Niebawem szybsza i bardziej komfortowa podróż. Zobacz, jak przebiega elektryfikacja PKM

Trwa elektryfikacja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Postanowiliśmy sprawdzić z kamerą postępy prac przy tej ważnej inwestycji, dzięki której już w następnym roku poprawi się zdecydowanie jakość podróżowania koleją.
( Publikacja: 19.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prace przy elektryfikacji prowadzone w sąsiedztwie przystanku PKM Gdańsk Niedźwiednik
Prace przy elektryfikacji prowadzone w sąsiedztwie przystanku PKM Gdańsk Niedźwiednik
fot. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Już prawie rok trwa elektryfikacja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dokładnie 15 czerwca 2021 r. ruszyły do pracy palownice. Dzięki tej inwestycji zmieni się zasadniczo podróżowanie PKM-ką w obrębie Gdańska i aglomeracji. Będzie zdecydowanie szybsze. Tym bardzie, że pojawią się też bardziej pojemne i szybsze pociągi elektryczne.

PKM Gdańsk Firoga. Zobacz, jak rośnie w oczach nowy przystanek kolejowy w mieście

Przed rokiem elektryfikacja rozpoczęła się od budowy fundamentów pod słupy trakcyjne. Słupy już stoją, teraz ekipy budowlane instalują sieci trakcyjne. W sumie podwieszonych zostanie aż 40 km sieci do około 1500 elementów konstrukcji wsporczych.

Nocne prace przy instalowaniu sieci trakcyjnej
Nocne prace przy instalowaniu sieci trakcyjnej
źródło: PKM

Przy realizacji projektu zastosowano technologie, które niwelują negatywny wpływ na istniejącą infrastrukturę kolejową, środowisko, otoczenie oraz okolicznych mieszkańców. Tempo prac jest duże. Część z nich prowadzonych jest nocą. Postanowiliśmy sprawdzić z kamerą, jak przebiegają prace.

Zobacz relację wideo:


W ramach tej samej inwestycji powstanie też nowy przystanek kolejowy zlokalizowany pomiędzy Matarnią, a Portem Lotniczym. Prace prowadzone są w ramach projektu „Pomorska Kolej Metropolitalna Etap I – rewitalizacja „Kolei Kokoszkowskiej” Faza III – elektryfikacja linii kolejowych nr 248 i 253 wraz z budową przystanku Firoga”. Wykonawcą jest firma TORPOL SA, Koszt elektryfikacji linii PKM wraz z budową dodatkowego przystanku Gdańsk Firoga to 48,85 mln zł. Zgodnie z umową wszystko ma być gotowe na początku 2023 r.

PKM Gdańsk Firoga. Zobacz, jak rośnie w oczach nowy przystanek kolejowy w mieście