Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

ETZT jest organizowany każdego roku w połowie września. W zainicjonowanej przez Komisję Europejską kampanii Gdańsk bierze udział od wielu lat. Przez cały tydzień w Europie, władze samorządowe oraz inne zaangażowane podmioty zachęcają mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia.
( 15.09.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

plakat Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

 

W tym roku obchody ETZT przypadają w dniach 16 - 22 września. Celem działań jest promocja ekologicznych form mobilności, takich jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny, czyli łączenie różnych gałęzi transportu. Przesłanie tegorocznej edycji kryje się pod hasłem Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie.

Udział w wydarzeniu to szansa dla samorządów na promowanie swoich miejscowości, ciekawych pomysłów i inicjatyw, które rozwijają lokalny transport.

W ramach ETZT Gdańsk przygotował wiele atrakcji.

Dzień Elektromobilności

W sobotę, 18 września, w godzinach od 10.00 do 18.00 na Wyspie Ołowianka odbędzie się Dzień Elektromobilności. Jest to pierwsza impreza w całości poświęcona tej tematyce. Pośród licznych atrakcji każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie. Będzie można odwiedzić strefę UTO (Urządzeń Transportu Osobistego) i zobaczyć jak przerobić zwykły rower na rower elektryczny. Będzie możliwość przetestowania hulajnóg oraz rowerów elektrycznych i przyjrzenia się jak wyglądają pojazdy wolnobieżne, oraz hulajnogi elektryczne, nie tylko te najbardziej popularne, ale i te bardzo szybkie i wyczynowe!

 

Plansza informacyjna Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Dzień elektromobilności

 

Dla najmłodszych przygotowany jest tor wyścigowy napędzany siłą własnych nóg, a to, co wyróżnia tę atrakcję, to auta zasilane są za pomocą Energorowerów, a więc szybkość i technika pedałowania ma bezpośrednie przełożenie na prędkość i styl jazdy samochodzików na torze. Przejazd poprzedzony zostanie 10-15 minutowym kursem przygotowawczym. Tor będzie znakomitym źródłem rozrywki zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych.

W strefie edukacyjnej pokazane zostaną korzyści wynikające z zastosowania różnych źródeł energii.

Ponadto zaprezentowana zostanie Strefa wystawowa aut elektrycznych w hali namiotowej – trójmiejscy przedstawiciele branży motoryzacyjnej przedstawią swoje propozycje samochodów elektrycznych. Partner Główny wydarzenia zaprezentuje domowe ładowarki do tych aut. Zaprezentowane zostaną też rozwiązania dla domu i firmy z dziedziny odnawialnych źródeł energii. Ponadto skorzystać będzie można ze Strefy Chillout lub zabrać głos w dyskusji dotyczącej obalanie mitów związanych z elektromobilnością na scenie GDE.

MB-Recycling przygotuje specjalny pojemnik, do którego będzie można wrzucić domowe elektrośmieci (małe RTV i AGD).

Piknik ZTM

Edukacyjny piknik rodzinny odbędzie się w sobotę 18 września, w godz. 12.00-16.00, na pętli tramwajowej przy ul. Witosa na Chełmie. Podczas pikniku będzie można zobaczyć zabytkowe pojazdy, wsiąść do symulatora jazdy autobusem, a także podziwiać zabytkowy pantograf tramwajowy.

W programie pikniku są też:

• quiz komunikacyjny z nagrodami
• konkurs z wiedzy o bezpieczeństwie organizowany przez filę w Gdańsku Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu
• pokazy Straży Pożarnej
• ze światem motocrossu zapozna były Mistrz Polski Piotr Król, któremu towarzyszyć będą uczestnicy gdańskiej szkółki Cobra Motocross Academy - do wygrania lekcja nauki jazdy na motocyklu
• warsztaty balonowe dla dzieci
• malowanie buzi i tatuaży
• kącik plastyczny

W trakcie pikniku ratownicy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE” poprowadzą szkolenia z pierwszej pomocy. Udzielać będą też innych porad medycznych. Fizjoterapeuci z Centrum Medycznego Rehab pomogą zadbać o zdrowy kręgosłup i nauczą jak poprawnie uprawiać nordic walking. Z kolei dietetyczka doradzi jak zdrowo się odżywiać. Na stoisku Fundacji DKMS będzie można zarejestrować się w banku dawców szpiku. Wolontariusze z Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom zbierać będą datki dla podopiecznych.

Zdobyć będzie można atrakcyjne fanty, m. in. vouchery: na zabiegi fizjoterapeutyczne, na mecze Lechii Gdańsk oraz na zakupy w sklepie internetowym Barbora. Do wygrania będą również bilety do kina Helios.

Podczas pikniku przewidziany jest także poczęstunek - ten słodki i ten wytrawny.

 

fb_etz_dzien_bez_samochodu

 

Dzień bez samochodu

Tradycyjnie 22 września to Dzień bez Samochodu. Mieszkanki i mieszkańcy Gdańska zachęcani są, aby tego dnia podróżować komunikacją miejską, rowerem lub hulajnogę. W tym dniu, za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu, właściciel lub współwłaściciel pojedzie komunikacją miejską bezpłatnie.