Duże zainteresowanie zaprojektowaniem PKM Południe. Sześć ofert w przetargu

6 konsorcjów firm z Polski, Hiszpanii i Niemiec jest zainteresowanych wykonaniem dokumentacji projektowej odcinka aglomeracyjnego Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Południe i towarzyszących mu dwóch inwestycji drogowych miasta Gdańsk. Najtańsza ze złożonych ofert wyceniona została na 30,2 mln zł, a najdroższa na 55,8 mln zł. Spółka PKM SA na realizację tego zadania przeznaczyła niecałe 36 mln zł brutto.
01.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pociąg jadący na torach, w tle szklane budynki
Do przetargu na zaprojektowanie PKM Południe zgłosiło się sześć konsorcjów firm
fot. Piotr Wittman/ gdansk. pl

Jakie firmy złożyły oferty w przetargu?

Oferty w przetargu na dokumentację projektową PKM Południe otwarto w siedzibie PKM SA, przy ul. Budowlanych 77, w czwartek, 29 lutego. Do samorządowej spółki wpłynęło łącznie 6 ofert konsorcjów złożonych z firm polskich, w tym z Pomorza, oraz zagranicznych.
 
Pełna lista oferentów i zaproponowanych przez nich kwot brutto wygląda następująco:
 
  • Databout Sp. z.o.o., TDM Projekt  Sp.z.o.o. - 30.233.400,00
  • Sweco Polska Sp. z.o.o., Biuro Projektów Kolejowych i Usług Inwestycyjnych Sp. z.o.o. - 35.571.600,00
  • Infra centrum doradztwa Sp. z.o.o.,Mosty Gdańsk Sp. z.o.o., Biuro Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu Sp. z.o.o. - 44.034.000,00
  • Transprojekt Gdański sp. z.o.o., TPF Sp. z.o.o., TPF Getinsa Euroestudios S. L. - 48.400.500,00
  • Multiconsult sp. z.o.o., Europrojekt Gdańsk S.A. - 48.701.850,00
  • Voessing Polska Sp. z o.o., Vössing Ingenieurgesellschaft mbH - 55.823.550,00

Jakie kryteria zdecydują o wyborze wykonawcy projektu?

PKM SA na realizację tego zadania zaplanowała niecałe 36 mln zł brutto, więc 2 oferty mieszczą się w tym budżecie.

Kiedy pojedziemy pociągami PKM Południe ze Śródmieścia, przez Orunię, do Kowal?

- Obecnie komisja przetargowa będzie weryfikować wszystkie oferty pod kątem formalnym, a następnie rozpatrzy je zgodnie z kryteriami merytorycznymi. Niezwłocznie po zakończeniu prac komisji przedstawimy wynik postępowania i ogłosimy wykonawcę projektu budowlanego PKM Południe. Kolejnym naszym krokiem, równolegle z pracami nad dokumentacją aglomeracyjnego odcinka PKM Południe, będzie przygotowanie i złożenie wniosku o dofinansowanie projektu ze środków unijnych - zapowiada Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA.

O wyborze zwycięzcy zdecyduje nie tylko cena (90%), ale także doświadczenie wykonawcy (10%).

Czego dotyczyć będzie dokumentacja?

Wybrany w postępowaniu wykonawca będzie miał 36 miesięcy od dnia podpisania umowy na sporządzenie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji zezwalających na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego.

Pełna nazwa zadania dla firmy wyłonionej w przetargu to:

„Rozwój infrastruktury transportowej w południowych dzielnicach Gdańska” – czyli aglomeracyjnego odcinka PKM Południe od Gdańska Śródmieścia do Kowal (realizowanego przez PKM SA) i dwóch powiązanych z nim inwestycji drogowych: „Budowę bezkolizyjnego przekroczenia magistrali kolejowej E-65 i Traktu św. Wojciecha poprzez tzw. ulicę Nową Sandomierską” i „Budowę II etapu ul. Nowej Świętokrzyskiej na odcinku od ul. Kampinoskiej do ul. Świętokrzyskiej w rejonie węzła Kowale” (realizowanych przez Miasto Gdańsk)

PKM Południe: pociągiem ze Śródmieścia do Kowal. Kluby KO i WdG - za, PiS przeciw

- To kolejny krok zbliżający nas do realizacji tej największej w historii Gdańska inwestycji - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Infografika o przebiegu PKM Południe
 
mat. PKM SA

Zapowiedziała, że po wybraniu wykonawcy projektu budowlanego następnym krokiem będą konkretne rozmowy o finansowaniu całego przedsięwzięcia. - Wiem, że mieszkańcy południowych dzielnic czekają na kolej, nowe zagospodarowanie przestrzeni, lokalne centra dzielnicowe, domy sąsiedzkie, usługi - dodaje Aleksandra Dulkiewicz. 

Ustawa metropolitalna szansą dla regionu. Rada Miasta Gdańska jest na TAK

- Oddana do użytku w 2015 r. linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej otworzyła komunikacyjnie Trójmiasto w kierunku zachodnim i stała się silnym bodźcem do rozwoju transportu kolejowego w całym regionie. Gdańsk Południe i jego najbliższa okolica, to równie mocno rozwijająca się część metropolii oraz okolicznych gmin Pruszcz Gdański, Kolbudy i Żukowo, gdzie już wkrótce mieszkać będzie aż 100 tysięcy osób – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Kiedy może powstać PKM Południe?

Zaznacza, że rolą lokalnych władz jest zapewnienie mieszkańcom efektywnego, niezawodnego i niskoemisyjnego transportu.

- Dlatego jako samorząd wojewódzki wspólnie z miastem Gdańsk przyspieszyliśmy prace nad dokumentacją projektową PKM Południe. Jeżeli tylko uda nam się zdobyć na ten cel dofinansowanie z UE, jest szansa, że aglomeracyjny odcinek PKM Południe z Gdańska Śródmieścia do Kowal powstanie już w tej dekadzie - ocenia Mieczysław Struk.

Projekt PKM Południe w odcinku aglomeracyjnym przewiduje budowę całkowicie nowej linii kolejowej od przystanku SKM Gdańsk Śródmieście przez południowe dzielnice Gdańska do Kowal, gdzie powstać ma duży węzeł przesiadkowy, skomunikowany z innymi środkami transportu i 3-poziomowym parkingiem na 2,1 tys. aut. Dzięki temu od samego początku będą mogli z niego korzystać również mieszkańcy sąsiednich gmin Pruszcz Gdański, Kolbudy i Żukowo.

oprac. RP

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów