• Start
  • Wiadomości
  • Co słychać w gdańskim zoo? Transfery, narodziny i aktywna edukacja

Co słychać w gdańskim zoo? Transfery, narodziny i aktywna edukacja

Ogród zoologiczny żyje cały rok i każdego dnia pracownicy mają pełne ręce pracy. Również początek tego roku obfitował w wiele działań i wydarzeń, który czynią nasz ogród atrakcyjniejszy. To m.in. transfery zwierząt z Gdańska do ogrodów w Polsce i za granicą, budowa nowych pomieszczeń i warsztaty edukacyjne.
13.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W centrum młoda kobieta w kurtce klęczy, obok niej z prawej strony stoi wiadro. Kobieta w ręku trzyma rybę, którą podaje foce. Foka wystawia głowę z basenu
Nz. Trening medyczny fok w oliwskim ZOO, który można podpatrzyć codziennie o godzinie 11.00, oprócz środy
fot. Mat. prasowe Gdański Ogród Zoologiczny

Zwierzęce transfery z gdańskiego zoo 


- Początek roku zaczął się transferami i to w wadze ciężkiej! Dosłownie! Z naszego ogrodu prosto do Lubina wyjechały dwa młode żubry. Były również mniejsze transporty m.in. koronników szarych. To gatunek afrykańskiego ptaka z rodziny żurawi, który charakteryzuje się pięknymi piórami w kształcie korony - mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Tutaj doszło do małej podmianki i „odświeżenia krwi”. Z Gdańska do Francji wyjechała wykluta u nas samica, a w jej miejsce przybyła niespokrewniona partnerka z Holandii. Teraz czekamy na pierwsze toki, czyli ptasie zaloty, a może w przyszłości doczekamy się kolejnego przychówku.  W końcu przyszedł też czas na gepardy, które niedługo będą kończyły dwa lata, a więc są już gotowe na założenie własnych rodzin. Jedna z samic wyjechała do Chorzowa, a druga do duńskiego Ree Park Safari. Jedyny w miocie chłopak o imieniu Cash trafił do zoo w Rostoku. W ten sposób Gdański Ogród Zoologiczny spełnia ważną funkcję współczesnego zoo, czyli ochronę zagrożonych gatunków poprzez hodowlę zachowawczą.

Samiec żyrafy Gienek opuścił gdańskie zoo, by zrobić miejsce dla samicy. Dlaczego?

Do wyjazdu szykują się kolejne dwa młode oraz koty pustynne, które urodziły się w zeszłym roku. Te mniejsze są przyzwyczajane do transportu przez opiekunów. Dzięki treningowi zwierzęta wchodzą bez większych problemów do transportówek.

 

Na środku mały drewniany domek dla zwierząt
Gdańskie ZOO powoli szykuje się na przyjazd m.in. samicy żyrafy oraz lemurów, które zamieszkają w nowo wybudowanym pawilonie niedaleko restauracji La Mariposa
fot. Mat. prasowe Gdański Ogród Zoologiczny

Nowi mieszkańcy i wiosenne porządki

Nowi mieszkańcy nie tylko wyjeżdżają, ale także przyjeżdżają. Gdańskie ZOO powoli szykuje się na przyjazd m.in. samicy żyrafy oraz lemurów, które zamieszkają w nowo wybudowanym pawilonie niedaleko restauracji La Mariposa. W ZOO trwają również wiosenne prace porządkowe, remonty i naprawy po zimie, a także dzieje się to, co zawsze w ZOO jest najważniejsze - edukacja i hodowla zwierząt.

Warzywa prosto od rolnika? Kupisz niedługo w Pieckach-Migowie i na Oruni Górnej

Początek roku to również ostatnie szlify w domku lemurów. Już niebawem do Gdańska przyjadą wari czarno-białe prosto z Wielkiej Brytanii. Ze względu na zawiłości związane z procedurą transportową spoza Unii Europejskiej jeszcze chwileczkę będziemy musieli poczekać na nowych mieszkańców, by mamy nadzieję cieszyć się rozwojem hodowli w Gdańsku. - Nowy obiekt dla lemurów posiada część ekspozycyjną, w której zwiedzający będą mogli podglądać zwierzęta również zimą, ale także pomieszczenia niedostępne dla zwiedzających. Pozwoli to na hodowlę tych zwierząt, które w naturze są krytycznie zagrożone wyginięciem - tłumaczy dyrektorka ZOO.

Dwa ptaki, pierwszy z prawej pochyla głowę, drugi stoi wyprostowany. Oba mają na głowie pióra w kształcie korony
Nz. Z gdańskiego ZOO do ogrodu w Lublinie pojechały koronniki szare, to gatunek afrykańskiego ptaka z rodziny żurawi, który charakteryzuje się pięknymi piórami w kształcie korony
fot. Mat. prasowe Gdański Ogród Zoologiczny

Na początku roku powiększyło się stado pekariowców obrożnych. To gatunek ssaka parzystokopytnego, który występuje w Ameryce Południowej. Przez naszych zwiedzających bardzo często są mylone z dzikami, chociaż są od nich znacznie mniejsze i bywają także bardziej waleczne. Zdenerwowane zwierzę jest w stanie nastroszyć sierść, a także bardzo głośno szczękać (niemałymi) zębami. Maluchy w takiej grupie nie muszą się niczego obawiać. Nie straszny był im nawet śnieg, albowiem zwierzęta w chłodniejsze dni mogą korzystać z ciepłego pomieszczenia.

Warsztaty edukacyjne i letnie domki dla nietoperzy


Oczywiście nie mogło zabraknąć wydarzeń edukacyjnych. W trakcie ferii zimowych dział edukacji przygotował warsztaty związane z kotami. Edukatorzy nie tylko opowiadali o mieszkańcach zoo, ale także mówili o kampanii edukacyjne „Fota bez Dzikiego Kota” i przygotowali warsztaty plastyczne. Aktualnie trwa coroczny Tydzień Misji Ogrodów Zoologicznych. W tym roku mówimy o badaniach naukowych czyli jednej z roli ZOO.

Samiec żubra
Nz. Samiec żubra z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Na początku 2024 roku z naszego ogrodu prosto do Lubina wyjechały dwa młode żubry
fot. Mat. prasowe Gdański Ogród Zoologiczny

Zrywają część chodnika, by zrobić miejsce dla roślin. Metamorfoza al. Grunwaldzkiej

Warto wspomnieć, że ogród to ponad 120 ha terenu, który trzeba przygotować do wiosny. Nad pracami porządkowymi w pocie czoła działa cały ogród. Dodatkowo przedstawiciele sekcji hodowlanej jak co roku wysprzątali budki lęgowe ptaków, które już powoli są zajmowane przez pierwszych mieszkańców. Zupełną nowością są letnie domki dla nietoperzy. Nietoperzowe osiedle powstało niedaleko wybiegu tygrysa.

Zapraszamy do podglądania przyrody w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym przez 366 dni w roku.

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór