• Start
  • Wiadomości
  • Gwiazda Eurowizji w piątek wystąpi w ramach festiwalu Wilno w Gdańsku 2022

Wilno w Gdańsku. Na otwarcie festiwalu wystąpi gwiazda Eurowizji - ROZMOWA Z ARTYSTAMI

Od piątku do niedzieli, 2-4 września, odbywać się będzie już 19. edycja festiwalu Wilno w Gdańsku. Wielką niespodzianką cieszącego się dużą popularnością wydarzenia będzie koncert gwiazdy Eurowizji z Wilna: zespołu The Roop. Największe przeboje zabrzmią na dziedzińcu Forum Gdańsk pierwszego dnia festiwalu. Wstęp wolny.
( 02.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Znany m.in. z występu na Eurowizji zespół The Roop pierwszego dnia festiwalu Wilno w Gdańsku sprawi, że serce publiczności zabije szybciej
Znany m.in. z występu na Eurowizji zespół The Roop pierwszego dnia festiwalu Wilno w Gdańsku sprawi, że serce publiczności zabije szybciej
fot. Vaidas Jokubauskas

Uroczyste otwarcie Festiwalu Wilno w Gdańsku już w piątek. Zobacz PROGRAM

The Roop jest dziś jednym z najbardziej znanych i wyrazistych zespołów litewskich. Grupa pop-rockowa daje imponujące występy, cieszy się też popularnością i uznaniem fanów w krajach bałtyckich, jak również całej Europie. Zespół zdobył sławę zawdzięczając Eurowizji.

Po raz pierwszy The Roop wygrał preselekcję na wielką Eurowizję w 2020 roku piosenką „On Fire”, ale nigdy nie dostał szansy na występ w Holandii, po tym jak odwołano konkurs z powodu pandemii. Przełomowy dla zespołu był występ w 2020 roku w niemieckiej alternatywnej Eurowizji, w której uhonorowano kraje mające wziąć udział w Eurowizji, która się nie odbyła. The Roop zajął pierwsze miejsce i wygrał głosowanie widzów.

Występy The Roop zapewniają nie tylko niezapomniane doznania muzyczne, ale i starannie przygotowaną oprawę wizualną
Występy The Roop zapewniają nie tylko niezapomniane doznania muzyczne, ale i starannie przygotowaną oprawę wizualną
fot. Vaidas Jokubauskas

Niecały rok później zespół zaprezentował swój nowy utwór „Discoteque” i ponownie wygrał preselekcję - a w 2021 roku przez Litwę i Europę przetoczyła się żółta fala wsparcia dla The Roop. Sieci społecznościowe zalał żółty kolor - teledysków lub tańców wykonywanych przez fanów, przeróżnych zdjęć i obrazków. „Discoteque” stała się jednym z najbardziej wyróżniających się występów na Eurowizji 2021, zajmując ósme miejsce w finale. Piosenka już drugi rok jest hitem internetu, a teledysk na YouTube ma ponad 15 milionów wyświetleń.

Muzycy z The Roop - Mantas Banišauskas, Robertas Baranauskas i lider zespołu Vaidotas Valiukevičius - słyną z z wyjątkowych pokazów. Wizytówką grupy stały się projekcje wideo tworzone do każdego utworu, specjalna reżyseria oświetlenia, wyjątkowe kostiumy, kolory i dźwięk, który skłania do tańca. 

Przeczytaj rozmowę z artystami:

Każdy Wasz koncert to barwne widowisko. Ile czasu zajmuje Wam przygotowanie się do występu?

- 10 lat zajęło nam dojście do tego, czego chcemy na koncertach, i jak ma to wyglądać. Teraz wszystko dzieje się naturalnie i cieszymy się każdym naszym występem. Po prostu żyjemy tym!

Co Was najbardziej zaskakuje i zachwyca podczas spotkań z publicznością? Czy zmieniła się ona w ciągu ostatniego roku?

- Nasze koncerty, to nie tylko pokaz naszego programu. Bardziej chodzi o poznanie publiczności i komunikację z nią. Wciąż jesteśmy zdumieni, że ludzie w różnych krajach znają nasze piosenki i śpiewają razem z nami. To wspaniałe uczucie.

Gracie dużo koncertów. Jakie kraje odwiedziliście?

- W ostatnim roku naprawdę dużo podróżowaliśmy z muzyką. Występowaliśmy w Niemczech, Hiszpanii, Anglii, Estonii, na Łotwie, we Włoszech, byliśmy już raz w Polsce , no i na naszej rodzimej Litwie.

Tradycją miast partnerskich Wilna i Gdańska jest organizowanie we wrześniu każdego roku podwójnego festiwalu wymiany kulturalnej - Wilno w Gdańsku i Gdańsk w Wilnie - który sprzyja wymianie doświadczeń, poszerzaniu horyzontów i prezentacji twórczości artystów. Jak podróże do różnych krajów wpływają na Was i Waszą pracę? 

- Pierwszy raz na scenie Wilno w Gdańsku pojawiliśmy się chyba w 2016 roku. The Roop dopiero co rozpoczęło działalność koncertową i już wtedy zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci. Wracamy po 6 latach z sercami pełnymi ciepłych uczuć. Takie imprezy wymiany kulturalnej wzbogacają nie tylko publiczność, ale i uczestników. Wszyscy zdobywają nowe wrażenia, lepiej rozumieją, czym żyje dany kraj i poszerzają swoje postrzeganie różnorodności świata.

Koncert zespołu The Roop poprzedzi występ wileńskiej grupy Deeper Upper
Koncert zespołu The Roop poprzedzi występ wileńskiej grupy Deeper Upper
fot. Rytis Seskaitis

Jakie są Wasze priorytety i wyzwania dzisiaj i jakie macie plany na najbliższą przyszłość?

- Priorytetem jest dalsze tworzenie muzyki, która łączy ludzi z różnych krajów. Mówienie o wspólnocie poprzez muzykę.

Czego mogą spodziewać się widzowie festiwalu Wilno w Gdańsku 2022?

- Najlepsze koncerty są wtedy, gdy przychodzisz bez żadnego nastawienia. Nie oczekujcie niczego, nie czekajcie na nic, tylko przyjdźcie spędzić te chwile razem. Oczywiście wykonamy też nasze najbardziej znane utwory - „On Fire” i „Discoteque”. Serdecznie zapraszamy!

Publiczność festiwalu „Wilno w Gdańsku 2022” usłyszy najsłynniejsze przeboje The Roop na Dziedzińcu Forum Gdańsk w piątek, 2 września, o godz. 20. Wcześniej, o godzinie 19:00 publiczność rozgrzeje zespół Deeper Upper. Wstęp wolny.

Materiał przygotowany przez organizatorów. 

Andrzej Szadejko z prestiżową nagrodą. Doceniono gdańskie dzieło o grzechu i zbawieniu