• Start
  • Wiadomości
  • Projekt wydłużenia peronów tramwajowych we Wrzeszczu i Aniołkach

Perony tramwajowe we Wrzeszczu i Aniołkach będą dłuższe. To przyspieszy i usprawni miejski transport

Perony tramwajowe na trasie między przystankami „Traugutta” i „Wojska Polskiego” mają zostać wydłużone. Po zrealizowaniu inwestycji, na jednym przystanku będą mogły zatrzymywać się jednocześnie dwa tramwaje, pozwoli to również na korzystanie z tramwajów 45-metrowych. W najbliższych dniach planowane jest ogłoszenie przetargu na opracowanie projektu. Same prace projektowe mają potrwać 1,5 roku od daty podpisania umowy.
01.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok na tory kolejowe i peron, w tle bloki mieszkalne i zieleń.
Wydłużone przystanki to większa przepustowość linii tramwajowych, czyli sprawniejsza komunikacja
fot. mat. DRMG

Duże zainteresowanie zaprojektowaniem PKM Południe. Sześć ofert w przetargu

Projekt będzie dotyczył przebudowy peronów tramwajowych pomiędzy przystankami Traugutta, a Wojska Polskiego. Zasadniczym celem realizacji zadania jest poprawa przepustowości linii tramwajowych. Inwestycja umożliwi w przyszłości zwiększenie prędkości komunikacyjnej w związku z obsługą co najmniej dwóch tramwajów jednocześnie na jednym przystanku, co będzie pozwalało na odjazd w ciągu tego samego cyklu sygnalizacji świetlnej.

Wydłużenie przystanków na odcinku Wojska Polskiego - Traugutta to zadanie komplementarne do projektowanej trasy Gdańsk Południe - Wrzeszcz. Tramwaje od strony Piecek-Migowa wjadą na istniejące tory na al. Grunwaldzkiej. Wydłużenie przystanków umożliwi też korzystanie z tramwajów 45-metrowych.

Zgodnie z założeniami na przystanku „Opera Bałtycka” [2014] peron powinien być wykonany w formie docelowej - jako peron autobusowo-tramwajowy (krawężniki przystankowe typu A+T), nawiązujący do Alei Lipowej.

Ponadto projekt obejmie parę przystanków „Jaśkowa Dolina”, „Galeria Bałtycka”, „Wojska Polskiego” i „Politechnika”. Na przystanku „Traugutta” w kierunku centrum peron miałby w przyszłości służyć także autobusom.  Przystanki „Klonowa” i „Miszewskiego” zostały przeprojektowane w ramach Trasy Gdańsk Południe-Wrzeszcz.

Przetarg na opracowanie projektu zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Prace projektowe mają potrwać ok. 1,5 roku.

oprac. AU

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku