• Start
  • Wiadomości
  • Dzień Dziecka w Gdańsku - atrakcje dla dzieci i dorosłych

Dzień Dziecka w Gdańsku - atrakcje dla dzieci i dorosłych

Piękna pogoda sprzyja organizacji rodzinnych wydarzeń na świeżym powietrzu, a Dzień Dziecka jest idealnym pretekstem do wspólnej aktywności - sadzenie kwiatów, spektakle teatralne i warsztaty, a do tego święto dzielnicy Oliwa, rodzinne festyny na Aniołkach, Matarni oraz dziedzińcu Szpitala Copernicus i Urzędu Miejskiego, to propozycje na spędzenie wolnego czasu, które organizowane są 1 do 4 czerwca. 
31.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
bajka_o_ksieciu_pipo_koniu_pipo_i_ksiezniczce_popi_fot_teatr_miniatura_2_
Bajka o księciu Pipo koniu Pipo i księżniczce Popi
fot. Teatr Miniatura

Szalony cyrkowy musical w Miniaturze. Spodoba się młodszym, rozbawi dorosłych

Urodzinowy tramwaj GAiT na Dzień Dziecka

W tym roku obchodzimy ważny jubileusz – 150 lat tramwajów w Gdańsku. Z tej okazji Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapraszają dzieci - w dniu ich święta - na wspólne przejażdżki urodzinowym tramwajem GAiT. Na jego pokładzie na małych pasażerów czekać będą niespodzianki, a towarzyszem podróży będzie Klaun Wojtuś.

Pojazd z historycznej floty GAiT, Konstal 105N kursował będzie w czwartek, 1 czerwca, w godz. 13.10-18.50, na trasie: Oliwa – Węzeł Groddecka. Przejazdy urodzinowym tramwajem będą bezpłatne.

Zobacz rozkład jazdy

tramwaj_na_dzien_dziecka_mat_gait
Tramwaj na Dzień Dziecka
fot. mat. GAIT

Sadzenie kwiatów na kwiatowej wieży i warsztaty artystyczne

W czwartek, 1 czerwca o godz. 14.00 przed wejściem do budynku CSW ŁAŹNIA 1 przy ul. Jaskółczej 1 zaplanowano wspólnie dekorowanie kwiatami wieży. Wstęp jest wolny.

Także w czwartek, na terenie Szkoły Podstawowej nr 65, która mieści się przy ul. Śluza 6, odbędą się warsztaty artystyczne pod kierunkiem Julii Olenkiewicz pt. Śladami Dolnego Miasta. To jedno z wydarzeń w ramach festynu Niesiemy Radość naszym dzieciom organizowanego przez SP nr 65.

"Złoty Klucz". Najnowsza premiera Teatru Wybrzeże oparta na motywach braci Grimm

Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi 

Teatr Miniatura zaprasza młodych widzów na przedstawienia. 1 czerwca, o godz. 10.00 i 18.00 oraz 3 i 4 czerwca o godz. 12.00 będzie można obejrzeć najnowszy spektakl familijny dla widzów od 6 lat. To cyrkowy musical inspirowany ponadczasową baśnią o dorastaniu francuskiego autora Pierra Gripariego.

Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi  to muzyczna opowieść o podróży jako metaforze życia na podstawie książki francuskiego autora Pierra Gripariego. Książę Pipo rusza w podróż z wiernym koniem Pipo – trafia do wnętrza wulkanu, spotyka czarownice i czarodziejki, smoka, a nawet Białego Szczura – a po drodze uczy się siebie, życia i relacji. Akcja przedstawienia dzieje się w kulisach cyrku, a poza aktorami Teatru Miniatura na scenie można zobaczyć dzieci, które brały udział w rocznym cyklu warsztatów wokalnych i choreograficznych, oraz akrobatę Sergiusza Regenta i dziesięcioletnią gimnastyczkę Zofię Perfikowską.

Bilety są w cenie: 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, 28 zł balkon do zakupu na stronie www.teatrminiatura.pl lub w kasie teatru.

Muzyka, nauka, sport - Pałac Młodzieży od 45 lat rozwija pasje młodych gdańszczan

Atlas wysp odległych

Drugi spektakl Teatru Miniatura pt. Atlas wysp odległych będzie można obejrzeć 1 czerwca, o godz. 12.30 i 2 czerwca o godz. 18.00, a 3 i 4 czerwca, godz. 15.00.

To teatralna podróż dookoła świata na podstawie znakomitej książki Judith Schalansky, która opisała pięćdziesiąt tajemniczych, mało znanych wysp.  Bilety są w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy do zakupu na stronie www.teatrminiatura.pl lub w kasie teatru. 

Dzień dziecka w oddziałach Muzeum Gdańska 

W czwartek, 1 czerwca dzieci zwiedzają Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Muzeum Bursztynu nieodpłatnie. Warunkiem otrzymania darmowego biletu wstępu jest nieukończenie 18 lat.

Jak powstaje szkło? Warsztaty dla dzieci

W sobotę, 3 czerwca, w godz. 10.00-16.00 w Kuźni Wodnej w Oliwie odbędą się warsztaty pt. Jak powstaje szkło? Podczas warsztatów i pokazów Marek Jargiło, zaprezentuje dzieciom i dorosłym jak przygotowuje się nietuzinkowe wyroby szklane. Dzbany, karafki, misy, kielichy, patery, albo dekoracje stylizowane na minione wieki? Każdy będzie mógł spróbować swoich sił. 

Specjalista szkolił się w Grecji, a następnie wrócił do Gdańska. Wszystkie wyroby wykonuje ręcznie. Jego produkty, zwłaszcza repliki, można znaleźć w wielu muzeach a jego szkło zdobi komnaty zamku prezydenckiego w Wiśle. Prowadzi również warsztaty i pokazy dla różnych grup wiekowych. 

Udział w warsztatach jest w cenie biletu wstępu do oddziału.

plakat z opisem wydarzenia
Dzień otwarty w Radzie Miasta Gdańska 2023 odbędzie się
fot. RMG

Dzień Otwarty Rady Miasta Gdańska

W sobotę, 3 czerwca w godzinach 9.00 – 13.00 przy ulicy Wały Jagiellońskie 1, Rada Miasta Gdańska kolejny raz otworzy przed mieszkańcami i turystami drzwi do Nowego Ratusza. Głównym celem Dnia Otwartego jest przybliżenie roli, jaką pełni rada miasta oraz zadań stojących przed gdańskimi radnymi. Wstęp wolny.

Podczas „Dnia Otwartego” goście będą mogli zasiąść za ławami Sali Obrad i stołem prezydialnym, porozmawiać z radnymi o ich pracy, zobaczyć odznaczenia przyznawane przez Radę, uroczyste stroje gdańskich rajców oraz wziąć udział w konkursie wiedzy „Rada Miasta bez tajemnic”. 

Nie zabraknie atrakcji przygotowanych dla dzieci i młodzieży. W budynku Nowego Ratusza oraz na dziedzińcu odbędą się m.in. pokazy i konkursy służb mundurowych, sprzętu Policji czy Straży Miejskiej. Swoje stanowiska otworzy dla odwiedzających także ogród zoologiczny i Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk”. Będzie można potrenować na ergometrach wioślarskich, strzelanie dzięki Strzelnicy LOK w Gdańsku, czy wykazać się artystycznie na stanowiskach plastycznych. Dla najmłodszych nie zabraknie waty cukrowej, popcornu  i zdjęć z fotobudki. Występy młodych artystów z Pałacu Młodzieży, quizy i konkursy sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Dzień Otwarty Rady Miasta Gdańska - zwiedzanie, pokazy, konkursy

Całą rodzinną o zdrowiu i zabawie

Na VII Festyn Rodzinny zaprasza Szpital Copernicus. W sobotę, w godz. 10.00-14.00 na dziedzińcu szpitala im. Mikołaja Kopernika i Urzędu Miejskiego w Gdańsku z okazji Dnia Dziecka zaplanowano liczne gry i zabawy, słodki poczęstunek, malowanie buziek, występy zespołów, punkt medyczny, prezentację straży pożarnej, pokazy ratownictwa medycznego i inne niespodzianki. W wydarzeniu wezmą też znani sportowcy Adam Korol, mistrz olimpijski w wioślarstwie i Artur Siódmiak, piłkarz ręczny.

Szczegóły: VII Festyn Rodzinny - Copernicus PL Sp. z o.o.

Dzielnicowy Festyn Kaszubski

Mieszkańcy dzielnicy Matarnia i okolicznego Klukowa będą mogli w sobotę, w godz. 10.30-13.30 bawić się na Dzielnicowym Festynie Kaszubskim. Na boisku w Klukowie zaplanowano kreatywne zabawy dla dzieci, warsztaty dla dzieci i dorosłych, strefę edukacyjną i sportową oraz wiele innych atrakcji. O program artystyczny zadba Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Kościerzyna, Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk, Zespół Pieśni i Tańca Jagódki i Zespół Słowiańska Dusza.

dzielnicowy_festyn_kaszubski_mat_rada_dzielnicy_matarnia
Dzielnicowy Festyn Kaszubski
mat. Rada Dzielnicy Matarnia

Viva Oliva

W sobotę, 3 czerwca od godz. 11.00 do 21.00 w ramach święta dzielnicy Viva Oliwa odbędą się koncerty, pokazy, warsztaty, treningi, pchli targ, spacery z lokalnymi przewodnikami i działania plenerowe. Każdy znajdzie coś dla siebie i spędzi dzień w atmosferze relaksu i zabawy.

Święto Wolności, Viva Oliva, przejazd rowerzystów. Zmiany w ruchu drogowym w weekend

Tego dnia centrum dzielnicy – ulica Opata Jacka Rybińskiego, Park Oliwski i Plac Inwalidów Wojennych - ożywa dzięki małym i dużym aktywnościom.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie organizatora: VIVA OLIVA · Oliwski Ratusz Kultury

viva_oliwa_mat_fundacja_wspolnota_gdanska
Viva Oliwa 2023
mat. Fundacja Wspólnota Gdańska

Aniołkowo na Sportowo

Dzień dziecka na sportowo będzie świętowała dzielnica Aniołki. W sobotę, 3 czerwca, w godz. 11-15.00 na terenie Gdańskiego Ośrodka Sportu przy ul. Traugutta 29 zaplanowano wiele atrakcji. Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w rozgrywkach sportowych, warsztatach plastycznych i festiwalu talentów. Pośród aktywności znalazły się także warsztaty udzielania pierwszej pomocy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

KinoPort na Dzień Dziecka 

W sobotę, 3 czerwca Łaźnia 2 w Nowym Porcie zaprasza do KinoPortu. O godz. 13.00 odbędzie się tam seans filmu Miś Bamse na wulkanie. Wstęp jest wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

O filmie: Bamse i jego przyjaciele dowiadują się, że ich przyjaciel biolog zniknął podczas wyprawy badawczej. To staje się początkiem misji ratunkowej, która prowadzi bohaterów filmu przez szereg niebezpieczeństw. Po drodze napotkają stado głodnych wilków, samolubnych złoczyńców i groźne erupcje wulkanów.

7. Karnawał Latawców

Do magicznej przygody w przestworzach Wyspy Sobieszewskiej zaprasza Wyspa Skarbów GAK i Fundacja Strefa Mocy. W niedzielę, 4 czerwca, w godz. 12.00-14.00 będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach konstruowania latawców, zabawach z LEGO, projektowania strojów i aktywnościach inspirowanych wioską Smerfów i Doliną Muminków. Na scenie wystąpi chór młodzieży pochodzenia Ukraińskiego. W planach jest także quiz wiedzy o bajkach naszego dzieciństwa, Wyspie Sobieszewskiej (historii, geografii, przyrodzie) i bezpieczeństwie na plaży.

Szczegóły dot. wydarzenia można znaleźć na stronie Wyspy Skarbów - 7. Karnawał Latawców | GAK

Musztra i pokaz artyleryjski Garnizonu Gdańsk

W niedzielę, 4 czerwca o godz. 12.00 na Niskim Czole Kurkowym na terenie Hevelianum odbędzie się musztra i pokaz artyleryjski Garnizonu Gdańsk. Będzie można zobaczyć i usłyszeć wystrzał z repliki armaty o imieniu Elżbieta, która otrzymała swoje imię na cześć żony patrona Hevelianum, Jana Heweliusza. Lufa armaty waży o 130 kg, koła mają średnicę 110 cm, a laweta długości 230 cm. Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym rynsztunku, zaprezentuje jej możliwości.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

oprac. AU

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta