Dzień Patrona w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym: “To żywym pomnik Pawła Adamowicza”

Trzy lata temu Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące otrzymało imię Pawła Adamowicza, który był pomysłodawcą powstania w Gdańsku szkoły średniej ściśle współpracującej z wyższymi uczelniami. W piątek, 13 stycznia, ULO obchodziło Dzień Patrona, zapraszając z tej okazji gości na uroczystość dla społeczności szkolnej.
13.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna przy mikrofonie
Waldemar Kotowski dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Otwarty, tolerancyjny, okazujący szacunek

- Wartości, które wyznawał Paweł Adamowicz stały się kierunkowskazem naszej działalności od momentu gdy został naszym patronem - mówił Waldemar Kotowski dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego. - Pomijając sam proces edukacyjny, od samego początku staramy się przygotować naszego absolwenta po prostu do życia, aby był otwarty, tolerancyjny, a przede wszystkim okazujący szacunek drugiemu człowiekowi. 

Waldemar Kotowski przypomniał fragment książki Pawła Adamowicza “Gdańsk jako wspólnota” dotyczący edukacji, w którym prezydent Gdańska powołał się na “eksportowego” polskiego pedagoga - Krzysztofa Zajączkowskiego prowadzącego eksperymentalną szkołę w Drumdaun w Szkocji, uważającego, że “młodzi ludzie potrzebują głębokiego poczucia sensu i integracji, emocjonalnych i poznawczych kompetencji, by odnaleźć się w skomplikowanej rzeczywistości”. Paweł Adamowicz w swojej publikacji podkreślił też wagę umiejętności uczenia się przez całe życie i syntetyzowania wiedzy. Za klucz do sukcesu uważał holistyczne podejście do edukacji, czyli “rozwój emocjonalny, intelektualny, fizyczny; współpracę i naukę opartą na poszukiwaniu oraz mentorach, których (młodzi ludzie) pokochają”.

Myślę, że sprostaliśmy temu życzeniu Pawła Adamowicza, że w naszej szkole proces edukacji jest holistyczny - podkreślił dyrektor ULO. - Postanowiliśmy pokazać dziś efekty pracy naszych uczniów i nauczycieli. W tym roku prezentujemy kilka projektów przygotowanych przez klasy humanistyczne. 

Nagroda im. Pawła Adamowicza dla Michałowa, które ratuje ludzi na granicy z Białorusią

Arboretum, Mrożek i inne niż zwykle wspomnienie

Młodzież z klasy II c (zwanej klasą Dantyszka, każda z klas w ULO ma własnego patrona, adekwatnego do profilu) zaprezentowała książkę “Poetyckie arboretum, czyli drzewa w poezji polskiej XX i XXI wieku. Antologia”. Młodzież omówiła w przygotowanej wspólnie antologii kilkadziesiąt przykładów wierszy w całości bądź w części poświęconych różnym gatunkom drzew, od dębu po wiśnię. Uczniowie i uczennice recytowali też utwory, m.in. Haliny Poświatowskiej (Kwiatki czeremchy), Zbigniewa Jerzyny (Dzika grusza), Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej (Październik). 

młodzi ludzie z mikrofonami stoją pod ekranem na którym wyświetla się rozłożona książka
“Poetyckie arboretum, czyli drzewa w poezji polskiej XX i XXI wieku" - to tytuł książkowego projektu młodych humanistów z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Kolejny zaprezentowany projekt był dziełem klasy III Mrongowiusza - “Roz-czytywanie teatru. Lekcja performatywna na temat spektaklu „Tango. Na pełnym morzu” zrealizowanego przez Teatr Miejski w Gdyni”. Projekt, w ramach którego młodzi ludzie w niebanalny sposób omówili spektakl (przygotowawszy się do tego m.in. podczas spotkania z jego reżyserem, Krzysztofem Babickim) - odgrywając fragment sztuki, prezentując własne plakaty i chóralnie opowiadając o czym jest klasyczny już dziś dramat Sławomira Mrożka, zresztą lektura obowiązkowa dla każdego ucznia szkoły średniej.

dwie nastolatki i nastolatek siedzą przy stole i grają w karty
Mrożek jak żywy - brawurowa inscenizacja fragmentu dramatu "Tango. Na pełnym morzu" w wykonaniu uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Najmłodsi humaniści, z klasy I Stanisławy Przybyszewskiej, przygotowali “inne niż zwykle wspomnienie o Pawle Adamowiczu”. W krótkim materiale filmowym wypowiada się dwoje gdańszczan, którzy spotkali na swojej drodze prezydenta Gdańska, mówiąc jak to spotkanie wpłynęło na ich dalszą drogę życiową. 

z przodu kilka rzędów ludzi siedzących na krzesłach, na ścianie ekran ze zdjęciem Pawła Adamowicza
Podczas Dnia Patrona Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku nie mogło zabraknąć wspomnień o patronie - Pawle Adamowiczu
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Uniwersyteckie Liceum im. P. Adamowicza. Inauguracja roku szkolnego w nowej siedzibie

Paweł Adamowicz ma już swój pomnik

Uczestniczący w Dniu Patrona Piotr Borawski zastępca prezydenta Gdańska nie krył wzruszenia po prezentacji projektów i podzielił się swoim wspomnieniem z ostatniego spotkania z Pawłem Adamowiczem, które było dla niego szczególnie ważne: - 13 stycznia cztery lata temu była niedziela i finał WOŚP, jak wszyscy wiemy. Na następny dzień mieliśmy zaplanowaną wspólną konferencję prasową z panem prezydentem. Miał to być mój pierwszy dzień pracy jako zastępcy prezydenta - opowiadał Piotr Borawski. - Ostatni raz widzieliśmy się w czwartek, przed tą niedzielą… Rozmawialiśmy o tym, jaka będzie jego następna kadencja. Mówił, że nie będziemy się skupiać na wielkich inwestycjach, że będzie poświęcona wspólnocie, przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, rosnącemu gronu seniorów, ale także młodym: jak ma wyglądać edukacja w naszym mieście i jak wasze pokolenie może wpływać na nasze miasto, kraj i Unię Europejską. Nacisk chciał też położyć na kulturę, która dla niego była podstawą wszystkiego. Po dzisiejszym spotkaniu z wami mam refleksję, że Paweł Adamowicz ma już swój pomnik - wy jesteście niesamowitym przykładem, że jego myśl jest wciąż żywa. 

mężczyzna przy mikrofonie
Piotr Borawski zastępca prezydenta Gdańska
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

List od brata

Głos zabrał także prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, uczelni założycielskiej ULO.

- Zgadzam się z moim przedmówcą, ta szkoła to prawdziwy pomnik Pawła Adamowicza: żywy i pielęgnujący wyznawane przez niego wartości - podkreślił rektor UG. - Jeżeli odważymy się mówić o testamencie Pawła Adamowicza, to najpiękniej prezentuje się właśnie tu, w tej szkole i w waszej postawie.

mężczyzna przy mikrofonie
Prof. Piotr Stepnowski rektor Uniwersytetu Gdańskiego
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Na zakończenie uroczystość Waldemar Kotowski odczytał list do szkolnej społeczności od Piotra Adamowicza, brata patrona, posła RP, który nie mógł przybyć na uroczystość z racji obrad Sejmu. “Przykład Pawła pokazuje, że człowiek może bardzo wiele zdziałać, a nasza duża ojczyzna wciąż potrzebuje ludzi, którzy są aktywni. A to przecież wy, młodzi ludzie już niedługo będziecie decydować o jej przyszłym kształcie” - napisał m.in. w liście, na zakończenie zapraszając licealistów do wizyty w Parlamencie RP wiosną tego roku.  TV

W Gdańsku tkają siatki maskujące dla ukraińskiego wojska