• Start
  • Wiadomości
  • Najsilniejszy człowiek świata: Łasza Tałachadze w sobotę będzie w Gdańsku

Najsilniejszy człowiek świata: Łasza Tałachadze w sobotę będzie w Gdańsku

W sobotę, 3 września, odbędzie się już 27. Międzynarodowy Memoriał im. Waldemara Malaka w podnoszeniu ciężarów. Gwiazdą zawodów będzie Gruzin Łasza Tałachadze. Memoriał rozpocznie się o godzinie 16:30 w hali sportowej MKS Atleta przy ul. Opolskiej 6. Wstęp wolny.
( 01.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Lasha Talakhadze na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku, gdzie wywalczył złoto
Łasza Tałachadze na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku, gdzie wywalczył złoto
fot. Agência Brasil Fotografias / źródło: Wikipedia

Łasza Tałachadze (ur. 1993 r.), mogący się pochwalić imponującym wzrostem wynoszącym 198 cm i wagą 170 kg, to dziś najbardziej znany i popularny współczesny sztangista na świecie. Media nazywają go „najsilniejszym człowiekiem planety” i „gruzińskim supersiłaczem”.

Nieprzypadkowo. Jest dwukrotnym mistrzem olimpijskim w wadze superciężkiej (Rio de Janeiro 2016, Tokio 2021), pięciokrotnym mistrzem świata i pięciokrotnym mistrzem Europy. Od 2015 roku nigdy nie przegrał. Należą do niego wszystkie rekordy świata - w rwaniu 225 kg, w podrzucie - 267 kg i w dwuboju - 492 kg.

Gwiazda po raz pierwszy w Polsce

Słynny Gruzin w sobotę, 3 września, po raz pierwszy pojawi się w Polsce - i to właśnie u nas, w Gdańsku, gdzie weźmie udział w 27. Międzynarodowym Memoriale im. Waldemara Malaka w klubie MKS Atleta na Przymorzu (ul. Opolska 6).

- Nasza dyscyplina nie pamięta, kiedy ostatnio na krajowym pomoście występował tak utytułowany zawodnik, czynnie jeszcze uprawiający ciężary, dwukrotny mistrz olimpijski, wielokrotny mistrz świata i Europy, autor niebotycznych wręcz rekordów świata! Chyba ostatnim był… Waldemar Baszanowski - zaprasza Polski Związek Podnoszenia Ciężarów, współorganizator wydarzenia.

Wśród gości i inni znani siłacze

W Memoriale wystartuje też dwóch innych Gruzinów: Rawez Dawitadze - trzykrotny brązowy medalista mistrzostw świata, mistrz Europy, dwukrotnie srebrny i brązowy medalista mistrzostw Europy w kategorii 89 kg, oraz Szota Miszwelidze - srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata, a także złoty i dwukrotnie srebrny medalista mistrzostw Europy w wadze 71 i 67 kg.

Rozpoczęcie zawodów w sobotę odbędzie się o godzinie 16:30, natomiast zakończenie planowane jest na godzinę 19. Szczegółowy program zawodów zostanie podany przez organizatorów w wydarzeniu na Facebooku: XXVII Międzynarodowy Memoriał Waldemara Malaka. Wstęp wolny.

Tomasz Kaczmarek zwolniony z Lechii Gdańsk. Na razie zespół prowadzi Maciej Kalkowski