Zrywają część chodnika, by zrobić miejsce dla roślin. Metamorfoza al. Grunwaldzkiej

“Mniej betonu, więcej roślin” - to główny cel zmian, które rozpoczęły się przy al. Grunwaldzkiej, głównej arterii Gdańska. Na powierzchni blisko 300 mkw., od strony jezdni, zdjęta zostanie kostka oraz betonowe płyty. W ich miejscu zasadzonych zostanie 1 tys. roślin różnych gatunków. Projekt prowadzą dwie miejskie jednostki: Gdańskie Wody i Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Prace potrwają około 3 tygodni.
12.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kilka drzew osłoniętych deskami, widać fragment chodnika i zabytkowego budynku ceglanego w tle
We Wrzeszczu przy al. Grunwaldzkiej rozpoczęło się rozbrukowywanie części chodnika
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Przede wszystkim zieleń i woda

Prace rozpoczęły się we wtorek, 12 marca, na wysokości budynku Poczty Polskiej. Dzięki rozebraniu dotychczasowej nawierzchni betonowej oraz kostki (w tym wybrukowanych powierzchni wyłączonych z ruchu) powstaną trzy nowe zieleńce. W okolicach budynku Poczty Polskiej pracownicy Gdańskich Wód oraz Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zasadzą blisko 1000 krzewów i bylin. 

Śródmieście. Czworo zainteresowanych budową przejścia naziemnego przy dworcu

Strategia Miasta: więcej zieleni

Ograniczanie tzw. powierzchni uszczelnionych, w tym betonowych czy asfaltowych nawierzchni, jest jednym z działań wpisanych do programu “Zielone Miasto” w zaktualizowanej Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 plus. Prowadzone właśnie prace są też odpowiedzią na postulaty mieszkańców oraz przedstawicieli sektora prywatnego, którzy chcą, by ulica stała się bardziej przyjazna. Nowe nasadzenia to nie jedyne działania w ramach tego projektu.

- Odpowiednio obniżone i wyprofilowane krawężniki spowodują, że część wody deszczowej z chodnika spłynie do nowych zieleńców, odciążając tradycyjną sieć. Obniży to także koszty utrzymania roślin związane z ich nawodnieniem. Takie obiekty, tzw. mikro retencji, sprawdzają się zarówno w okresach suszy, jak i intensywnych opadów: przejmują nadmiar wody podczas ulew i magazynują ją na czas niedoboru. Tworzą korzystny mikroklimat, znacząco obniżając temperaturę w upalne dni -  tłumaczy Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód i jeden z koordynatorów programu Zielone Miasto.

na zdjęciu fragment szerokiego chodnika po którym idą piesi, po lewej kilka rosnących drzew, w tle kilka budynków
W miejscu, w którym zdjęte zostaną płyty chodnikowe pojawi się zieleń - około tysiąca sztuk różnych gatunków
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Gdzie założyć zieleniec? Zaproponuj w GZDiZ

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wskazuje do przekształcenia w zieleńce te miejsca, w których możliwe jest poprawienie retencji, zwiększenie liczby miejsc zacienionych czy wzbogacenie przestrzeni o tereny zielone. Co ważne, zmiany te nie mogą wpływać negatywnie na ruch pieszy.

Mieszkańcy mogą przekazywać swoje propozycje do takich rozwiązań mailowo: gzdiz-pp@gdansk.gda.pl. Każde takie zgłoszenie zostanie przeanalizowane przez pracowników GZDiZ pod kątem możliwości jego realizacji.

- Nasze miasto oraz trendy stale się zmieniają. Działania podejmowane kilka czy kilkanaście lat temu dziś już są nieakceptowalne. Dlatego stale szukamy miejsc, które można poprawić, przywrócić im walory naturalne, a mieszkańcom pozwolić na obcowanie z zielenią także w miejscach gęsto zabudowanych  -  podkreśla Barbara Tusk, zastępczyni dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni ds. Przestrzeni Publicznej.

Projekt wydłużenia peronów tramwajowych we Wrzeszczu i Aniołkach

Pierwsze rozbruki we Wrzeszczu wykonano trzy lata temu

Rozpoczynające się prace to kontynuacja działań podejmowanych we Wrzeszczu w minionych latach. W ciągu al. Grunwaldzkiej rozszerzone zostaną tzw. rozbruki (czyli demontaż kostki i płyt chodnikowych), które wykonano w 2021 roku i w ramach których posadzono 15 miłorzębów dwuklapowych ze środków Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny. Pod koniec ubiegłego roku zrealizowano z kolei „Zieloną aleję na Wyspie Spichrzów”  - w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na powierzchni ponad 250 mkw. powstały trzy zieleńce, także z ponad tysiącem roślin.

na zdjęciu fragment siatki ochronnej odgradzającej plac budowy z zieloną tablicą informacyjną o prowadzonych pracach
Prace rozbrukowe, a następnie nasadzenia zieleni, potrwają około trzech tygodni
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Tymczasowe utrudnienia dla kierowców

Prace ziemne, prowadzone we Wrzeszczu przy al. Grunwaldzkiej, związane z rozbrukowaniem potrwają około 10 dni roboczych. W tym czasie planowane jest zwężenie około 300 - metrowego odcinka jezdni w kierunku Gdańska Głównego do dwóch pasów ruchu, wraz z pasem postojowym w godzinach 7-14 (po godzinie 14.00 zwężenie będzie obejmować wyłącznie pas postojowy).

Oprac. KG

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta