Festiwal Wilno w Gdańsku do niedzieli: "Nasze miasta łączą żywe więzi"

Spotkania z kulturą, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty, rozmowy, debaty i koncert zespołu The Roop. W dniach od 2 do 4 września Wilno już po raz 19. zawita do Gdańska. Centrum wydarzeń będzie dziedziniec Forum Gdańsk, gdzie stanie tradycyjny Jarmark Wileński. Uroczyste otwarcie festiwalu zaplanowano w piątek, 2 września na godz. 16.00. Na wszystkie wydarzenia w ramach Wilno w Gdańsku wstęp jest wolny.
02.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wilno po raz 19. odwiedzi Gdańsk. Festiwal trwać będzie od piątku do niedzieli, od 2 do 4 września 2022 r. Jarmark Wileński stanie na dziedzińcu Forum Gdańsk
Wilno po raz 19. odwiedzi Gdańsk. Festiwal trwać będzie od piątku do niedzieli, od 2 do 4 września 2022 r. Jarmark Wileński stanie na dziedzińcu Forum Gdańsk
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Rozmowy Agnieszki Michajłow. Wokół Festiwalu Wilno w Gdańsku

Ten interdyscyplinarny festiwal kulturalny organizowany jest wspólnie przez miasta partnerskie Wilno i Gdańsk.

- Festiwal Wilno w Gdańsku to dowód, że naszych miast nie łączy tylko umowa partnerska, ale żywe więzi, przyjaźnie i współpraca kulturalna. Wydarzenie to nie tylko Jarmark Wileński, ale przede wszystkim, dzięki bogatemu programowi artystycznemu, możliwość chłonięcia przenikającej się kultury Gdańska i Wilna – mówi Tomasz Snarski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Uroczyste otwarcie festiwalu Wilno w Gdańsku zaplanowano na piątek, 2 września o godz. 16.00. Transmisję z wydarzenia będzie można śledzić na żywo poprzez portal gdansk.pl. Pierwszego dnia o godz. 20.00 zaplanowano także koncert zespołu The Roop, gwiazdy Eurowizji z Litwy.

Dla gości festiwalu Wilno w Gdańsku przygotowano atrakcyjny program, podczas którego odbędą się koncerty, wystawy, pokazy taneczne i teatralne, spotkania z pisarzami i ekspertami, a także warsztaty sztuki ludowej czy prezentacje wydawnictw wileńskich. Podczas wydarzenia będzie można otrzymać także nieodpłatnie egzemplarze magazynu Kurier Wileński (do wyczerpania zapasów).

Uroczysta Eucharystia w intencji wilnian oraz gdańszczan o wileńskich korzeniach odbędzie się w niedzielę 4 września o godz. 9.00, w Kościele Świętej Trójcy w Gdańsku.

Jarmark Wileński

Szczególnym i tradycyjnym punktem programu jest Jarmark Wileński. Oferta promować będzie przede wszystkim produkty tradycyjne i rzemiosło związane z Wileńszczyzną i Litwą.

Podczas wydarzenia będzie można znaleźć tradycyjne litewskie specjały, smakołyki i wyroby rękodzielnicze oraz poznać prawdziwych rzemieślników, którzy z chęcią opowiedzą o swoich wyrobach.

Jarmark Wileński to również szansa, by spróbować wyśmienitych dań kuchni wileńskiej i regionalnych kibin, czy cepelinów, które przygotowywane będą w specjalnie zaaranżowanej wileńskiej karczmie.

Podczas jarmarku do kupienia będą m.in.: miody, wędliny, sery, w tym oryginalny ser jabłkowy, napoje, sękacze, pieczywo, kiszone warzywa, orzechy, litewskie słodycze. Wyroby rzemieślnicze oraz artystyczne z wełny, lnu, skór naturalnych, srebra, bursztynu litewskiego i produkty regionalne z Wilna prezentowane będą w dwudziestu drewnianych domkach handlowych.

Zaczytani w literaturze

We współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w ramach festiwalu odbędą się także spotkania z wyjątkowymi gośćmi. W piątek, 2 września na dziedzińcu Forum Gdańsk, w godz. 18.30-19.00 zaplanowano spotkanie z Władysławem Zawistowskim „Od Wilii po Uklę”, poświęcone twórczości literackiej oraz postaci Heleny Zawistowskiej. Z kolei w niedzielę, 4 września w godz. 12.15-13.00, również na dziedzińcu Forum Gdańsk, odbędzie się spotkanie z Ludwikiem Janionem poświęcone postaci i twórczości profesor Marii Janion pn. „Wokół profesor Marii Janion i Wilna”.

Festiwal jest także wyśmienitą okazją do promocji czytelnictwa i literatury. Podczas całego festiwalu zaplanowano wiele wydarzeń literackich, z udziałem najlepszych współczesnych pisarzy litewskich, w tym Birutė Jonuškaitė, prezes Związku Pisarzy Litwy. Będzie to m.in. spotkanie z litewskimi prozaikami, poetami i tłumaczami, spotkanie z młodymi twórcami litewskimi, czy debata wokół literackich tożsamości Wilna i Gdańska oraz sieci kreatywnych miast literatury UNESCO „Wilno i Gdańsk – miasta literatury”.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała także wystawę online „Zaczytani w literaturze litewskiej”, której kuratorami są Iwona Joć Adamkowicz i Tomasz Snarski. Wystawa prezentuje kilkadziesiąt książek litewskich z księgozbioru WiMBP, zarówno wydanych w języku litewskim, jak i w tłumaczeniu na język polski. Są to różnorodne pozycje, obejmujące m.in. powieści, zbiory opowiadań, poezje, dzienniki, a także bajki. W zbiorach znajdują się zarówno książki wydane przez autorów litewskich, jak i polskich z Litwy, bądź z Litwy pochodzących.

W niedzielę, 4 września w godz. 19.00-21.00 w Kawiarni Filmowej W Starym Kadrze odbędzie się wspólny gdańsko-wileński wieczór literacki z udziałem literatów litewskich. Wezmą w nim udział Birutė Jonuškaitė, Daina Opolskaitė, Tomas Taškauskas, Viktoras Rudžianskas i Romuald Mieczkowski. Zaprezentowany będzie tom poezji „Žiemos visada bus baltos” Tomasza Snarskiego w języku litewskim, w tłumaczeniu Birutė Jonuškaitė.

O wielokulturowości, wolności i prawach człowieka - rozmowa

W ramach współpracy Instytutu Kultury Miejskiej z Festiwalem Wilno w Gdańsku zaplanowano dwa wydarzenia:

- rozmowa o gdańsko-wileńskiej tożsamości wokół wielokulturowości, wolności i praw człowieka „Razem dla pokoju i wolności”, odbędzie się w sobotę, 3 września o godz. 13.15 na dziedzińcu Forum Gdańsk.

Uczestnikami rozmowy będą: Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu RP, Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Bożena Kisiel, prezes Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, mec. Magdalena Witkowska, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku, dr Barbara Jundo-Kaliszewska ze Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy. Rozmowę poprowadzi Tomasz Snarski, dyrektor artystyczny festiwalu. 

- w niedzielę, 4 września, o godz. 14.15, także na dziedzińcu Forum Gdańsk odbędzie się spotkanie z Maciejem Mieczkowskim wokół zbioru reportaży z kilkuletniego pobytu w Ukrainie pn. „Na zakręcie. Kijów i Ukraina u progu zmian”.

Film, wystawy i spektakl

Festiwal Wilno w Gdańsku oraz Jarmark Wileński odbywać się będą na Dziedzińcu Forum Gdańsk. W Kawiarni Filmowej W Starym Kadrze przy ul. Lawendowej 2/3 będzie można wziąć udział w 1. edycji festiwalu filmów wileńskich.

W programie wydarzenia znalazły się wystawy. Dwie obejmujące ważne tegoroczne rocznice na Litwie (w tym obchodzony właśnie Rok Karaimów Litewskich) zostały przygotowane we współpracy z Ambasadą Litewską w Rzeczypospolitej Polskiej i będą prezentowane na dziedzińcu Forum Gdańsk. Poza tym w Galerii Blik przy ul. Korzennej 1 D prezentowana będzie wystawa malarstwa i grafiki warsztatowej gdańskich artystów o wileńskich korzeniach. Natomiast w Olivia Business Centre będzie można obejrzeć dwie wystawy fotograficzne o tematyce wileńskiej.

Najmłodsi widzowie z pewnością będą dobrze się bawić podczas spektakluPiraci dobrej roboty” Miejskiego Teatru Miniatura. Przedstawienie będzie można obejrzeć w niedzielę, o godz. 13.00 na scenie głównej, umieszczonej na dziedzińcu Forum Gdańsk.

Na czas festiwalu powstaje także akcja #kochamLitwę #kochamWilnowGdańsku, która opiera się na specjalnie dedykowanych instalacjach świetlnych na budynku Olivia Star w kompleksie Olivia Bussines Centre w Gdańsku-Oliwie. Przez trzy dni nad Gdańskiem górować będzie serce w barwach litewskich jako symbol litewsko-polskiej i gdańsko-wileńskiej przyjaźni.

Szczegółowy program wydarzenia 

 

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta