David Badia widzi wielki potencjał w piłkarzach Lechii i oczekuje większej intensywności w grze

- Zależy mi na podniesieniu intensywności. Zespół ma być jak orkiestra, piłkarze mają wiedzieć, w których rejonach boiska się poruszać - mówił nowy trener Lechii David Badia podczas konferencji prasowej w czwartek, 23 marca. - Rozwiązania trenera Badii były najbardziej przekonujące ze wszystkich kandydatów - dyrektor sportowy Łukasz Smolarow tłumaczył wybór szkoleniowca.
23.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Trzech mężczyzn w dresach za stołem, w środku w czerwonym

- Widzę ogromny potencjał w zawodnikach. Widzę, że chcą walczyć o to, by Lechia pozostała w najwyższej klasie rozgrywkowej - mówił nowy trener Lechii David Badia
fot. lechia.pl

 

Od wtorku, 21 marca, trenerem Lechii Gdańsk nie jest Marcin Kaczmarek a 48-letni Hiszpan David Badia, który  ostatnio pracował na Cyprze, prowadząc kolejno zespoły: Ethnikos Achnas (II liga cypryjska), AEK Larnaka, Akritas Chlorakas (obie I liga cypryjska). 

Marcin Kaczmarek nie jest już trenerem Lechii. Zastąpił go David Badia z Barcelony

W środę, 22 marca, przeprowadził pierwszy trening. W czwartek, 23 marca, wziął udział w konferencji prasowej, w której uczestniczył także dyrektor sportowy gdańskiego klubu Łukasz Smolarow. 

Mówi Łukasz Smolarow

- Zapadła decyzja o całkowitym odnowieniu spojrzenia. Rozmawialiśmy z kilkoma kandydatami. Był młody trener z Polski, doświadczony trener z Polski, byli kandydaci zagraniczni. Uznaliśmy, że presja związana z walką o utrzymanie wymaga świeżego spojrzenia z zewnątrz. Stąd wybór trenera Davida Badii. - tłumaczył wybór nowego szkoleniowca Biało-Zielonych, dyrektor sportowy Lechii Łukasz Smolarow. - Zależało nam na świeżym spojrzeniu. Trener dostał chwilę czasu, by przygotować diagnozę sytuacji jaką mamy w Lechii i przedstawić rozwiązania. I te rozwiązania były najbardziej przekonujące ze wszystkich kandydatów.  

Padło pytanie o długość kontraktu.

- Kontrakt obowiązuje do końca sezonu z opcją przedłużenia - odpowiedział dyrektor Smolarow.

Mówi trener David Badia

O systemie gry

- Zawodnicy na pewno odnajdą się w systemie gry jaki im zaproponuję. Na dziś nie zdradzę jaki on będzie, by nie odkrywać się przed przyszłymi rywalami. Nie będzie dużo zmian, bo nie ma na to czasu. 

O piłkarzach Lechii

- Widzę ogromny potencjał w zawodnikach. Widzę, że chcą walczyć o to, by Lechia pozostała w najwyższej klasie rozgrywkowej. Co dla mnie najważniejsze, to chcą się uczyć. Oczywiście czasu nie ma zbyt dużo. Nie będzie dużo zmian jeśli chodzi o taktykę, jeśli chodzi o aspekty wolicjonalne. 

Jaka ma być Lechia

- Lubię piłkę. Lubię patrzeć na ludzi, którzy cieszą się ze swojej pracy, na piłkarzy, którzy cieszą się z treningów. Chciałbym, żeby drużyna podczas meczów miała większe posiadanie piłki, bo to powoduje, że możemy kreować więcej sytuacji i zdobywać gole.

Czym przekonał włodarzy Lechii do siebie

- Nie mogę zdradzić szczegółów. Ale ważna dla mnie jest intensywność w każdej akcji. Lepiej jest dwie minuty działać z największą intensywnością niż cztery minuty chodzić. Myślę, że zawodnicy zrozumieli mój przekaz i byli z niego zadowoleni. Druga sprawa to bycie drużyną, nie tylko na boisku, ale także poza nim.

Jakim jest trenerem

- Lubię, gdy zespół ma piłkę przy nodze. Jak mówił Cruijff (Holender Johan Cruijff, jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii - red.), jeśli posiadasz piłkę przy nodze, to nie stracisz bramki. Lubię radość z gry, z pracy. System gry ma być jak orkiestra, piłkarze mają wiedzieć, w których rejonach boiska się poruszać i jak mają swoje boiskowe zadania wykonywać. 

O nowych transferach

- Nie ma takich planów. Teraz jest czas na pracę z tą grupą zawodników, którą mamy a nie szukanie nowych. 

Co w Lechii funkcjonuje, a co jest do poprawy

- Nie lubię o tym mówić. Natomiast mi zależy na podniesieniu intensywności. Zespół na boisku musi być zecydowanie bardziej kompaktowy, musi się przemieszczać równomiernie, stawiać pressing. 

Pierwszy trener i jego współpracownicy

W czwartek, 23 marca, podano także skład nowego sztabu szkoleniowego Lechii Gdańsk. Są w nim:

  • ▪ David Badia (I trener)
  • ▪ Tomasz Mazurkiewicz (II trener)
  • ▪ Alberto Vázquez (Trener asystent)
  • ▪ Mateusz Gliniecki (Trener analityk)
  • ▪ Damian Fos (Trener przygotowania fizycznego)
  • ▪ Piotr Opuszewicz (Trener bramkarzy)

Lechia najbliższy mecz ligowy rozegra w Gdańsku 1 kwietnia (sobota) ze Śląskiem Wrocław. 

 

TV

Piknik na Targu Węglowym. Mieszkańcy i goście świętowali 20. rocznicę Polski w UE