• Start
  • Wiadomości
  • Biało - czerwono - biały Gdańsk. Obchody Białoruskiego Dnia Wolności

Biało - czerwono - biały Gdańsk. Obchody Białoruskiego Dnia Wolności

Pod hasłem “Solidarni z Białorusią” w niedzielę i poniedziałek (24 i 25 marca) odbywają się w Gdańsku obchody święta białoruskich demokratów. W niedzielę odbył się m.in. Gdańsk Marsz wolności przeciw represjom w Białorusi, a w ECS: debata, koncert, kiermasz i spotkania białoruskich przedsiębiorców z Trójmiasta. W poniedziałkowe popołudnie w ECS zaplanowano dyskusję "Polacy i Białorusini. Wspólna walka o niepodległość" - wstęp wolny.
24.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę ludzi trzymających duży czerwono-białą flagę na tle miejskiego krajobrazu. W tle stoi Fontanna Neptuna, może to być postać historyczna lub bohater wojenny. Wokół pomnika i nad tłumem unoszą się również flagi Białorusi.
W samo południe, u stóp Fontanny Neptuna przy Długim Targu, rozpoczął się trzeci w Gdańsk Marsz wolności przeciw represjom w Białorusi
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gigantyczna biało - czerwono - biała flaga demokratycznej Białorusi zawisła w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności nad wejściem na wystawę stałą. Niedziela i poniedziałek (24 i 25 marca) to czas wydarzenia “Solidarni z Białorusią”, czyli obchodów Białoruskiego Dnia Wolności. To najważniejsze dla białoruskich demokratów święto ustanowiono na proklamowania w Mińsku, 25 marca 1918 roku, Białoruskiej Republiki Ludowej. 

Rankiem gdańscy Białorusini udali się na Cmentarz Garnizonowy, by złożyć kwiaty na grobach swoich wybitnych rodaków, związanych z Gdańskiem. 

Gdańscy strażacy oraz młodzi uchodźcy z Białorusi i Ukrainy uratowali życie 47-latkowi

Na tej nekropolii spoczywa m.in. Łukasz Dziekuć-Malej (1888 -1955), który był jedną z czołowych postaci białoruskiego odrodzenia narodowego na początku XX wieku. Prześladowały go za to władze carskie, a następnie również władze II Rzeczpospolitej. Jedną z jego wielkich zasług było przełożenie Biblii na język białoruski. W Gdańsku znalazł się po wojnie jako 48-latek. Na tym samym cmentarzu pochowani są także jego najbliżsi: żona Serafina - zasłużona białoruska nauczycielka - i syn Daniel, który był w Gdańsku lekarzem.

Zgromadzeni odwiedzili też grób Koźmy Czuryły - emigracyjnego białoruskiego malarza i grafika, który zmarł w Gdańsku w 1951 roku. W roli przewodniczki po Cmentarzu Garnizonowym wystąpiła prof. Helena Głogowska, badaczka dziejów Białorusi i stosunków polsko-białoruskich.

Zaprojektuj motyw graficzny festiwalu filmowego All About Freedom Festival

OBEJRZYJ RELACJĘ FILMOWĄ

 

W samo południe, u stóp Fontanny Neptuna przy Długim Targu, rozpoczął się trzeci w Gdańsk Marsz wolności przeciw represjom w Białorusi. Korowód uczestników niosących wielką biało - czerwono - białą sektorówkę i mniejsze flagi narodowe demokratycznej Białorusi, niektóre z godłem Pogoni, a także wielkie tableau ze zdjęciami setek więźniów politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki, przeszedł ulicami Śródmieścia, by dotrzeć do Europejskiego Centrum Solidarności.

W centrum duża grupa ludzi, niektórzy z nich trzymają transparent z napisami w różnych językach, w tym "FREE ALL POLITICAL PRISONERS!" oraz "WOLNOŚĆ DLA WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH!". Transparent pokryty jest licznymi zdjęciami przedstawiającymi konkretne osoby, być może więźniów politycznych lub ofiary represji.
Tłum trzyma również flagi, na których widoczny jest biały rycerz na czerwonym tle – prawdopodobnie flagi Białorusi w wersji używanej przez opozycję.
Tableau z nazwiskami i zdjęciami więźniów politycznych reżimu Łukaszenki towarzyszyło Marszowi, a później trafiło do ogrodu zimowego Europejskiego Centrum Solidarności
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Uczestników białoruskiego święta powitał w ogrodzie zimowym gospodarz - Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności: - Nieprzypadkowo wisi dziś w ogrodzie biało - czerwono - biała flaga demokratycznej Białorusi, a na monitorze godło państwa - Pogoń. Czujemy nasze wspólne korzenie i historię. W Europejskim Centrum Solidarności obchodzimy ten dzień, ponieważ oficjalną misją tej instytucji nie jest tylko upamiętnienie rewolucji Solidarności. 35 lat temu nie bylibyśmy znów demokracją i niepodległym państwem, gdyby nie odwaga kobiet i mężczyzn z całej Europy Środkowej i Wschodniej, szczególnie naszych sąsiadów - zaznaczył dyrektor ECS. - Dlatego na naszej wystawie opowiadamy także drogę do niepodległości Białorusi i Ukrainy, ale też upadek reżimu komunistycznego w NRD, czy rozpad Jugosławii. To nasz obowiązek upamiętniać kobiety i mężczyzn, którzy marzyli o niepodległej Białorusi i którzy w dwóch momentach ją stworzyli: w 1918 roku, ale jeszcze bliższa jest nam data 1991 roku, gdy powstało państwo białoruskie przyczyniając się do upadku Związku Radzieckiego. 

Dwaj mężczyźni ściskają sobie ręce, śmiejąc i trzymając mikrofony podczas konferencji.
Od lewej: Basil Kerski - dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności oraz dr Raman Szczerbau, wiceprezes Białoruskiego Towarzystwa Kulturalnego “Chatka”
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Głównym organizatorem obchodów Dnia Wolności w ECS jest Białoruskie Towarzystwo Kulturalne “Chatka”. Dr Raman Szczerbau, wiceprezes Towarzystwa powitał swoich rodaków i gdańszczan. - Ten dzień jest bardzo ważny dla nas wszystkich, wspominamy moment powstania pierwszego państwa białoruskiego - Białoruskiej Republiki Ludowej. Myślimy też o obywatelkach i obywatelach Białorusi, którzy nie mogą dziś świętować z nami. Wspominamy wszystkich tych, którzy walczą o wolność i niepodległość naszego kraju. Zamiast tysiąca słów, przytoczę fragment aktu proklamowania Republiki, w nim 106 lat temu już wszystko powiedziano. Dziękuję Europejskiemu Centrum Solidarności za wsparcie, współpracę, za wszystko. Żywie Biełaruś!  

GALERIA ZDJĘĆ

 

W niedzielę - pierwszym dniu obchodów Dnia Wolności, przez cały dzień w ECS odbywał się kiermasz rękodzieła białoruskiego. Można też było zatańczyć tradycyjną “polkę motylka”, czy “polkę prowadzoną” pod okiem Maryi Latyshavej, miłośniczki białoruskich tańców ludowych.

Do tańca przygrywał m.in. Jauhien Barysznikau - folklorysta, kompozytor i poeta.

- Tutaj ten taniec wyszedł bardzo skromnie, bo ludzie nie czują swobodnie na takich oficjalnych wydarzeniach, zapraszamy na wieczorną potańcówkę w swobodniejszej atmosferze w Paszczy Lwa w Oliwie - mówi Jauhien Barysznikau. - Najbliższa odbędzie się 13 kwietnia. 

- Latem na tańcach spotykamy przy molo w Brzeźnie - dodaje Maryia Latyshava. - Te spotkania nie są po to, by nauczyć się tańca scenicznego, tu chodzi o zabawę dla ludzi.

- O przyjemność tańca, jak wtedy gdy ktoś tańczy towarzystwo salsę lub tango - dodaje Jauhien Barysznikau. - Średnio na potańcówkach mamy dziesięć par. Bawią się Białorusini i Polacy. 

Kilka osób, w tym para w tradycyjnych strojach, tańczy na pierwszym planie, wykonując tradycyjny polski taniec ludowy. W tle widać dużą flagę Białorusi. Przestrzeń wydarzenia jest nowoczesna, z metalowymi elementami architektonicznymi i schodami ruchomymi.
Na pierwszym planie z prawej strony zdjęcia mężczyzna gra na tradycyjnym instrumencie dętym (dudy), a z lewej kobieta gra na cymbałach.
Podczas świętowania Białoruskiego Dnia Wolności w ECS można też było zatańczyć tradycyjną “polkę motylka”, czy “polkę prowadzoną”
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Obok przyniesionego do ECS przez uczestników Marszu tableau ze zdjęciami białoruskich więźniów politycznych ustawiono dwa stoły. Odbył się tutaj maraton pisania listów do osób więzionych przez reżim.

Z pojemnika pełnego kuponów można było wylosować karteczkę z nazwiskiem konkretnej osoby i napisać do niej pocztówkę neutralnej treści, po prostu - o życiu codziennym, tak by nie podpadła ona cenzurze. 

My wylosowaliśmy Wiktora (rocznik 1988, przedsiębiorca), który odsiaduje wyrok siedmiu lat za rzekome podstawienie nogi policjantowi.

To zdjęcie przedstawia wnętrze budynku, muzeum. Na pierwszym planie widoczny jest stół, przy którym siedzą osoby w biało-czerwonych barwach. Na stole leżą różne materiały. Za stołem wisi banner z napisem w języku białoruskim i angielskim FREE ALL POLITICAL PRISONERS!  ( Wolność dla wszystkich więźniów politycznych! ),Banner ozdobiony jest mnóstwem zdjęć
Tableau z nazwiskami więźniów politycznych i maraton pisania listów
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Pocztówki zostaną wysłane z Białorusi, bo stempel z Polski od razu skazałby je na odrzucenie. A tak, podobno trzy na sto docierają do adresata. Takie wieści, zwykłe kilka zdań, to źródło dużej otuchy dla osadzonych - mówi młoda Białorusinka, która prowadziła stoisko i przetłumaczyła naszą pocztówkę na język białoruski.  

Do końca dnia odbyła się jeszcze debata: "Wyzwania polityczne dla białoruskiego społeczeństwa i państwowości: nowoczesność i dziedzictwo Białoruskiej Republiki Ludowej" oraz koncert Kasary & Relikt & Siarżuk Douhuszau. 

W poniedziałek, 25 marca, w ECS zaplanowano jeszcze jeden punkt obchodów białoruskiego święta.

W godz. 18.00 - 20.00 odbędzie się dyskusja "Polacy i Białorusini. Wspólna walka o niepodległość" - spotkanie wokół książki

Pretekstem do rozmowy będzie antologia „Kultura - Białoruś. Jakby w cieniu i ciszy”, w której znalazły się publikowane w „Kulturze” teksty poświęcone Białorusi, jej historii (najczęściej łączonej z problematyką Wielkiego Księstwa Litewskiego) oraz współczesności. Zawarto w niej także szkice podejmujące skomplikowane kwestie narodowościowo-religijne na północno - wschodnich ziemiach I i II Rzeczypospolitej. Wybór uzupełniają drukowane w miesięczniku mało znane wiersze poetów białoruskich oraz teksty literackie polskich twórców, zapisy powrotów do małej ojczyzny. Wyboru dokonał, materiał opracował i wstępem opatrzył Tadeusz Sucharski.

Wydawcą jest Wydawnictwo UMCS (2023).

słowo wstępne: Andrzej Peciak, historyk, wydawca, redaktor serii „W kręgu paryskiej kultury”.

 Paneliści:

  • prof. Iwona Hofman | medioznawczyni, politololożka, mecenaska nauki i kultury, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
  • prof. Tadeusz Sucharski | historyk literatury polskiej i rosyjskiej, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, redaktor prezentowanej antologii
  • dr Andrej Januszkiewicz | historyk, specjalista w dziedzinie historii Wielkiego Księstwa Litewskiego, wydawca i szef pierwszej białoruskiej księgarni w Warszawie
  • moderator: dr Raman Szczerbau, wiceprezes Białoruskiego Towarzystwa Kulturalnego „Chatka”
  • / wstęp wolny / ECS, biblioteka (1 piętro) / tłumaczenie na język białoruski / transmisja na YouTube i Fb ECS oraz portalu gdansk.pl

Relacja z 2023 roku:

Żywie Biełaruś! Setki osób uczciły pochodem przez miasto Białoruski Dzień Wolności

Organizatorami wydarzenia są: Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, Europejskie Centrum Solidarności, Białoruskie Towarzystwo Kulturalne „Chatka”, białoruska społeczność Gdańsk 23.34.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim