• Start
  • Wiadomości
  • Europejski Tydzień Aktywnego i Zdrowego Starzenia. Po raz pierwszy w Gdańsku i w Polsce

Europejski Tydzień Aktywnego i Zdrowego Starzenia. Po raz pierwszy w Gdańsku i w Polsce

- Chciałbym, aby takie spotkania wspierały ludzi takich jak ja i wszystkich starzejących się. Życzę dobrych obrad i dobrych rozwiązań, które sprawią, że życie nawet w takim wieku będzie znośne - powiedział Lech Wałęsa, były prezydent RP podczas otwarcia Europejskiego Tygodnia Aktywnego i Zdrowego Starzenia, który rozpoczął się we wtorek, 18 października 2022 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. 
19.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Starszy mężczyzna w okularach z siwymi wąsami, w marynarce stoi przed mikrofonem
Lech Wałęsa podczas Europejskiego Tygodnia Aktywnego i Zdrowego Starzenia podkreślił, że chciałby, aby podczas tego wydarzenia w Gdańsku znaleziono jak najwięcej rozwiązań, dzięki którym osobom starzejącym się będzie się lepiej żyło
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Active Assisted Living Program - po raz pierwszy w Polsce

Europejski Tydzień Aktywnego i Zdrowego Starzenia się to coroczne wydarzenie organizowane w ramach programu AAL (Active Assisted Living Program) współfinansowanego przez Komisję Europejską.

Spotkania w przeszłości odbyły m.in. w Wiedniu (pierwsze w 2009 roku), Bilbao, Aarhus, Bukareszcie, Gandawie czy Eindhoven. Konferencja, która podsumowuje 10 lat działania Programu AAL, po raz pierwszy odbywa się w Polsce. Jej gospodarzem w dniach 18-20 października 2022 roku jest Gdańsk. 

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów

Jak tłumaczy Nicola Filizola, przewodniczący komitetu programowego - AAL to program finansujący rozwiązania, dzięki którym osoby starsze mają lepszą jakość życia, rozwiązania wzmacniające rozwój innowacyjnych technologii i wspierające badania w dziedzinie starzenia się. Na przestrzeni lat w ramach programu AAL sfinansowano ponad trzysta projektów usług i produktów dla osób starszych. 

Prezydent Dulkiewicz. Trzeba wiedzieć, jak utrzymać aktywność osób po 60 roku życia

- Witam wszystkich w Europejskim Centrum Solidarności, co nie byłoby możliwie, gdyby nie działalność Lecha Wałęsy, który jest dziś z nami - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Bez niego, bez ruchu Solidarności, bez zmian które zaczęły się w Gdańsku, nie powstałby nie tylko ten budynek, ale nie nastąpiłyby zmiany w Gdańsku, w Polsce w Europie i na świecie. Dlatego cieszę się, że jesteśmy w Unii Europejskiej i możemy organizować takie wydarzenie, które pokaże wyniki i pomysły na kolejne dekady dla naszych społeczeństw. Starzenie się społeczeństw to też problem tego miasta, Gdańska. 

Prezydent Dulkiewicz dodała, że osoby które zaczynają odpoczywać po pracy zawodowej, interesują się sprawami miasta, państwa i kontynentu. Dlatego trzeba wiedzieć, jak utrzymać ich aktywność w sposób zdrowy, żeby nadal byli aktywnymi obywatelami. 

 

Młoda kobieta w okularach, elegnacko ubrana, stoi przed mikrofonem, trzyma rękę uniesioną do góry
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że dla niej jako prezydent Gdańska, ważne jest aby utrzymać aktywność osób po 60 roku życia. Tak je wspierać, aby nadal były aktywnymi obywatelami 
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Lech Wałęsa. Uciekam z tego miejsca, będę robił to co do tej pory 

- Dzisiejsze zaproszenie pozwoliło mi zorientować się, że jestem w strefie geriatrii - powiedział Lech Wałęsa, były prezydent RP i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. - Byłem tak zapracowany, że nie zdawałem sobie sprawy, że to już moje miejsce. Chciałbym też, jak w każdym miejscu w którym byłem, coś naprawić, wyremontować, zmienić. Czy w tym miejscu coś by się dało naprawić? Za dużo zmian się nie da, bo ta strefa na to nie pozwala. Można dążyć do zdrowego przejścia na drugą stronę. Ja będę jednak uciekał z tego miejsca, będę robił to, co do tej pory, bo wiele rzeczy mi się udało. Pozostanę w miejscu, w którym jestem, bo jestem bardziej przygotowany do rewolucji, do zmian.

Unia Metropolii Polskich o cenach energii, sprzedaży węgla i zagrożeniu środków z UE

Były prezydent podkreślił jednak, że chciałby, aby podczas takich spotkań znaleziono jak najwięcej rozwiązań będących wsparciem dla osób starzejących się. 

- Życzę dobrych obrad i dobrych rozwiązań, które sprawią, że życie nawet w takim wieku będzie znośne - dodał Lech Wałęsa. 

Narzędzia cyfrowe i nowe technologie wspierające osoby starzejące się

Podczas uroczystego otwarcia Europejskiego Tygodnia Aktywnego i Zdrowego Starzenia się w Gdańsku oprócz prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i byłego prezydenta RP i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsy, w ECS wystąpiła też prezes programu AAL Gerda Gayer, Marco Marsella z Komisji Europejskiej, Christina Andersson - fińska przedsiębiorczyni i specjalistka tzw. "Intelligent Silver Transition" oraz reporterki Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka. 

Seniorzy nie chcą być nazywani dziadersami. To przykre określenie, negatywnie wpływa na ich samopoczucie

- Europejski Tydzień Aktywnego i Zdrowego Starzenia ma łączyć ludzi, ma pomagać im uczyć się i rozumieć nawzajem - podkreśliła Gerda Gayerta, prezes programu AAL. - Ta  edycja skupia się na gromadzeniu wiedzy i przekazywaniu jej. Witamy gości z piętnastu różnych krajów, będzie można obserwować 24 sesje, osiemnaście stanowisk targowych. Wyjątkowym elementem tego projektu jest połączenie podejścia biznesowego z ambicją do wspólnego tworzenia przydatnych zmian. 

Marco Marsella z Komisji Europejskiej podkreślił, że Komisja zajmuje się od lat e-zdrowiem, dobrostanem i starzeniem się i sprawdza, jak narzędzia cyfrowe mogą w tym pomóc osobom starszym.  

 

2022-10-18-forum-starzenia-sie-022_949x633.JPG
Gerda Gayerta, prezes programu AAL podkreśliła, że podczas ETAiZS w Gdańsku będzie można obserwować 24 sesje, osiemnaście stanowisk targowych
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

- Europejski Tydzień Aktywnego i Zdrowego Starzenia jest częścią naszego programu dotyczącego aktywnego życia pod opieką - powiedział Marco Marsella. - Tego jak wykorzystywać nowe technologie, aby wspierać dobrostan osób starzejących się. W ramach tego programu Komisja Europejska przez 14 lat sfinansowała 150 projektów, większość z nich to inicjatywy małych i średnich przedsiębiorstw. Cieszymy się, że ten program jest rozpoznawalną marką. 

Podcast o starzeniu się. Jesteśmy widoczni, dopóki nie umrzemy 

O starzeniu się żartobliwie mówiły reporterki Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka, pisarki i autorki podcastu “Jak się starzeć bez godności”. 

- Stereotyp kobiety w wieku 50 lat nie napawa optymizmem - powiedziała Ewa Winnicka. - Taka kobieta znika, jest przezroczysta i ma pożegnać się z życiem zawodowym, tak robiły nasze matki. My nie jesteśmy gotowe, żeby odsunąć się od życia emocjonalnego, zawodowego i społecznego. Z naszych rozmów objawił się nasz podcast. To był żart, mówiłyśmy o możliwym zakończeniu naszych karier, małżeństw, utracie jędrności skóry. Okazało się, że nasze lęki podziela wiele osób, szczególnie kobiet. I coraz więcej osób nas słucha. One też nie chcą zniknąć. W 2040 roku co trzeci Polak będzie miał ponad 60 lat, musimy nauczyć się, jak być widocznymi, ponieważ jesteśmy widoczni, dopóki nie umrzemy.

 

2022-10-18-forum-starzenia-sie-010_949x633.JPG
Starzenie się społeczeństwa, wyzwania jakie ono niesie, rozwiązania technologiczne, prognozy zmian i polityki senioralne to tematy Europejskiego Tygodnia Aktywnego i Zdrowego Starzenia w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Cztery obszary tematyczne

Europejski Tydzień Aktywnego i Zdrowego Starzenia ma stać się europejską platformą sieciową i wymiany zapewniającą wsparcie innowacji i interdyscyplinarną współpracę na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się. Skupia partnerów współpracujących z całej Europy (od przemysłu i środowisk akademickich po świadczeniodawców i same osoby starsze), którzy są zainteresowani promowaniem i wspieraniem zdrowego starzenia się, aby wprowadzić innowacyjne nowe modele usług, takich jak opieka zdrowotna i opieka, uczenie się przez całe życie i zatrudnienie .

W Gdańsku interaktywne warsztaty, dyskusje, sesje plenarne, wystawy i działania matchmakingowe toczyć się będą w czterech obszarach tematycznych:

  1. Wpływ działania Programu AAL na zmiany w sektorze usług dotyczących seniorów
  2. Europejska agenda dobrego starzenia się
  3. Jak przygotować się na starzejące się społeczeństwo
  4. Wzmacnianie rezultatów projektów sfinansowanych przez Program AAL

Zobacz PROGRAM.

 



TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę