Patriotyczny maj w Gdańsku - flaga, Konstytucja, wartości i pamięć

Wspomnienie daty przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja, a także rocznica zakończenia II wojny Światowej i Dzień Europy uczczone zostaną m.in. uroczystymi podniesieniami flag na maszt, carillonowymi koncertami, czy inscenizacją przysięgi mieszczan. Nie zabraknie także chwil zadumy i złożenia wieńców przy gdańskich pomnikach.
26.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
pomnik przedstawiający postać na koniu. Pod nim, po obu stronach cokołu widoczni żołnierze stojący na baczność otoczeni biało-czerwonymi flagami. Za pomnikiem widoczne zabudowania i zieleń
Majowe uroczystości w Gdańsku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Prawie 4 mln zł dotacji z kasy Miasta na zabytki. Radni będą głosować w czwartek

- Początek maja to okazja do odpoczynku i spędzenia czasu z bliskimi, ale święta majowe to także okazja do refleksji nad kondycją naszej ojczyzny i relacji z Unią Europejską. Zachęcam do udziału w rocznicowych wydarzeniach, odbierania flag, które przygotowaliśmy i ozdabiania Waszych okien, domów i balkonów. Żeby to nie był tylko pusty gest zastanówmy się także, co możemy wspólnie zrobić dla lepszego życia w Polsce – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Już za nami: dziewiętnasta rocznica w Gdańsku

W rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej w poniedziałek, 1 maja, o godz. 10.00 odbyło się uroczyste podniesienie flagi UE na najwyższy w Gdańsku maszt, który znajduje się na Górze Gradowej. 

W wydarzeniu wziął udział wzięli m.in. Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Małgorzata Chmiel - poseł na Sejm RP, radni Miasta Gdańska Anna Golędzinowska, Kamila Błaszczyk, Katarzyna Czerniewska, Łukasz Bejm.

Na Górze Gradowej podczas uroczystości rozbrzmiała także "Oda do radości" - finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena, która jest oficjalnym hymnem Europy od 1972 roku (potem przyjętym przez Radę Europy i Unię Europejską). Utwór na mobilnym carillonie wykonała Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska. Akompaniował trębacz Emil Miszk.

Flaga Unii Europejskiej nad Gdańskiem w 19. rocznicę przystąpienia Polski do UE - ZOBACZ zdjęcia

2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Biało-czerwone barwy i flaga RP są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków. 2 maja w Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, przy akompaniamencie carillonu mobilnego i trąbki, ogromnych rozmiarów państwowa flaga zostanie podniesiona na 42-metrowy maszt na Górze Gradowej. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Następnie odbędzie się pokaz artyleryjski w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk. Lufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm. O godzinie 12.15 na Górze Gradowej będzie można zobaczyć i usłyszeć jak wygląda wystrzał z repliki armaty o imieniu Elżbieta, która została nazwana na cześć żony Jana Heweliusza, patrona Hevelianum. 

Godnie z symbolem

Biało-czerwona flaga, godło z białym orłem w koronie i Mazurek Dąbrowskiego - to symbole naszej państwowości. To najważniejsze znaki, wokół których gromadzi się wspólnota obywateli Rzeczypospolitej i które wyrażają naszą tożsamość. Kiedy podczas patriotycznych uroczystości czy innych doniosłych wydarzeń w życiu każdego mieszkańca Gdańska chcemy w sposób szczególny poczuć łączącą nas więź, odwołujemy się właśnie do tych symboli. Dla nas, Polek i Polaków, są one wyjątkowo cenne.

Gdańszczanki i gdańszczanie zachęcani są do wspólnego, symbolicznego świętowania i ozdobienia balkonów i okien w biało-czerwone barwy. A jak należy postępować z narodowym flagą, czym jest bandera i jak ją odróżnić od flagi RP? Warto pamiętać o tym, że flaga prezentowana w miejscu publicznym musi być zawsze czysta i mieć czytelne, wyraziste barwy. Nie może być pomięta, postrzępiona lub wypłowiała. Nie wolno też umieszczać na niej żadnych napisów i rysunków.

Biało-czerwony Gdańsk

Aby uczcić Dzień Flagi oraz następujące po nim Święto Konstytucji Trzeciego Maja, miasto ozdobią narodowe barwy. Także w tych dniach po zmroku na biało-czerwono rozświetlą się wybrane miejskie obiekty i pomniki.

Od zmierzchu do świtu w dniach 2-3 maja na biało-czerwono podświetlone zostaną:

 • Pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu;
 • Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 na Placu Solidarności
 • Wiadukt przy ul. Uczniowskiej - przy stadionie

Święto Konstytucji 3 Maja

232 lat temu, 3 maja w Warszawie uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Na pamiątkę tego wydarzenia w Gdańsku zabrzmią dzwony, mieszkańcy będą mogli wysłuchać carillonowego koncertu, obejrzeć historyczną zmianę warty pod wieżą więzienną w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk i inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi I Rzeczpospolitej, która odbędzie pod Dworem Artusa. Gdańscy samorządowcy uczczą 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, o godz. 11.00 składając kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Pokój i pojednanie

Uchwalenie Konstytucji Rzeczypospolitej uczci w Gdańsku dźwięk dzwonów z wieży kościoła na Starym Mieście. W środę o godzinie 9.40 Konfraternia Dzwonników kościoła św. Katarzyny przez 20 minut wprowadzi ręcznie w ruch serca dzwonów, które towarzyszą gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta i kraju. Jednym z nich będzie „Pokój i Pojednanie”. To drugi pod względem wielkości instrument z zespołu carillonów kościoła św. Katarzyny. Ten ważący 2,4 tony dzwon, którego łacińska nazwa brzmi Pax et Reconcilatio, został osobiście poświęcony przez papieża Jana Pawła II w 1987 roku.

Z wieży kościoła św. Katarzyny świętowanie dźwiękiem dzwonów przeniesie się do Ratusza Głównego Miasta. Tam o godzinie 13.00 będzie można wysłuchać koncertu carillonów i trąbek. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska, wraz z Pawłem Huliszem i Emilem Miszkiem, trębaczami z zespołu Tubicinatores Gedanenses wykonają utwory polskie i patriotyczne. polskich kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko. Koncertu będzie można wysłuchać na żywo i online na facebooku carillonów gdańskich.

Vivat Gdańsk! Vivat Rzeczpospolita!

Widowiskowo zapowiada się odświętna, historyczna zmiana warty w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, która odbędzie się o godz. 15.00 pomiędzy Wieżą Więzienną a Złotą Bramą. Będzie to okazja do zobaczenia, jak wyglądała wojskowa musztra w XVIII wieku, jakie mundury nosili kiedyś żołnierze i z jakiej broni strzelali. W wydarzeniu wezmą także rekonstruktorzy w strojach z epoki, którzy opowiedzą o szczegółach dawnego ubioru.

Następnie zaplanowano przemarsz ul. Długą pod Dwór Artusa, gdzie na godz. 15.30 na zaplanowano inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi I Rzeczpospolitej. Tam rekonstruktorzy w strojach z epoki złożą przysięgę na podstawie oryginalnego tekstu, którego tradycja sięga drugiej połowy XVII wieku. W XVII i XVIII wieku, by zostać obywatelem Gdańska, z czym wiązały się większe przywileje, należało złożyć przysięgę na wierność królowi i Rzeczypospolitej. Inną przysięgę składali mieszczanie, którzy mieszkali już w Gdańsku, a inną osoby, które dopiero do miasta przyjechały. W nawiązaniu do gdańskiej tradycji słowa przysięgi powtórzą także zgromadzeni na wydarzeniu goście.

78. rocznica zakończenia II wojny światowej

Na 8 maja przypada 78. rocznica zakończenia II wojny światowej. tego dnia, o godzinie 14.00 samorządowcy i kombatanci złożą biało-czerwone wieńce u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska”, który znajduje się przy ul. Podwale Staromiejskie. Uroczystość odbędzie się z asystą wojskową. W programie zaplanowano także modlitwę międzywyznaniową, apel pamięci  i odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

9 maja - Dzień Europy

Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja. W Gdańsku także nie zabraknie wydarzeń tym związanych. Obchody rozpoczną się na górze Gradowej, gdzie o godzinie 9.00 na maszt podniesiona zostanie europejska flaga. Jest ona symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Flagi pojawią się także na głównych arteriach miasta.

Na ten dzień także zaplanowano koncert carillonowy. O godz. 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi muzyka z krajów członkowskich UE i ich narodowe hymny.

Harmonogram uroczystości

1 maja (poniedziałek) - Rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

 • 10:00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi europejskiej przy akompaniamencie carillonu mobilnego.

2 maja (wtorek) - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 • 12:00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP przy akompaniamencie carillonu mobilnego

3 maja (środa) - Święto Narodowe Trzeciego Maja

 • 11:00 / pomnik króla Jana III Sobieskiego / złożenie kwiatów
 • 13:00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / świąteczno-patriotyczny koncert carillonowy
 • 15:00 / Wieża Więzienna przy Katowni / uroczysta historyczna Zmiana Warty
 • 15:30 / Dwór Artusa / inscenizacja przysięgi na wierność królowi i Rzeczypospolitej

8 maja (poniedziałek) - 78. rocznica zakończenia II wojny światowej

 • 14:00 / pomnik Tym, co za polskość Gdańska / ul. Podwale Staromiejskie / uroczystość patriotyczna

9 maja (wtorek) - Dzień Europy

 • 9:00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi europejskiej
 • 12:05 / wieża Ratusza Głównego Miasta / koncert

oprac. AU