejską).

Utwór na mobilnym carillonie wykonała Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska. Akompaniował trębacz Emil Miszk. 

 

Czerwony carillon na Górze Gradowej, przed nim trębacz przy mikrofonie
"Oda do radości" na mobilnym carillonie w wykonaniu carillonistki miejskiej z Muzeum Gdańska Moniki Kaźmierczak przy akompaniamencie trębacza Emila Miszka
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

"Oda do radości" - finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena. Autorem tekstu jest Fryderyk Schiller, który napisał go w 1785 roku, i który został rozpowszechniony właśnie przez Beethovena. W Polsce wykorzystywane jest najczęściej tłumaczenie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. 

Tekst "Ody do radości"

O Radości, iskro bogów, kwiecie elizejskich pól
święta, na twym świętym progu staje nasz natchniony chór
Jasność twoja wszystko zaćmi, złączy, co rozdzielił los.
Wszyscy ludzie będą braćmi tam, gdzie twój przemówi głos.

Kto przyjaciel, ten niech zaraz stanie tutaj pośród nas,
i kto wielką miłość znalazł, ten niech z nami dzieli czas,
Z nami ten, kto choćby jedną duszę rozpłomienić mógł.
Ale kto miłości nie zna, niech nie wchodzi tu na próg.

Patrz, patrz: wielkie słońce światem biegnie, sypiąc złote skry,
jak zwycięzca, jak bohater - biegnij, bracie, tak i ty.
Radość tryska z piersi ziemi, Radość pije cały świat.
Dziś wchodzimy, wstępujemy na Radości złoty ślad.

Ona w sercu, w zbożu, w śpiewie, ona w splocie ludzkich rąk,
z niej najlichszy robak czerpie, z niej najwyższy niebios krąg.
Bracie, miłość niezmierzona mieszka pod namiotem z gwiazd,
całą ludzkość weź w ramiona i ucałuj jeszcze raz.

Wstańcie, ludzie, wstańcie wszędzie, ja nowinę niosę wam:
na gwiaździstym firmamencie miłość, miłość mieszka tam.
Wstańcie, ludzie, wstańcie wszędzie, ja nowinę niosę wam:
na gwiaździstym firmamencie miłość, miłość mieszka tam!

Inwestycje Gdańska dzięki UE w najbliższych latach

Efektem dotychczasowych działań miasta, spółek miejskich, gdańskich uczelni, instytucji kultury i biznesu są liczne projekty inwestycyjne, służące polepszeniu jakości infrastruktury, ochronie środowiska naturalnego, kształceniu na europejskim poziomie i poprawie konkurencyjności naszego regionu. W latach 2004-2020 Gdańsk dzięki wsparciu UE zainwestował 4,8 mld zł.

Unia Europejska szykuje ponad 8 miliardów zł dla pomorskich firm i inwestycji do 2027 roku

- Obecna perspektywa finansowa 2021-2027 to nowe wielkie wyzwania, zarówno w przestrzeni podnoszenia jakości życia jak i poziomu infrastruktury naszego miasta – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Jestem przekonana, że mieszkańcy oraz odwiedzający miasto goście dostrzegają i doceniają w pełni dynamiczne zmiany jakie zachodzą w naszym otoczeniu, dzięki efektywnemu połączeniu pieniędzy z budżetu miasta i dotacji unijnych.

Na Pomorzu planowane są przedsięwzięcia m.in. związane z efektywnością energetyczną, odnawialnymi źródłami energii, przystosowaniem do zmian klimatu, ekologicznym transportem.  Ponadto środki mają być przeznaczane na edukacji, działania dot. aktywności zawodowej mieszkańców regionu czy świadomości roli profilaktyki i zdrowego trybu życia w zapobieganiu chorobom.

Inwestowanie Gdańska z wykorzystaniem środków unijnych w latach 2004-2020