PKM Południe. Weekendowy spacer trasą, po której w przyszłości pojedzie kolej RELACJA

Pomorska Kolei Metropolitalna zaprosiła w sobotę mieszkańców na spacer śladem przyszłej, planowanej trasy PKM Południe. W drogę wyruszyło kilkadziesiąt osób. Pytań nie brakowało. Jednym ze spacerujących był wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna. Relację z wyprawy zamieścił portal pomorskie.eu.
05.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wśród spacerujących wicemarszałek woj. pomorskiego Leszek Bonna (z hulajnogą)
Wśród spacerujących wicemarszałek woj. pomorskiego Leszek Bonna (z hulajnogą)
źródło: PKM/Facebook

PKM Południe - kolej dla przyszłości

Powstanie nowej linii kolejowej w Gdańsku PKM Południe to perspektywa co najmniej kilku lat. W pogodny, sobotni dzień trasę, po której będą jeździć pociągi przemierzyli mieszkańcy. Zaprosiła ich na specjalną wyprawę Pomorska Kolej Metropolitalna. Teraz w większości są tu tereny nieużytkowane. Wycieczka była świetną okazją nie tylko do aktywności fizycznej, ale również do zadawania pytań o wiele szczegółowych kwestii.

Znamy szczegóły nowej linii PKM na południu metropolii

Padało dużo pytań o przyszłą inwestycyję. Organizatorzy starali się wszystko jak najdokładniej wyjaśnić
Padało dużo pytań o przyszłą inwestycyję. Organizatorzy starali się wszystko jak najdokładniej wyjaśnić
źródło: PKM/Facebook

PKM Południe – początek planowanej linii

Pociąg powoli rusza ze stacji Gdańsk Główny. Mija budynki Urzędu Marszałkowskiego, stację towarową Gdańsk Południe, przemysłowe zabudowania Oruni i zaczyna zwalniać, aby zatrzymać się na przystanku przy Trakcie Św. Wojciecha. Dosiadają się kolejni pasażerowie, kierownik daje sygnał odjazdu i nabierając prędkości pociąg rozpoczyna wspinaczkę w kierunku południowych dzielnic Gdańska. Tunelem, we wkopie i na estakadach. Trasa PKM Południe to jedna z bardziej widowiskowych, ale i skomplikowanych technicznie linii kolejowych w Polsce. Każdego dnia korzysta z niej kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców metropolii, którzy nie muszą już korzystać z samochodów w codziennych dojazdach do pracy czy szkoły. Tak może być za kilka czy kilkanaście lat.

Trudny teren był wyzwaniem dla wszystkich uczestników spaceru
Trudny teren był wyzwaniem dla wszystkich uczestników spaceru
źródło: PKM/Facebook

Konsultacje PKM Południe - relacja z wyprawy

Na razie trwają konsultacje z mieszkańcami odnośnie lokalizacji przystanków oraz przebiegu linii kolejowej łączącej Gdańsk z południowymi dzielnicami. Jednym z elementów konsultacji był specjalny spacer. 4 czerwca 2022 r. kilkudziesięciu uczestników przebyło kilka kilometrów planowanego przebiegu PKM Południe. W spacerze uczestniczyli nie tylko mieszkańcy, ale również dziennikarze, studenci Politechniki Gdańskiej oraz sympatycy kolei. Żadne pytanie od uczestników nie zostało bez odpowiedzi. Trasa wiodła od budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przez Orunię aż do węzła Kowale.

lad gps


- Mieliśmy okazję osobiście poznać przebieg trasy jednej z największych inwestycji infrastrukturalnych planowanych na Pomorzu – podkreślił Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego, który również przemierzył trasę PKM Południe.

Spacer był nie tylko okazją do zdobycia wiedzy o projekcie, ale również do rekreacji i poznania nie zawsze znanych zakątków Gdańska.

– Dzięki tej wycieczce, będę mógł opowiedzieć dzieciom, które kiedyś pewnie będą jeździć tu pociągiem, jak to wszystko się zaczęło – mówił jeden ze spacerowiczów.

Miejscami teren nie był łatwy do przejścia. Wszystko przez zróżnicowany teren, który... po wybudowaniu PKM Południe może stać się widokowym atutem kolei
Zróżnicowany teren po wybudowaniu PKM Południe może stać się widokowym atutem kolei
źródło: PKM/Facebook

Niespodzianka od PKM dla spacerujących

Pomorska Kolej Metropolitalna przygotowała niespodziankę dla uczestników. Na końcowym przystanku prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Grzegorz Mocarski zaprosił uczestników spaceru na inauguracyjny przejazd.
– Jeśli linia powstanie, to przypinki, które dostaliście są waszym bezpłatnym biletem na pierwszy pociąg na tej trasie – zapowiedział.
Tym samym, uczestnicy spaceru stali się także pierwszymi pasażerami przyszłej kolei.

Spacer po przyszłej trasie PKM Południe był elementem konsultacji z mieszkańcami
Spacer po przyszłej trasie PKM Południe był elementem konsultacji z mieszkańcami
źródło: PKM/Facebook

Niebawem szybsza i bardziej komfortowa podróż. Zobacz, jak przebiega elektryfikacja PKM

Cała wyprawa została dokładnie udokumentowana fotograficznie dzięki Tomaszowi Konopackiemu, Karolowi Stańczakowi i Błażejowi Szumale.

Autor: Aleksander Olszak/pomorskie.eu