Tomasz Kaczmarek zwolniony z Lechii Gdańsk. Na razie zespół prowadzi Maciej Kalkowski

W środę, 31 stycznia, wieczorem Lechia przegrała u siebie czwarty mecz z rzędu. Dwie i pół godziny później gdański klub poinformował, że rozwiązał współpracę z trenerem Tomaszem Kaczmarkiem. Do sobotniego (3 września) spotkania z Wartą Poznań zespół przygotowywać będzie Maciej Kalkowski, dotychczasowy drugi trener.
( 01.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tomasz Kaczmarek podczas ostatniego swojego meczu w roli trenera Lechii Gdańsk
Tomasz Kaczmarek podczas ostatniego swojego meczu w roli trenera Lechii Gdańsk
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

12 miesięcy pracy

Tomasz Kaczmarek prowadził Lechię od 1 września 2021 roku. W ubiegłym sezonie zajął z drużyną czwarte miejsce w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy. W tym sezonie po 6 rozegranych meczach gdańszczanie pod jego wodzą zajmują ostatnie miejsce w tabeli z 3 punktami na koncie.

W nocy ze środy na czwartek (31 sierpnia / 1 września) gdański klub poinformował o zwolnieniu trenera Kaczmarka.

- Bycie trenerem Lechii Gdańsk było dla mnie zaszczytem. Dziękuję moim zawodnikom i wszystkim współpracownikom za wspólny czas i wspólną pracę. Drużynie i całemu klubowi życzę powrotu na zwycięską ścieżkę. Chciałbym bardzo podziękować kibicom za miłe przyjęcie i wsparcie do samego końca - powiedział Tomasz Kaczmarek. 

Przegrana z Lechem pogrążyła trenera

W środę, 31 sierpnia, o godz. 20.30 Lechia podejmowała na Polsat Plus Arenie Gdańsk mistrza kraju, który także borykał się z problemami (dopiero 16 miejsce, jeden punkt więcej od Biało-Zielonych). To miała być zmiana na lepsze. Nie była. Nieźle było jedynie przez początkowy kwadrans, potem dominowali piłkarze Lecha Poznań.

Lechia przegrała 0:3. Nie pomogły zmiany wprowadzone przed meczem. W porównaniu z poprzednim spotkaniem z Miedzią Legnica trener Kaczmarek wymienił prawie cały blok defensywny, ostał się jedynie na prawej stronie David Stec. Wypadli na ławkę rezerwowych Mario Maloca i Rafał Pietrzak, do pomocy przesunięty został Kristers Tobers. Na środek obrony wrócił po kartkach Michał Nalepa, którego partnerem został debiutant z Izraela - Joel Abu Hanna. Po lewej zagrał Conrado. Z podstawowej jedenastki wypadł także Jarosław Kubicki.

Co ciekawe trener Kaczmarek jeszcze zanim minęła 70. minuta spotkania, do gry przywrócił Pietrzaka, Malocę i Kubickiego.

Czwarta porażka z rzędu i nadal na dnie. Lechia przegrała z Lechem 0:3

Trener roku, irytacja na konferencji

Tomasz Kaczmarek w poprzednich rozgrywkach PKO PB Ekstraklasy był objawieniem, szczególnie na początku swojej pracy. Po serii zwycięstw Lechii został wybrany trenerem miesiąca. W Gdańsku przyznano mu tytuł trenera roku wspólnie z Januszem Urbanowiczem (szkoleniowiec rugbistek Biało-Zielone Ladies). 

Przed meczem z Lechem trener Kaczmarek tradycyjnie odpowiadał na pytania dziennikarzy. Zirytował się, gdy został zapytany, czy nie obawia się o swoje zwolnienie. 

- Takie pytania są oznaką dużego braku szacunku dla mojej pracy, którą wykonuję w Lechii od dwunastu miesięcy. Jeżeli mentalność w polskiej piłce jest taka, że po trzech meczach już zadajemy sobie pytanie i podkręcamy atmosferę, że trener jest do zmiany, to nigdy niczego nie osiągniemy - mówił.

Cztery porażki z rzędu, najgorsza defensywa

Lechia w sezonie 2022/2023 do końca sierpnia rozegrała sześć meczów. Bilans: 1 zwycięstwo, 5 porażek, trzy punkty, bramki 5:15 (najgorzej w lidze), ostatnie miejsce w tabeli.  

Obowiązki Tomasza Kaczmarka przejmuje dotychczasowy drugi trener Maciej Kalkowski, który jest odpowiedzialny za przygotowanie drużyny do sobotniego (3 września) meczu z Wartą Poznań. Pracę w Lechii zakończył też jeden z asystentów - Emanuel Ribeiro.

W sobotę, 3 września, Lechia podejmuje Wartę Poznań. Początek spotkania o godz. 17.30.