• Start
  • Wiadomości
  • PKM Południe - radni są za, ale niektórzy głosowali przeciw

PKM Południe: pociągiem ze Śródmieścia do Kowal. Kluby KO i WdG - za, PiS przeciw

Rosną szansę na budowę PKM Południe. Rada Miasta Gdańska, głosami radnych klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska zdecydowała o przeznaczeniu 28 mln zł na opracowanie dokumentacji projektowej dla tej nowej inwestycji kolejowej, która już w 2029 może obsługiwać południowe dzielnice miasta. Przeciwko byli radni PiS. Inwestycja ma powstać dzięki wsparciu Unii Europejskiej.
30.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Czym jest PKM Południe?

Radni KO i WdG mówią, że choć nazwa planowanej linii kolejowej brzmi PKM Południe, to tak naprawdę chodzi o rewolucję w transporcie zbiorowym w Gdańsku. Kolejki SKM, które jadą przez Sopot z Gdyni, a nawet z Lęborka, po otwarciu nowej inwestycji nie będą kończyły biegu na przystanku Gdańsk Śródmieście, ale pojadą dalej - do przystanku Świętokrzyska Węzeł Kowale. 

Nowa trasa kolejowa ma liczyć 7,5 km, w jej skład będzie wchodzić sześć przystanków w kolejności (od przystanku Śródmieście):

  • Trakt św. Wojciecha
  • Madalińskiego
  • Łostowice Świętokrzyska
  • Niepołomicka
  • Wielkopolska
  • Świętokrzyska Węzeł Kowale

Mają one szansę powstać w 2029 roku. W następnych latach trasa kolejowa ma być przedłużona - na Kaszuby. Inicjatorem i motorem tej inwestycji jest samorząd województwa gdańskiego. Prezydent Gdańska i radni klubów PO oraz WdG podkreślają rolę marszałka województwa Mieczysława Struka, który osobiście zaangażował się w plany rozbudowy PKM.    

pociąg jedzie po torach
Wg. planów PKM Południe ma powstać do 2030 r.
źródło: PKM

Rada Miasta: jak najszybciej zrobić projekt

Gdańszczanom i mieszkańcom całej metropolii znana jest funkcjonująca już od 2015 r. Pomorska Kolej Metropolitalna. Dzięki wsparciu z funduszy Unii Europejskiej powstała nowa linia kolejowa o długości łącznej 55 km. Dzięki PKM-ce łatwiejszy dojazd do centrów Trójmiasta zyskali mieszkańcy powiatu kartuskiego i kościerskiego, z kolei dla mieszkańców metropolii łatwiejszy jest wyjazd na Kaszuby. Dzięki tej linii powstało też połączenie z Portem Lotniczym Gdańsk.

Teraz rozpoczyna się, a właściwie mocno przyspiesza kolejny etap rozwoju kolei w naszym obszarze metropolitalnym. Jego pełna nazwa brzmi „Pomorska Kolej Metropolitalna Etap II – Rozwój infrastruktury transportowej w południowej części Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot w powiązaniu z regionalną siecią kolejową Województwa Pomorskiego”. Ten etap nazywany jest w skrócie PKM Południe.

Prezydent Gdańska podkreśliła podczas sesji, że Miasto Gdańsk i samorząd województwa pomorskiego chcą być gotowe do sięgnięcia po środki unijne, a jednym z warunków jest tutaj przygotowana dokumentacja projektowa.

Dzisiaj państwo radni przegłosują, mam nadzieję, zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej. To kolejny ważny krok. Po przygotowaniu dokumentacji tzw. STEŚu, czyli Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym, to kolejny ważny krok w budowie kolei na Gdańsk Południe. Zarówno my, jak i pan marszałek Mieczysław Struk jesteśmy zdeterminowani, żeby do budowy tej kolei doprowadzić - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. 

PKM Południe. Weekendowy spacer trasą, po której w przyszłości pojedzie kolej RELACJA

Wypowiedź prezydent Gdańska o PKM:

 

 

Mapka PKM

Nowe połączenie transportowe jest w tej części Gdańska niezbędne. Tylko w samych południowych dzielnicach miasta w roku 2030 mieszkać będzie ponad 100 tysięcy ludzi. Doliczyć do nich trzeba mieszkańców sąsiednich gmin - Pruszcza Gdański, Kolbud i Żukowa.

Inwestorem PKM Południe jest samorząd województwa pomorskiego. Koszt całej inwestycji ma wynieść 1,8 mln zł, z czego dofinansowanie z funduszy UE będzie na poziomie aż 85%.

PiS przeciw pieniądzom na PKM Południe

Radni głosami KO i WdG zdecydowali, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gdańska 28 mln zł zostanie zabezpieczone na opracowanie dokumentacji projektowej dla PKM Południe. Będzie to gdański wkład, bo całkowity koszt dokumentacji to 50 mln. Środki na ten cel przeznaczone zostaną w podzielone na kolejne lata. W tym roku są to 3 mln.

Temat PKM Południe pojawił się podczas wystąpień klubowych.

Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu KO stwierdził, że to, co na tej sesji wydaje się być najbardziej ważne, w epokowym i przełomowy znaczeniu, to PKM Południe.

- Szczerze mówiąc wolę używać nazwy nie PKM Południe, ale przedłużenie SKM do Kowal, bo tego tak na prawdę dotyczy ten projekt. 2030 r. to już jest za kilka lat. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a bardzo głęboko w to wierzę, że tak właśnie się zadzieje, to w 2030 roku mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska, ale także gmin ościennych będą mogli w zdecydowanie szybszy, sprawniejszy i bardziej ekologiczny sposób dotrzeć nie tylko do Śródmieścia, ale także w kierunku Sopotu i Gdyni - powiedział Cezary Śpiewak-Dowbór.

Cezary Śpiewak-Dowbór:


Przewodniczący Klubu Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Koralewski na początku swoje wystąpienia rozpoczął od krytyki warunków życia w dzielnicach południowych, przypomniał też różne niedogodności. Jednak z jego wypowiedzi mogło wynikać, że radni PiS popierają budowę PKM Południe.

- Będziemy się temu przyglądać. Wspierać ten projekt jak najbardziej i wszystkie inwestycje na terenie Gdańska Południe, bo to jest właściwie 1/3 miasta. Będziemy się temu przyglądać, bo urzędnicy miejscy i włodarze spółek komunalnych pobierają dobre wynagrodzenia, a więc za te wynagrodzenia należy się dobra praca - mówił szef klubu PiS.

Zobacz wypowiedź Kazimierza Koralewskiego:


Ostatecznie radni głosami KO i WdG (21 głosów) zdecydowali, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gdańska 28 mln zł zostanie zabezpieczone na opracowanie dokumentacji projektowej dla PKM Południe. Będzie to gdański wkład, bo całkowity koszt dokumentacji to 50 mln. Środki na ten cel przeznaczone zostaną w podziale na kolejne lata. W tym roku są to 3 mln.

Ostatecznie jednak, wbrew temu, co wynikałoby z wypowiedzi Kazimierza Koralewskiego, 12 radnych PiS zagłosowało przeciwko przeznaczaniu środków na PKM Południe. 21 radnych koalicyjnych było za. Nie kryli oni swojego zaskoczenia zachowaniem kolegów z opozycji.

- Kiedy przychodzi realne głosowanie, to jesteście przeciw, bo tak wam nakazują partyjne przekazy - powiedział też Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska. - Mieszkańcy powinni wiedzieć, że 12 radnych PiS jest przeciwko kolei na południu Gdańska

Całkowity koszt prac dokumentacyjnych PKM S.A. szacuje na ok. 50 milionów złotych, z czego 28 milionów będą stanowiły środki Gdańska. Obecny na sesji prezes PKM Grzegorz Mocarski poinformował radnych o stanie prac nad PKM Południe. Zapowiedział też, że jeszcze w kwietniu zostanie zorganizowane spotkanie dotyczące szczegółów tej inwestycji.

Prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zapowiedział, że jeszcze w kwietniu, po Świętach Wielkanocnych zorganizuje spotkanie, podczas którego w sposób szczegółowy przedstawione zostaną rozwiązania dotyczące PKM Południe.

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy