
Wiceburmistrz Michałowa: “Solidarność jest w nas”
Po ogłoszeniu werdyktu wzruszenia nie krył Konrad Sikora, wiceburmistrz Michałowa obecny na uroczystości w ECS.
- Już sama nominacja dla tak małej gminy gdzieś na skraju Polski, tuż przy granicy z Białorusią, jest dla nas ogromnym wydarzeniem. To jest nagroda dla wszystkich mieszkańców i będzie tak wyeksponowana, żeby każdy mógł ją zobaczyć, poczuć, że należy do niego. Jest to wyróżnienie dla tych osób, które doświadczając szykan, prześladowania i pogróżek nie przestawały pomagać. Solidarność jest w każdym z nas i dotyczy każdego elementu naszego życia. I tak powinno być zawsze - mówił Konrad Sikora w imieniu swoim, burmistrza Marka Nazarko i przede wszystkim mieszkańców.
Michałowo jest gminą wiejsko-miejską, która położona jest na południowy wschód od Białegostoku, tuż przy granicy z Białorusią. Cała gmina liczy zaledwie 6,5 tys. mieszkańców, z czego nieco ponad 3 tys. osób mieszka w mieście Michałowo.
Europejski Komitet Regionów ustanowił nagrodę im. Pawła Adamowicza
W związku z trwającym kryzysem humanitarnym na granicy z Białorusią, podobnie jak Lublin czy Poznań, także władze Gdańska podjęły współpracę z gminą Michałowo. Najpilniejszą potrzebą było sfinansowanie tzw. Mobilnego Punktu Pomocy. Uchwała w sprawie przekazania wsparcia została przyjęta podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Gdańska. Mobilny Punktu Pomocy został wyposażony w podstawowy sprzęt medyczny oraz ubrania, koce, prowiant i podstawowe artykuły higieniczne. Punkt ten wydawał także ciepłe posiłki dla osób potrzebujących.
Nagroda im. Adamowicza. Zobacz poruszające przemówienie wiceburmistrza Michałowa

Aleksandra Dulkiewicz: “To przykład dla innych”
Nagrodę przyznały wspólnie miasto Gdańsk, Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia ICORN oraz Europejski Komitet Regionów, którego członkiem był zamordowany w 2019 roku prezydent Gdańska.
Nagroda propaguje spuściznę Pawła Adamowicza w obronie demokracji na szczeblu lokalnym oraz stanowi hołd i uznanie dla wszystkich osób, które odważnie i uczciwie stawiają czoła nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Laureatką I edycji nagrody jest burmistrz Kolonii Henriette Reker.
- Nagroda, którą dziś przekażemy ma służyć temu, żeby pokazywać ludzi, instytucje i tych, którzy pokazują, że codziennym działaniem i wyborami można stać po stronie wolności, solidarności, praw człowieka. Chcę zapewnić, że wspólnie z naszymi partnerami będziemy kontynuować pokazywanie dobrych przykładów i mam nadzieję, że pociągnie to innych do dążenia właśnie tym śladem - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nagroda dla ludzkich mieszkańców
Kandydaturę Michałowa do Nagrody zgłosiły Kraków i Wrocław - miasta Literatury UNESCO i członkowie sieci ICORN. Uzasadnienie nominacji przeczytał Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. Kultury.
- To nominacja dla mieszkańców pogranicza polsko-białoruskiego - gminy Michałowo, reprezentowanej przez obecnego tu Pana Konrada Sikorę, wiceburmistrza tej Gminy. Określenia „Pogranicze” używam tutaj w innym sensie niż potoczne rozumienie peryferia, marginesy, rubieże, kresy. Bo "Pogranicze" możemy rozumieć także symbolicznie - jako wpisane w tożsamość doświadczenie umowności granic, a co za tym idzie - priorytetowe traktowanie wartości ogólnoludzkich. W tym sensie Pogranicze staje się dziś, zwłaszcza dziś, centrum europejskiej debaty o solidarności, o wartościach przyświecających idei tej Nagrody. Zgłosiliśmy kandydaturę niewielkiego miasta, zgłosiliśmy małą gminę, a tak naprawdę laureata zbiorowego: mieszkańców i reprezentującego ich burmistrza. Przykład Michałowa pokazuje, jak może działać ludzka zbiorowość w szczególnym czasie. Chcielibyśmy podziękować za odwagę obywatelską, europejską solidarność, za sprawiedliwość i niezłomną postawę. Za zmierzenie się ze „strachem, ignorancją, stereotypem i antyimigracyjnym populizmem.
Za co Nagroda im. Adamowicza? Poznaj całą laudację dla burmistrza i mieszkańców gminy Michałowo

Zadania i idee Pawła są wciąż aktualne
W uroczystości uczestniczyły żona zamordowanego prezydenta Gdańska, Magdalena Adamowicz i ich starsza córka, Antonina.
- Zadania i idee, które promował Paweł, są dziś wciąż aktualne - powiedziała Magdalena Adamowicz. - Naszym prawem, ale też obowiązkiem, jest być wolnym od nienawiści i pozwolić każdemu żyć według jego zasad, aby każdy czuł się tu w Gdańsku, w tej wspólnocie, w Polsce, w Europie, jak u siebie. Pawłowi zależało na tym, żeby ci, których prawa są naruszane czy ograniczane, mogli je mieć i abyśmy to my potrafili dostosować się właśnie do nich. Aby wszystkim nam żyło się dobrze.
Głos w trakcie uroczystości zabrał też Helge Lunde, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN.
- Dzisiaj to wyjątkowy moment i wzruszające miejsce. Doskonale pamiętam 30 sierpnia 2017, kiedy prezydent Adamowicz razem z nami podpisał umowę uczestnictwa Gdańska w sieci ICORN - wspominał Helge Lunde. - To był początek naszej współpracy. Pamiętamy również o tragicznych wydarzeniach z 2019 roku. W imieniu ICORN chciałbym podziękować zmarłemu prezydentowi Adamowiczowi za wszystko, czego dokonał.

Sygnał do burmistrzów w Ukrainie
Oleksandr Babych, burmistrz ukraińskiego miasta Hola Prystan, otrzymał specjalne wyróżnienie jury. Werdykt uzasadnił Vasco Alves Cordeiro przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów.
- Świat, w którym żyjemy dziś jest pełen wyzwań, lecz na szczęście nie brakuje w nim również przejawów solidarności - mówił Vasco Alves Cordeiro. - Prawie rok temu Putin sprowadził wojnę do Europy, wkraczając na terytorium Ukrainy i atakując podstawowe wartości, jakimi są wolność i demokracja. Miasta i regiony Ukrainy płacą straszną cenę, jednak ich wysiłki odzwierciedlają odwagę, solidarność i determinację. Dlatego jury Nagrody im. Pawła Adamowicza postanowiło przyznać w tym roku specjalne wyróżnienie. Przypada ono burmistrzowi miasta Hoła Prystań w Ukrainie Ołeksandrowi Babyczowi, który od marca 2022 jest nielegalnie więziony i torturowany przez siły rosyjskie. Jego odwaga stanowi symbol walki, którą prowadzą wszyscy ukraińscy burmistrzowie oraz obywatelski i obywatele w imieniu naszych europejskich wartości. Dzięki temu szczególnemu wyróżnieniu chcemy wysłać silny sygnał nadziei i solidarności wszystkim burmistrzom Ukrainy - osobom przetrzymywanym w rosyjskich więzieniach i tym, którzy każdego dnia pomagają swoim mieszkańcom. Jesteśmy z Wami, za wolną Ukrainą w centrum Europy.

W Gdańsku ogłoszona, w Brukseli ją wręczą
Oficjalne wręczenie nagrody wraz z odczytaniem laudacji odbędzie się podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli w dniu 8 lutego 2023.
Autorem statuetki, która trafi do miasta Michałowa jest rzeźbiarz Krzysztof Bednarski. Statuetka przedstawia ptaka w locie, jako znak wolności i niezależności. Ptak szybuje ze świata pogrążonego w ciemnościach ku jasności.
Zobacz zapis całego wydarzenia: