• Start
 • Wiadomości
 • Unia Europejska szykuje ponad 8 mld zł wsparcia dla województwa pomorskiego

Unia Europejska szykuje ponad 8 miliardów zł dla pomorskich firm i inwestycji do 2027 roku

8,2 miliarda złotych otrzyma województwo pomorskie z budżetu Unii Europejskiej do roku 2027 r. Oznacza to m.in. wsparcie inwestycyjne dla 2,5 tysiąca firm, budowę 13 węzłów integracyjnych transportu zbiorowego oraz 2,7 tysięcy budynków poddanych termomodernizacji. Wręczenie decyzji o zatwierdzeniu programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza na lata 2021-2027, z udziałem komisarz UE ds. polityki regionalnej Elisy Ferreiry, odbyło się w czwartek 9 lutego.
09.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna podaje dłoń kobiecie drugą ręką odbierając od niej dokument, po lewej stronie widoczny drugi mężczyzna
Komisarz UE ds. polityki regionalnej Elisa Ferreira wręcza marszałkowi pomorskiemu Mieczysławowi Strukowi unijne dokumenty, po lewej stronie stoi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Gdańsk legendarnym miejscem w Europie

Uroczystość zorganizowano w Europejskim Centrum Solidarności, które powstało przy znaczącym wkładzie środków unijnych.

Rewitalizacja Dolnego Miasta z prestiżową europejską nagrodą!

Komisarz UE ds. polityki regionalnej Elisa Ferreira podkreśliła, że przybyła do Gdańska, które posiada w Europie status legendarnego miasta. - To przecież tu w 1980 r. zasiano ziarno transformacji, dzięki któremu Polska i inne kraje Europy środkowo-wschodniej powróciły do rodziny państw demokratycznych - zaznaczyła.

Starsza kobieta przemawiająca do mikrofonu
Unijna komisarz w swoim wystąpieniu jako przykład dobrego wykorzystania środków z UE wymieniła rewitalizację Dolnego Miasta w Gdańsku
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Zwróciła uwagę, aby rozmawiając o wsparciu finansowym z Unii Europejskiej nie trzymać się tylko suchych liczb.

- Ważne jest bowiem to, na co te pieniądze zostaną wydane. Projekty powinny stanowić motywację i stymulację do poprawy jakości życia - wyjaśniła przedstawicielka Portugalii w Komisji Europejskiej.

Unijna komisarz chwali rewitalizację Dolnego Miasta

W swoim przemówieniu Elisa Ferreira przypomniała również o sukcesie rewitalizacji Dolnego Miasta.

Modernizacja tej dzielnicy Gdańska została doceniona w 2016 r. w plebiscycie Regiostars, organizowanym przez Komisję Europejską. To forma uhonorowania projektów finansowanych przez UE, które prezentują innowacyjne i integracyjne podejście do rozwoju regionalnego.

Plebiscyt Regiostar. Rewitalizacja Dolnego Miasta z szansą na wyróżnienie - oddaj głos do 15 listopada

Ponadto, rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku znalazła się w gronie 15 najlepszych realizacji, które Regiostars wybrał w 2022 r. z okazji 15-lecia tego konkursu. Gdańska inwestycja została nominowana do finałowej piętnastki spośród 300 finalistów i zwycięzców poprzednich edycji Regiostars.

Skok cywilizacyjny Pomorza niemożliwy bez wsparcia z UE

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podkreślił, że dotychczasowa transformacja cywilizacyjna Polski i Pomorza nie byłaby możliwa bez unijnego wsparcia.

- Programy regionalne Unii Europejskiej były i są, ale też będą, ważnym elementem decentralizacji zarządzania rozwojem w naszym kraju - zauważył.

Mężczyzna ubrany w garnitur przemawia do mikrofonu.
Mieczysław Struk nie ma wątpliwości, że bez pieniędzy unijnych Pomorskie nie dokonałoby tak znaczącego rozwoju w ostatnich kilkunastu latach
Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Mieczysław Struk zwrócił uwagę, że Pomorze jest jednych z krajowych liderów wykorzystania pieniędzy z budżetu UE.

- Od 2014 r. Pomorskie pozyskało blisko 60 mld zł. W efekcie przez ostatnie 20 lat Pomorze zmieniło się diametralnie i w dużej mierze jest to zasługa środków unijnych. Nie waham się powiedzieć, że od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej Pomorze dokonało skoku cywilizacyjnego. Wartość naszego regionalnego Produktu Krajowego Brutto wzrosła od tego czasu trzykrotnie - zaznaczył.

330 milionów złotych na inwestycje w budynki oświatowe

W 2004 r. Pomorze było na poziomie 50 proc. średniej unijnej PKB, by w 2021 r. osiągnąć już 72 proc.

- Jest to praktycznie ostatnia perspektywa finansowa, w której Pomorskie zalicza się do regionów słabiej rozwiniętych. W konsekwencji Pomorskie spośród prawie 300 regionów Unii Europejskiej regularnie zajmuje miejsce w pierwszej trzydziestce najszybciej się rozwijających. Jesteśmy jednym z tych województw, gdzie ludzie najchętniej przyjeżdżają, osiedlają się i inwestują - mówił.

Kobieta śmiejąca się do mężczyzny z czapką z daszkiem na głowie na tle bramy stoczni
W towarzystwie Mieczysława Struka komisarz UE miała też okazję zwiedzić historyczne dla Gdańska miejsca. O bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej i strajku w 1980 r. opowiada jej dyrektor ECS Basil Kerski (od lewej)
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Zaznaczył, że Pomorskie wyraźnie też przewyższa średnią krajową i unijną pod względem wskaźnika zatrudnienia

Mieczysław Struk podkreślił, że dotychczasowe dotacje z UE pozwoliły np. zbudować Pomorską Kolej Metropolitalną oraz zrealizować tysiące mniejszych inwestycji w każdej pomorskiej gminie.

Na co zostanie wydane ponad 8 mld zł?

W kolejnej, trzeciej już perspektywie unijnej na lata 2021-2027 Pomorskie otrzyma z UE 8,2 mld zł

Marszałek pomorski podkreślił, że to duży zastrzyk finansowy dla regionu, ale jednocześnie jest to kwota mniejsza o ok. 650 mln zł, w porównaniu do poprzedniej perspektywy UE w latach 2014-2020

Co przykładowo uda się sfinansować dzięki Funduszom Europejskim dla Pomorza w latach 2021-2027?

 • 2,5 tysiąca firm otrzyma wsparcie inwestycyjne
 • 2,7 tys. budynków zostanie poddanych termomodernizacji
 • 45 nowych pojazdów komunikacji miejskiej
 • 13 węzłów integracyjnych transportu zbiorowego
 • 23 nowe zeroemisyjne pociągi dla potrzeb transportu zbiorowego
 • 7,8 tys. nowych miejsc dla dzieci w przedszkolach
 • 20,5 tys. osób bezrobotnych otrzyma wsparcie w znalezieniu pracy
 • 25 tys. uczniów szkół zawodowych otrzyma wsparcie
 • 25 podmiotów leczniczych otrzyma wsparcie na rozwój infrastruktury

Z kwoty 8,2 mld zł najwięcej - 27 procent - zostanie przeznaczonych na aktywizację i integrację (ponad 2,2 mld zł), 20 proc. środków pójdzie na energetykę i środowisko (ponad 1,6 mld zł), a 14 proc. pieniędzy wesprze transport (1,2 mld zł). Niecałe 900 mln zł, czyli 10 proc., zostanie natomiast wydane na przedsiębiorczość i innowacje.

Przetarg na I etap Nowej Świętokrzyskiej z PKM Południe w tle. Droga ma być gotowa za trzy lata

Po zakończeniu uroczystości wręczenia decyzji o zatwierdzeniu programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza na lata 2021-2027 komisarz UE Elisa Ferreira zwiedziła Europejskie Centrum Solidarności. Była też pod historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Jednym z ostatnich punktów jej wizyty w Gdańsku było Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia na Dolnym Mieście, przy ul. Jaskółcza 1, które powstało dzięki dotacji z UE.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WIZYTY W GDAŃSKU KOMISARZ UE DS. POLITYKI REGIONALNEJ ELISY FERREIRY:

 

 

W latach 2004-2022 wiele inwestycji w Gdańsku zostało zrealizowanych dzięki środkom z UE.

Wśród nich są m.in.: budowa Europejskiego Centrum Solidarności (wartość projektu: 225 809 935 zł, w tym dofinansowanie UE na poziomie 107 532 549 zł), rewitalizacja Dolnego Miasta (warta 34 569 376 zł, w tym 24 179 296,04 zł z UE), Trasa Słowackiego i tunel pod Martwą Wisłą, które kosztowały 1 412 875 082,00 zł, w tym 1 059 656 891,70 zł z UE, czy inwestycje przeciwpowodziowe i związane z ochroną wód Zatoki Gdańskiej (koszt to 127 231 995,54 zł, w tym 61 988 718 z budżetu unijnego).

 

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy