• Start
 • Wiadomości
 • Dla rozwoju Gdańska: konkurs InvestGDA dla osób z Uczelni Fahrenheita

Dla rozwoju Gdańska: konkurs InvestGDA dla osób z Uczelni Fahrenheita. Zgłoszenia do 15 sierpnia

Komunalna spółka Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) we współpracy z Uczelniami Fahrenheita organizuje konkurs dla studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych. Jego tematem są pomysły na rzecz zrównoważonego rozwoju Gdańska. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne. Zdobywca I miejsca otrzyma 9 tys. zł oraz dodatkowe 30 tys. zł na wdrożenie projektu w życie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 sierpnia 2024 r.
19.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy widok z lotu ptaka na miejską arterię komunikacyjną, otoczoną zielenią. Droga jest szeroka, podzielona na kilka pasów ruchu w obu kierunkach, a w jej środku biegnie linia tramwajowa. Po lewej stronie drogi znajdują się obszary mieszkalne z domami i blokami, wśród drzew i zieleni. W tle widać dalsze części miasta z różnymi budynkami i wieżowcami. Po prawej stronie drogi widoczne są tory kolejowe, na których stoją pociągi. Okolica wydaje się być dobrze zorganizowana, z dużą ilością zieleni i przestrzenią dla pieszych oraz rowerzystów.
Skrzyżowanie Al. Zwycięstwa, ulicy 3 Maja i księdza Jerzego Popiełuszki oraz Błędnik sfotografowane z lotu ptaka
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Jaka jest idea konkursu?

Założeniem konkursu jest promowanie zrównoważonego rozwoju, postaw proekologicznych oraz ich wdrażanie w przestrzeni publicznej miasta.
 
To pierwsza edycja konkursu “SDG Challenge. Projektujemy zrównoważoną przyszłość” (z ang. SDG Sustainable Development Goals - Cele Zrównoważonego Rozwoju, challenge - wyzwanie).

Szczęśliwi jak w Gdańsku. "Barometr Rozwoju Miast 2024" - naukowy raport łódzkiej fundacji

Projekty w konkursie, organizowanym przez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego, powinny stanowić rozwiązanie jednego z poniższych problemów:
 
 • Redukcja stresu i poprawa zdrowia psychicznego młodzieży w ramach Celu 3 Zrównoważonego Rozwoju: Dobre zdrowie i jakość życia
 • Instalacje wykorzystujące energię odnawialną w ramach Celu 7 Zrównoważonego Rozwoju: Czysta i dostępna energia
 • Inteligentne zarządzanie wodą w ramach Celu 6 Zrównoważonego Rozwoju: Czysta woda i warunki sanitarne
 • Ochrona klimatu w Gdańsku w ramach Celu 13 Zrównoważonego Rozwoju: Działania w dziedzinie klimatu

Instytucja, która ściąga do miasta inwestorów. Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego ma 15 lat. Rozmowa z Alanem Aleksandrowiczem

Jakie są nagrody pieniężne?

Laureatom konkursu przyznane zostaną nagrody w następującej wysokości:

 • I miejsce: 9 000 zł
 • II miejsce: 6 000 zł
 • III miejsce: 3 000 zł

Ponadto, zdobywca I miejsca otrzyma dofinansowanie na wdrożenie zwycięskiego projektu w wysokości 30 000 zł.

Kosmiczna inwestycja w Gdańsku. W pobliżu lotniska powstanie centrum zbierające dane z satelity

W całości fundatorem nagród jest Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA).  

Do kogo adresowany jest konkurs?

W konkursie mogą wziąć udział pracownicy, doktoranci oraz studenci trzech uczelni, tworzących wspólnie Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU):

 • Gdański Uniwersytet Medyczny
 • Politechnika Gdańska
 • Uniwersytet Gdański
Aby wziąć udział w konkursie należy zorganizować zespół. Może on się składać się z maksymalnie 5 osób.

Fotowoltaika na wodzie zdała egzamin. Doświadczenie z Gdańska zaprocentuje teraz w Żarnowcu

UWAGA! Przewidziane są punkty bonusowe dla zespołów, w skład których wchodzą co najmniej dwie osoby pochodzące z różnych uczelni tworzących Uczelnie Fahrenheita: GUMed, PG lub UG.
Na grafice widzimy ilustrację promującą wydarzenie pod nazwą "SDG Challenge", którego mottem jest "Projektujemy zrównoważoną przyszłość". Wydarzenie odbywa się w Gdańsku w 2024 roku. Na środku grafiki znajduje się kula ziemska, wokół której umieszczono różne elementy symbolizujące działania na rzecz zrównoważonego rozwoju: Osoba podlewająca roślinę, co symbolizuje troskę o środowisko. Turbiny wiatrowe, które reprezentują odnawialne źródła energii. Osoba siedząca z laptopem, co może symbolizować innowacje technologiczne i pracę nad rozwiązaniami. Osoba z lunetą, symbolizująca wizję i długoterminowe planowanie. Na górze grafiki znajdują się logotypy partnerów wydarzenia: InvestGDA oraz Uczelnie Fahrenheita. Centralnie umieszczone logo SDG Challenge w formie żarówki podkreśla ideę innowacji i kreatywności w podejściu do zrównoważonego rozwoju.
 
mat. Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego

Kto oceni prace konkursowe?

Zgłoszonymi do konkursu pomysłami zajmie się kapituła w skład której wejdą:
 
 • dyrektor FarU
 • przedstawiciel Uniwersytetu Gdańskiego
 • przedstawiciel Politechniki Gdańskiej
 • przedstawiciel Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
 • cztery osoby reprezentujące InvestGDA

Jak i do kiedy złożyć projekt do konkursu?

Projekty konkursowe należy wysłać drogą e-mailową na adres: konkurs@investgda.pl.

Finał konkursu. Jak studenci trzech uczelni wyobrażają sobie przyszłą linię PKM Południe?

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 sierpnia 2024 r. o godz. 20.00. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 22 listopada 2024 r.
 
Wszelkie szczegółowe informacje nt. konkursu, w tym jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy, jest dostępny na stronie internetowej.

Czym zajmuje się InvestGDA?

Akt założycielski Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (GARG) podpisał 12 grudnia 2008 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.  Wcześniej, 27 listopada tego samego roku projekt założenia GARG, został zatwierdzony przez Radę Miasta Gdańska.
 
W 2023 roku GARG obchodził 15-lecie istnienia. Spółce, funkcjonującej też pod marketingową nazwą InvestGDA, udało się w ciągu półtorej dekady przyciągnąć do Gdańska ok. 40 nowych inwestycji o charakterze przemysłowym. W mieście pojawiły się takie znane firmy jak International Paper, Northvolt i Klima Therm. 

Przedsiębiorczość i innowacyjność. Umowa o współpracy Związku Uczelni Fahrenheita i InvestGDA

GARG pozyskał też duże projekty logistyczne m.in. GLP, CTP i Jeronimo Martins.
 
Gdańska spółka brała też udział w dziesiątkach projektów z sektora informatycznego i finansowego prowadzonych przez Invest in Pomerania, podległy marszałkowi województwa pomorskiego.
 
Z kolei, działająca przy spółce Gdańska Fundacja Rozwoju Gospodarczego realizuje wiele różnego rodzaju projektów społecznych i edukacyjnych.
 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów