• Start
  • Wiadomości
  • Basil Kerski o ECS: “Jesteśmy częścią starej i nowej opowieści o wolności”

Dyrektor Basil Kerski o ECS: “Jesteśmy częścią starej i nowej opowieści o wolności” 

Rekomendowany przez Radę Konkursową na stanowisko dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, Basil Kerski opowiada Agnieszce Michajłow w podcaście “Jestem z Gdańska” o misji, planowanych działaniach i kierunkach rozwoju instytucji na kolejne trzy lata: - Jesteśmy w Gdańsku, jesteśmy z tego dumni, ale to jest niesamowite zobowiązanie - jesteśmy głosem tych, których dzisiaj życie jest zagrożone.
23.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Basil Kerski, dyrektor ECS na scenie podczas Gali Jubileuszowej 15-lecia ECS
Basil Kerski, dyrektor ECS podczas Gali Jubileuszowej 15-lecia ECS
fot. Grzegorz Mehring/ECS

Konkurs na dyrektora ECS: Basil Kerski jest jedynym kandydatem, który przeszedł do II etapu

Basil Kerski związany jest z Europejskim Centrum Solidarności od samych narodzin tej instytucji, na długo przedtem zanim otrzymał w 2011 r. nominację na stanowisko jej dyrektora. Trzy lata później uroczyście przewodził otwarciu siedziby ECS przy placu Solidarności 1.

Basil Kerski brał udział w pracach nad powstaniem ECS, współpracował prezydentem Pawłem Adamowiczem
Basil Kerski brał udział w pracach nad powstaniem ECS, współpracował prezydentem Pawłem Adamowiczem.
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Ponieważ jego kadencja zbliżała się ku końcowi, kilka dni temu, 18 listopada, został przesłuchany przez członków komisji konkursowej i rekomendowany ponownie i większością głosów na to stanowisko. Kadencja wynosi trzy lata. 

Basil Kerski rekomendowany prezydent Gdańska na dyrektora ECS w nowej kadencji

Jakie ma plany na ten czas i jakie najważniejsze zadania czekają ECS tłumaczył Agnieszce Michajłow w podcaście “Jestem z Gdańska”.

Pełen zapis programu poniżej

 

Mówiąc o istocie i zadaniach ECS, Basil Kerski wspomniał, że każdy rok przynosił niespodziewane zadania, a muzeum jest odpowiedzialne za pamięć o solidarności w wielu wymiarach.

- Przypomnę może tym z państwa, którzy nie znają naszej instytucji - jesteśmy nie tylko odpowiedzialni za opowieść o Solidarności, ale [od red.: za opowieść] o wszystkich kobietach i mężczyznach w całej Europie Środkowej i Wschodniej, którzy walczyli z komunizmem z bolszewizmem o wolność i niepodległość swoich narodów. Jesteśmy jedyną instytucją publiczną poza Ukrainą, Białorusią, ale też Rosją, która opowiada o ich doświadczeniu. Jesteśmy częścią tej opowieści. Jestem w szoku, jak bardzo Putin pokazał, że te rewolucje sprzed 30 lat się nie skończyły. Putin jest cynicznie inteligentym graczem politycznym, nie chodzi mu o to, żeby zrekonstruować komunizm sowiecki, ale zakwestionował nowy ład europejski. Prowadzi wojnę w Ukrainie i kulturową w całej Europie. ECS jest dokładnie w swojej misji. Mówi o tym, co było złe a co odważne kiedyś i co dzisiaj musimy zrobić, żeby te wartości ochronić. Nasza misja to obrona tamtej rewolucji.

15 lat temu powołano do życia Europejskie Centrum Solidarności: "Bez pluralizmu i tolerancji nie ma demokracji"

Kerski zauważa, że wystawa stała jest wciąż aktualna, bo przynosi też treści dotyczące problemów międzynarodowych. 

- Przed przesłuchaniem przez komisję konkursową poszedłem zobaczyć, jak się odbija ta opowieść świata na naszej wystawie stałej (to jest pod koniec wystawy, trzeba mieć trochę uwagi). Opowiadamy tam o wojnie jugosłowiańskiej (Srebrenica), o Rosji (jej rozpadzie w 1989), są zdjęcia rewolucji obywatelskiej w Chinach ‘89 roku (teraz zakazane w Chinach). Pokazujemy, jak świat się zmieniał. Nie ma takiego drugiego miejsca na świecie, które jest muzeum rewolucji, ale jest tak aktualne. Wchodząc przez bramę nr 2 do ECS-u widzimy dramatyczne portrety kobiet, mężczyzn opozycji białoruskiej. Jedna czwarta z nich dzisiaj siedzi w więzieniach, jak nasz noblista. Jesteśmy w Gdańsku, jesteśmy z tego dumni, ale to jest niesamowite zobowiązanie - jesteśmy głosem tych, których dzisiaj życie jest zagrożone, bo walczą o naszą wolność, o nasz dobry rozwój, o nasz spokój. Jesteśmy częścią starej i nowej opowieści, co znaczy wolność. 

ECS świętuje 15-lecie. Nagrody dla pracowników od prezydent Gdańska i marszałka województwa

Zadania na przyszłość

Mówiąc o planach rozwoju ECS na najbliższe lata, jakie przedstawił członkom rady konkursowej, dyrektor Kerski wyliczył trzy ważne kierunki:

  • rozwój Gdańska
  • zachowanie terenu ECS jako otwartego miejsca spotkań, ale też rozszerzenie miejsc historycznych, m.in. o budynek Dyrekcji stoczni (“to teraz miejsce prywatne, ale właściciele są zainteresowani”).
  • uhonorowanie zbliżających się ważnych rocznic 

O rozwoju ECS: - ECS to miejsce - symbol głębokiej przemiany historycznego centrum Gdańska, jest to związane z terenami stoczniowymi, ale jest to trudny proces. To jest jeden z naszych priorytetów, żeby przyczynić się do tego, by to miejsce było współczesne, nowoczesne, miało nowe funkcje, ale zachowało charakter miejsca spotkań dla ludzi. Ale też zachowało pamięć tego miejsca, bo to jest kolebka drugiej polskiej niepodległości.

O rocznicach: - Jestem zafascynowany, czekają nas piękne rocznice: i ‘89 roku, i 35-lecie Porozumień Sierpniowych i 80-urodziny Lecha Wałęsy, i 40 lecie przyznania mu Nagrody Nobla.

bardzo duża grupa ludzie pozuje na scenie do zdjęcia, w tle napis: 15-lecie ECS
Zespół Europejskiego Centrum Solidarności świętował 8 listopada 2022 roku 15-lecie powołania instytucji
fot. Grzegorz Mehring/ECS

Solidarność wczoraj i dziś, przez duże i małe "s"

Kerski przypominał źródłowy sens Solidarności: - Solidarność to była współpraca tak różnych ludzi, nie raz w kontrze ideowej do siebie, ale jaki był konsensus? "Nie chcemy żyć w autorytarnym państwie, nie chcemy żyć pod kuratelą Moskwy, chcemy żyć w Europie integrującej się, chcemy żeby wszyscy byli wolni, chcemy mieć prawa człowieka". Bardzo przykre, że o tym zapomnieliśmy, po tym sukcesie Polski, bo to jest ta metoda, tą metodą osiągamy dobrobyt. 

A czym dzisiaj jest Solidarność w Polsce dzisiaj? - pytała Agnieszka Michajłow.

Basil Kerski: - To zależy, czy rozmawiamy o Solidarności czy solidarności. Ta przez małe “s” bardzo szybko się zmienia. Wiemy z badań, że w Polsce, w państwie mniej zamożnym niż na Zachodzie, solidarność w codzienności - rodzina, najbliższe otoczenie - jest bardzo silna. Jesteśmy po fantastycznym doświadczeniu solidarności wobec uchodźców z Ukrainy. Jest to naprawdę imponujące, ale potrzebujemy następnego kroku. To nie może być solidarność tylko wobec kogoś kto ma paszport ukraiński, ale nie kogoś, kto jest z Kurdystanu, Pakistanu czy z Iraku. Ale wydaje mi się, że tego też się powoli uczymy. Solidarnością jest też Europa. 

Jeśli chodzi o Solidarność przez duże S, to jestem wielkim optymistą, bo przychodzą do nas ludzie z generacji po ‘89 roku i niezależnie od  od sporów, prezydenta, premiera czy opozycji, sami odkrywają dla siebie na nowo tę historię. Szansę dają im takie miejsca, jak nasza wystawa.

Kim jest Basil Kerski?

Basil Kerski urodził się w 1969 roku w Gdańsku. Jest synem Polki i lekarza Irakijczyka, absolwenta studiów medycznych w Gdańsku. W dzieciństwie przebywał przez kilka lat w Iraku, od 1976 roku w Polsce, a od 1979 roku w Berlinie Zachodnim, gdzie jego ojciec znalazł pracę w szpitalu. Kerski w Berlinie Zachodnim studiował politologię i slawistykę na Freie Universität. W latach 1998–2010 był dyrektorem Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich, założonego w 1986 stowarzyszenia łączącego ponad 50 Towarzystw Niemiecko-Polskich. Jako politolog pracował w berlińskim oddziale niemiecko-amerykańskiego Aspen Institute, w Instytucie Badawczym Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej, w Bundestagu oraz w Ośrodku Badań Społecznych w Berlinie (WZB). W latach 2001–2005 był wykładowcą w Instytucie im. Otto Suhra na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie.

Dyrektorem ECS jest od 2011 roku. 

Europejskie Centrum Solidarności to instytucja kultury powołana przez miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego oraz NSZZ „Solidarność” 8 listopada 2007 roku. Pierwszym dyrektorem ECS był o. Maciej Zięba.

Czytaj także: "Teraz znów Gdańsk i Basil Kerski". Dyrektor ECS odebrał w Krakowie Nagrodę im. Jerzego Turowicza

Czytaj także: Basil Kerski z prestiżową nagrodą im. Sérgio Vieira de Mello działania na rzecz pokojowego współistnienia i współpracy

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę