• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal Wilno w Gdańsku uroczyście otwarty. Ciekawe wydarzenia potrwają do niedzieli

Festiwal Wilno w Gdańsku uroczyście otwarty. Ciekawe wydarzenia potrwają do niedzieli

Tradycyjny Jarmark Wileński oraz wiele wydarzeń artystycznych - w tym koncert gwiazd Eurowizji, spotkania z pisarzami i inne atrakcje - to wszystko czeka podczas 19. edycji festiwalu Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske. Uroczysta inauguracja odbyła się w piątek, 2 września, na dziedzińcu Forum Gdańsk. Festiwal trwa do niedzieli, 4 września.
02.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wicemer Wilna Edita Tamošiūnaitė i zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior dokonały uroczystego otwarcia festiwalu Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske
Wicemer Wilna Edita Tamošiūnaitė i zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior dokonały uroczystego otwarcia festiwalu Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske, w piątek, 2 września
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Najsilniejszy człowiek świata: Łasza Tałachadze w sobotę będzie w Gdańsku

Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske to cieszący się popularnością interdyscyplinarny festiwal kulturalny, który organizowany jest wspólnie przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno już od dziewiętnastu lat. W jego ramach odbywa się licznie odwiedzany tradycyjny Jarmark Wileński, podczas którego można nabyć litewskie specjały, a także zaopatrzyć się w niepowtarzalne rękodzieło. 

Festiwal może się również pochwalić bogatą częścią artystyczną. Podczas tegorocznej, 19. edycji wydarzenia, która odbywa się od piątku do niedzieli, 2-4 września, organizatorzy przygotowali spotkania z kulturą, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty, rozmowy i debaty. Atrakcją muzyczną, której z pewnością nie można przegapić, jest koncert zespołu The Roop - gwiazdy Eurowizji z Litwy. Artystów na scenie zobaczymy pierwszego dnia festiwalu o godzinie 20:00. 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYSTĘPU THE ROOP

 

The Roop rozgrzali publiczność zgromadzoną na dziedzińcu Forum Gdańsk. Wcześniej, o godzinie 19:00, wystąpił inny wileński zespół: Deeper Upper.

Centrum wszystkich wydarzeń jest dziedziniec Forum Gdańsk - tu znajdziemy zarówno scenę, jak i kramy wystawców Jarmarku Wileńskiego.

Wilno w Gdańsku. Gwiazda Eurowizji na otwarciu - ROZMOWA Z ARTYSTAMI

19. edycja interdyscyplinarnego festiwalu organizowanego przez miasta braterskie Gdańsk i Wilno przyciągnęła wielu znakomitych gości, w tym przedstawicieli obu miast
19. edycja interdyscyplinarnego festiwalu organizowanego przez miasta braterskie Gdańsk i Wilno przyciągnęła wielu znakomitych gości, w tym przedstawicieli obu miast
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Wielka przyjaźń polsko-litewska

Uroczyste otwarcie festiwalu Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske odbyło się w piątek, 2 września, o godzinie 16:00. Wybrzmiały gdańskie carillony, a następnie gości przywitał poeta i prawnik Tomasz Snarski, dyrektor artystyczny festiwalu.

- To już 19. edycja interdyscyplinarnego festiwalu organizowanego przez miasta braterskie Gdańsk i Wilno, podczas której wileńskie serca znowu zabiją w Gdańsku.  Jesteśmy wspólnie razem, gdańszczanie i wilnianie, Litwini i Polacy, przyjaciele z całego świata, artyści, literaci, publicyści, naukowcy, muzycy, rzemieślnicy i kupcy. Pokolenia starsze i młodsze. Wszystkich nas łączy miłość do Wilna i Gdańska - powiedział Tomasz Snarski.

Uroczystego otwarcia dokonała zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior, wspólnie z wicemer Wilna Editą Tamošiūnaitė.

 

Bogaty program festiwalu obejmuje spotkania z kulturą, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty, rozmowy, debaty i koncert zespołu The Roop. To okazja, by poznać tradycje i kulturę sąsiadów, i wymienić się inspiracjami
Bogaty program festiwalu obejmuje spotkania z kulturą, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty, rozmowy, debaty i koncert zespołu The Roop. To okazja, by poznać tradycje i kulturę sąsiadów, i wymienić się inspiracjami
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

- Spotykamy się tutaj dlatego, że i Gdańsk i Wilno mają w sobie niezwykłą energię - nowoczesnej metropolii i emocjonalnej wrażliwości, którą niesiemy wspólnie z powodu łączącej nas historii - powitała przybyłych zastępczyni prezydent Monika Chabior. - Cieszę się, że dzięki temu wspólnego projektowi możemy zarówno kultywować historie rodzinne łączące nasze regiony, jak i dowiadywać się o niezwykłej teraźniejszości. Przyglądanie się polskości, która kwitnie w Wilnie jest bardzo wartościowe. Mam nadzieję, że to wspólne przyglądanie się i tworzenie naszej polskiej tożsamości będziemy kontynuować oraz, że będziemy sobie nawzajem dawać siłę, wiedzę i inspiracje.

- Gdańsk i Wilno łączy bicie serc. U nas możecie odnaleźć swoje korzenie. A dzisiaj stawiamy sobie inny, szerszy cel: nie tylko chcemy zachować naszą tożsamość i pamiętać o naszych wspólnych korzeniach, ale chcemy także pokazać, że dwa miasta, to są wolne, demokratyczne miasta o wielkim sercu, miasta wielokulturowe i wielonarodowe - dodała wicemer Wilna Edita Tamošiūnaitė. - Przywieźliśmy wspaniały program - mamy polskie i wileńskie zespoły młodzieżowe, przedstawicieli Eurowizji i wiele więcej. Zapraszam wszystkich, by delektować się kulturą polską i litewską.

 

Wśród gości był marszałek Bogdan Borusewicz
Wśród gości był marszałek Bogdan Borusewicz
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Wśród gości inauguracji była przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak i radna Kamila Błaszczyk, marszałek Bogdan Borusewicz, przedstawiciele z Wilna oraz przedstawiciele Ambasady Republiki Litewskiej - m.in. pierwsza sekretarz Liliana Jarosławska.

Zobacz, jak wyglądało otwarcie festiwalu na zdjęciach

Kilkadziesiąt wydarzeń w kilku lokalizacjach

Festiwal Wilno w Gdańsku oraz Jarmark Wileński odbywają się na Dziedzińcu Forum Gdańsk. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Program festiwalu Wilno w Gdańsku 2022.

W innych gdańskich lokalizacjach odbywają się liczne wydarzenia towarzyszące: „Filmowe Wilno w Gdańsku” – 1. edycja festiwalu filmów wileńskich w Kawiarni Filmowej W Starym Kadrze (ul. Lawendowa 2/3), w Galerii Blik prezentowana będzie wystawa malarstwa i grafiki warsztatowej gdańskich artystów o wileńskich korzeniach (ul. Korzenna 1 D), a w Olivia Centre w Gdańsku będą prezentowane dwie wystawy fotograficzne o tematyce wileńskiej (al. Grunwaldzka 472). 

Uroczysta Eucharystia w intencji wilnian oraz gdańszczan o wileńskich korzeniach odbędzie się w niedzielę 4 września o godz. 9.00, w Kościele Świętej Trójcy w Gdańsku, ul. Świętej Trójcy 4.

 

TV

100-lecie ulicy Krętej