Finał konkursu. Jak studenci trzech uczelni wyobrażają sobie przyszłą linię PKM Południe?

“Przesiądź się na kulturę”, “Zielony dywan” i “Żółta wstążka” - to tytuły trzech prac studentów nagrodzonych w II etapie konkursu architektoniczno-urbanistycznego dotyczącego PKM Południe. Wydarzenie zorganizowały Uczelnie Fahrenheita (FarU) - Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański - wraz ze spółką Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM). 
10.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pięć młodych osób, trzymających dyplomy w otoczeniu dwóch mężczyzn w garniturach
Piątka studentów, którzy zdobyli I miejsce za pracę "Przesiądź się na kulturę" w towarzystwie Piotra Grzelaka, zastępcy prezydenta Gdańska (po lewej) oraz Grzegorza Mocarskiego, prezesa PKM S.A. (po prawej)
fot. Paweł Sudara/ GUMed

Czego dotyczył konkurs?

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w środę, 8 lutego, w audytorium Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), przy al. Zwycięstwa 41/42
 
I etap konkursu pod hasłem “Kolej na południe” zakończył się 29 czerwca 2022 r. Startowali w nim studenci architektury Politechniki Gdańskiej, którzy zgłosili w sumie 18 prac. Trzy z nich zostały nagrodzone, a łącznie osiem projektów przeszło do II etapu konkursu, którego wyniki poznaliśmy w środę 8 lutego

PKM Południe. Zobacz studenckie wizje przystanków nowej linii kolejowej WIZUALIZACJE

W drugiej części konkursu prace tworzyły już interdyscyplinarne zespoły studentów reprezentujących każdą uczelnię tworzącą FarU (Uczelnie Fahrenheita) tj. Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed), Politechnika Gdańska (PG) i Uniwersytet Gdański (UG).
 
Przedmiotem konkursu było studium architektoniczno-urbanistyczne kształtowania kolei pasażerskiej przyjaznej środowisku i mieszkańcom. Studenci z trzech gdańskich uczelni opracowywali innowacyjne rozwiązania środowiskowe, społeczne i gospodarcze związane z przyszłą Pomorską Koleją Metropolitalną na południe Gdańska.

PKM Południe kołem zamachowym rozwoju

- Jak myślimy o projektach, które są przełomowe, to takim strategicznym przedsięwzięciem są Uczelnie Fahrenheita. Widzimy w  nich potencjał, który przyniesie dużo korzyści dla miasta Gdańska i całego obszaru metropolitalnego. A jeśli chodzi o infrastrukturę, to taką przełomową inicjatywą jest właśnie Pomorska Kolej Metropolitalna na południową część Gdańska - powiedział podczas uroczystości w GUMed Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.
 
Grafika dotycząca przystanku kolejowego
Fragment prezentacji pracy, która zwyciężyła w konkursie
mat. autorzy pracy "Przesiądź się na kulturę"
Inwestycję PKM Południe porównał do budowy stadionu w Letnicy na mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2012
 
- Symbolizuje on transformację, która się zadziała na wielu polach, choćby w formie rewitalizacji dzielnicy Letnica. I Pomorska Kolej Metropolitalna jest tego samego rodzaju przedsięwzięciem, zastrzykiem rozwojowym. To nie jest tylko linia kolejowa, która zmieni dostępność komunikacyjną dla mieszkańców południowych dzielnic Gdańska. Widzimy ten projekt zdecydowanie szerzej, jako szansę rozwojową nie tylko w infrastrukturze komunikacyjnej, ale na transformację Gdańska Południe, która może stać się dzielnicą o zupełnie nowym wymiarze - dodał Piotr Grzelak.   

Inwencja studentów nie będzie zmarnowana

Prezes PKM S.A Grzegorz Mocarski podkreślił, że studentom trzech gdańskich uczelni, zaangażowanym w II etap konkursu “Kolej na południe” udało się stworzyć “dzieło kompletne”. 
- I to wykorzystamy jako spółka. Zatrudniamy w tej chwili kilku architektów, którzy przez pół roku będą tworzyli koncepcję funkcjonalną obszarów przystankowych. I już dzisiaj deklaruję, że prace konkursowe mają być kanwą do pracy - i tego osobiście dopilnuję - dla naszych projektantów jako pewna myśl przewodnia. Mam nadzieję, że wspólnie stworzymy nową europejską jakość, której jeszcze nie ma w Gdańsku, ani w Polsce - zapowiedział Grzegorz Mocarski.   

Kto i za co został nagrodzony?

I nagrodę w postaci 10 tys. zł brutto w konkursie zdobył zespół studentów - Patrycja Stawska (PG), Małgorzata Maina (PG), Patryk Pleszczyński (UG), Jakub Durawa (UG), Agata Karczewska (GUMed) i Daria Szczygielska (GUMed) - za pracę pn. „Przesiądź się na kulturę”. 
 
Dzieło studentów dotyczy rozwiązań na przystanku w tunelu PKM Południe Gdańsk Łostowice-Świętokrzyska. Autorzy zwycięskiej pracy zastosowali model “odwróconej piramidy mobilności”. Oznacza on, że najważniejsi w ruchu i komunikacji są piesi, następnie rowerzyści, transport publiczny, taksówka, a na końcu samochód.
 
Projekt przystanku z dużą ilością zieleni
Fragment prezentacji studentów, którzy zdobyli II miejsce w konkursie
mat. autorzy pracy "Zielony dywan"
Studenci proponują np. utworzenie aplikacji w smartfonie, dzięki której można będzie nie tylko kupić bilety, ale też sprawdzić rozkład jazdy i obłożenie pasażerów w pojeździe. Na projektowanym przystanku, według koncepcji studentów, powstałby książkomat ze strefą wi-fi. 
 
Według autorów zwycięskiej pracy, w sąsiedztwie planowanego przystanku Gdańsk Łostowice-Świętokrzyska powinno też powstać centrum kultury. 

PKM Południe. Weekendowy spacer trasą, po której w przyszłości pojedzie kolej RELACJA

II miejsce w konkursie i nagrodę w wysokości 6 tys. zł brutto otrzymała praca „Zielony dywan”, której autorami są: Dominika Wodeńko (PG), Sylwester Wilczak (PG), Martyna Sydorów (UG), Sandra Julke (GUMed) i Aleksandra Wojciechowska (GUMed). 
 
Studenci w tej pracy skupili się na rozwiązaniach dotyczących przystanku Niepołomicka, proponując np. ekologiczne pomysły w postaci cegieł z alg, antysmogowego betonu i farb oraz wykorzystaniu mebli i dekoracji z “drugiej ręki”, a także druku 3D. 
III miejsce w konkursie i 4 tys. zł brutto otrzymało pięcioro studentów - Liudmila Matsisovich (PG), Marta Kloch (PG), Lion Iwaniuszyn (UG), Julia Balewicz (UG), Wiktoria Kucharek (GUMed) - za pracę “Żółta wstążka”. Na przystanku Niepołomicka proponują oni m.in. plac zabaw, ławki solarne, nawierzchnię fluorescencyjną oraz rośliny oczyszczające powietrze.  
 
Nagrody pieniężne w konkursie ufundowała spółka PKM. 

Czym jest PKM Południe?

PKM Południe to wspólna inicjatywa samorządu województwa pomorskiego oraz gmin zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot.
 
Przygotowywany przez samorządową spółkę PKM SA projekt zakłada budowę nowej linii kolejowej od przystanku SKM Gdańsk Śródmieście do planowanego Węzła Kowale, przewidujący możliwość jej późniejszego połączenia zarówno z istniejącą linią kolejową nr 248 (PKM), jak i nieczynną obecnie, wymagającą modernizacji linią 229 (Pruszcz Gdański – Stara Piła).
 
Projekt graficzny dotyczący przystanku Niepołomicka
Fragment prezentacji studentów, których praca została wyróżniona trzecim miejscem
mat. autorzy projektu "Żółta wstążka"
Obecnie powstaje Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe PKM Południe, które pod koniec 2023 r. nie tylko określi rekomendowany przebieg PKM Południe, ale przede wszystkim będzie podstawą do podjęcia decyzji finansowych odnośnie przyszłej realizacji projektu.

Przetarg na I etap Nowej Świętokrzyskiej z PKM Południe w tle. Droga ma być gotowa za trzy lata

Tylko w samych południowych dzielnicach Gdańska w perspektywie 2030 r. będzie mieszkać ok. 100 tysięcy osób – nie licząc okolicznych miejscowości z terenów gmin Pruszcz Gdański, Kolbudy i Żukowo.