25. Festiwal Jazz Jantar. "Otwieramy się na nowe twarze, „rising stars” i młodych twórców"

Przed nami dziewięć wieczorów i 15 koncertów w Klubie Żak, które wypełni muzyka w wydaniu brytyjskim, niemieckim i polskim. Jesienna edycja 25. Festiwalu Jazz Jantar rozpocznie się już w piątek, 21 października, a zakończy - 13 listopada. Sprawdź PROGRAM.
18.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Devils of Moko, trio z Wielkiej Brytanii. W ich muzyce odnajdziemy elementy drum&bassu, spiritual jazzu czy kongijskiej rytmiki
Devils of Moko, trio z Wielkiej Brytanii. W ich muzyce odnajdziemy elementy drum&bassu, spiritual jazzu czy kongijskiej rytmiki
mat. Klub Żak

Jazz Jantar najlepszym polskim festiwalem jazzowym 2021 r. - według czasopisma Jazz Forum

- Za nami 19 koncertów wiosennej i letniej odsłony Festiwalu, podczas których wystąpiły gwiazdy błyszczące w tym sezonie na europejskich festiwalach, takie jak: kwartet Jamesa Brandona Lewisa, Binker & Moses, Rudresh Mahanthappa’s Hero Trio czy Norwegowie Stian Westerhus i Erland Dahlen. Jesiennym programem otwieramy się na nowe twarze, „rising stars” i generalnie młodych twórców - zapowiada Magdalena Renk-Grabowska, kuratorka festiwalu i dyrektorka Klubu Żak (Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197). - Jak pisał niedawno Tomasz Rozwadowski, zasługą festiwali jazzowych jest otwarcie się na nowe dźwięki: „i to nie tylko nowe w sensie, że grane przez nowych ludzi, ale także nowe, bo niekoniecznie klinicznie jazzowe. To stało się kołem zamachowym muzyki i tu Jazz Jantar ma potężne zasługi, bowiem jako jeden z pierwszych w Polsce przestawił się na nowe myślenie.” Mamy nadzieję, że jesienny program, w ramach którego wielu wykonawców zadebiutuje przed polską publicznością odzwierciedli tę opinię.

Teatr w Blokowisku zmienia kierunek. Wywiad z reżyserem Tomaszem Kaczorowskim

Britain Now

- Brytyjska scena jazzowa od blisko dekady nie przestaje zaskakiwać. Wcześniej często uchodziła za wtórną, podległą amerykańskim trendom, teraz wybrzmiewa własnym głosem, czerpie zarówno z odważnych improwizacji, jak i ze straight-ahead jazzu, któremu nie pozwala ugrzęznąć w pułapce banału - przekonuje Magdalena Renk-Grabowska. - Takie postacie, jak Shabaka Hutchings czy Moses Boyd (które w przeszłości mieliśmy okazję gościć na festiwalu Jazz Jantar) zdołały dotrzeć daleko poza jazzowy światek, występują na gatunkowo zróżnicowanych festiwalach, dla publiczności o rozległych zainteresowaniach muzycznych. Ostatnie dwa lata pokazały natomiast, że w Wielkiej Brytanii nie doszło do krótkotrwałego zrywu, kolejna fala młodych artystów i artystek zachwyca równie otwartymi głowami, a podczas jesiennej odsłony Jazz Jantar będzie można usłyszeć pięć takich projektów.

Kogo z angielskich muzyków usłyszymy więc w Gdańsku? Wystąpią: pochodzący z Bristolu zespół Run Logan Run. Duet w 2019 roku otrzymał nagrodę Montreux Jazz Talent Award, a w 2020 roku stypendium Montreux Jazz Academy, w ramach którego wystąpił na koncercie z Johnem McLaughlinem i członkami Snarky Puppy. „Trudno ich zaszufladkować, ich brzmienie jest wizjonerskie, łączące jazz z muzyką elektroniczną, często porywające i hipnotyzujące, graniczące z uduchowieniem” – pisano na portalu The Next Generation of Jazz.

Usłyszymy też takich muzyków i zespoły, jak Emma-Jean Thackray, Chelsea Carmichael, Zhenya Strigalev presents JZ i Devils of Moko.

Emma-Jean Thackra - artystka obracająca się w rejonach spiritual jazzu podszytego psychodelicznymi fantazjami, z jednej strony bywa porównywana do Sun Ry, z drugiej do Kendricka Lamara. Chelsea Carmichael to pierwsza osoba, jaką Shabaka Hutchings zaprosił do współpracy pod szyldem własnego, niedawno założonego wydawnictwa. Nagrywała nie tylko z muzykami jazzowymi, ale również z Little Simz czy The Smile, projektem muzyków Radiohead. Zhenya Strigalev presents JZ to z kolei duet muzyków związanych w przeszłości z Ambrosem Akinmusirem, Williamem Parkerem czy Sun Ra Arkestra, którego debiutancki album współtworzył producent i basista Tim Lefebvre, współpracownik Davida Bowiego (nagrywał z nim album “Blackstar”).
W nagraniach Devils of Moko, tria wpisującego się w tkankę nowej sceny jazzowej w Wielkiej Brytanii można się doszukać wielu odniesień, w tym do muzyki elektronicznej m.in. z okolic drum&bassu, a także spiritual jazzu czy kongijskiej rytmiki.

Fred Garden z Berlina założyli muzycy z jazzowym wykształceniem, w oktecie występuje Polka - Zuza Jasińska. Łączą elementy hip-hopu, soulu, afrobeatu i popu
Fred Garden z Berlina założyli muzycy z jazzowym wykształceniem, w oktecie występuje Polka - Zuza Jasińska. Łączą elementy hip-hopu, soulu, afrobeatu i popu
mat. Klub Żak

Scena niemiecka

“Fangor. Poza obraz” - wystawa prac wielkiego malarza w Pałacu Opatów

28 października poznamy siłę instrumentów dętych, zademonstrują ją dwa berlińskie kolektywy: trio o znaczącej nazwie Insomnia Brass Band i ośmioosobowy zespół Fred Garden. 

- Insomnia Brass Band to miniaturowa orkiestra dęta, przekraczająca swoje kompaktowe rozmiary, tworząca hałaśliwy, żywiołowy dźwięk, którego można oczekiwać od znacznie większego zespołu - tłumaczy Renk-Grabowska. - Fred Garden, berliński zespół, założony kilka lat temu przez muzyków z jazzowym wykształceniem tworzy brzmienie nasiąknięte hip-hopem, soulem, afrobeatem i popem. W czasie letniej odsłony Festiwalu publiczność miała okazję poznać wokalistkę Zuzę Jasińską, która współtworzy oktet.

Gitarzysta Kalle Kalima i perkusista Christian Lillinger także są znani jazz jantarowej widowni. Współtworzą kwartet Kuu! Dwie gitary elektryczne, perkusja i wokal nie wyglądają na typowy jazzowy zestaw i faktycznie Kuu! - w skład którego wchodzą muzycy z Serbii, Finlandii oraz Niemiec - wymyka się gatunkowym schematom. Ich koncert zamknie jesienną odsłonę Festiwalu, ale zanim to nastąpi będzie okazja posłuchać polskich wykonawców.

Chłopaki z naszego miasta

Tradycyjnie już 11 listopada, w Święto Niepodległości, Polski, Jazz Jantar obchodzi dzień polski a nawet trójmiejski na Festiwalu. 

- Tego dnia przed publicznością staną muzycy, których nie musimy przedstawiać, którzy nie raz występowali w Sali Suwnicowej Klubu Żak, i jako liderzy i jako członkowie innych zespołów. Miłośnicy jazzu doskonale znają i cenią dorobek tych jazzmanów. Kwartet Wendt, Wania, Bogdanowicz, Frankiewicz zagra nowy materiał „The Choice”, a Wojciech Staroniewicz Quintet z albumu „Strange Vaciation” - mówi kuratorka.

Polskie nowości: debiutanci, hołd dla Kilara i… blues z Delty

Zespół Artur Małecki & The Creature jest laureatem programu stypendialnego Jazzowy Debiut Fonograficzny 2022 organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Latem ukazał się debiutancki album tria pod tytułem „Widoki”. Kosmonauci to młody alternatywno-jazzowy kwartet pochodzący z Bielska-Białej.

Pianista Piotr Orzechowski i saksofonista Kuba Więcek kilkukrotnie już występowali w Żaku. Po muzykę filmową Wojciecha Kilara sięgnęli na zlecenie OFF Festivalu, a w tym roku wydali album „The Themes of Dracula”. Jak pisze Jacek Hawryluk: „podążają śladem polskiego kompozytora. Nie odtwarzają jednak jego muzyki ani nie improwizują na jej temat. Wyciągając tematy filmowe z “Draculi”, budują własne opowieści przeznaczone na fortepian i saksofon. Orkiestrowy oryginał zredukowano do muzykowania dwóch artystów, którym jednak nic nie umyka: tworzą klimat napięcia i grozy z nutą lekkiego dystansu (a nawet humoru). Zaopatrzeni w pomysły przez Kilara robią swoje.”

- Muzyka, którą proponuje Polski Piach odwołuje się do trzech elementów: tradycji afrykańskiej transowej muzyki, klasycznego amerykańskiego bluesa z Delty Missisipi, ale też polskich wątków, melancholii tutejszego krajobrazu. Muzycy improwizują szukając własnych form wyrazu - opowiada kuratorka.

Profil kobiety z ciemnymi długimi włosami, trzymającej w ręku mikrofon, do którego śpiewa, ma przymknięte oczy
Amirtha Kidambi komponuje, improwizuje, gra na fisharmonii, porusza w muzyce ważne tematy. Śpiewa o problemach ekonomicznych, nierównościach rasowych, zagrożeniu faszyzmem
fot. Anna Rezulak

A co na otwarcie Festiwalu?

- A na otwarcie festiwalu wystąpi charyzmatyczna artystka, której twórczość gdańska publiczność ma szansę śledzić od kilku lat - wyjaśnia Magdalena Renk-Grabowska. - Amirtha Kidambi to nowojorska wokalistka, instrumentalistka grająca m.in. na fisharmonii, kompozytorka oraz liderka kwartetów Elder Ones i Lines of Light, ważna postać dla tamtejszej sceny eksperymentalnej i improwizowanej. W ubiegłym roku wystąpiła w Żaku z Code Girl prowadzonym przez gitarzystkę Mary Halvorson. Na koncercie w Żaku zaprezentuje nowy materiał „From Untruth”, o którym mówi: “Płyta będzie skupiać się na takich tematach jak sprawiedliwość rasowa i ruchy robotnicze, protesty rolników w Indiach, antyazjatycka przemoc w Stanach Zjednoczonych, wzrost globalnego faszyzmu.”

Festiwal Jazz Jantar jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejską instytucję kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Czego słuchaliśmy na Jazz Jantarze latem?25. Jazz Jantar w Klubie Żak. Dziś pierwszy dzień festiwalu

Program 25. Festiwal Jazz Jantar 

Piątek, 21 października 2022 / godz. 20

  • Artur Małecki &The Creature / Widoki / Młoda Polska
    Przemysław Chmiel – saksofony, Michał Aftyka – kontrabas, gitara basowa, Artur Małecki – perkusja
  • Amirtha Kidambi’s Elder Ones / From Untruth / Avant Days
    Amirtha Kidambi – wokal, harmonium, syntezator analogowy, live electronics, Alfredo Colon – saksofon sopranowy, efekty, Lester St. Louis – kontrabas, Jason Nazary – perkusja

Sobota, 22 października 2022 / godz. 20

  • Zhenya Strigalev presents JZ / Disrespectful /Britain Now / pierwszy raz w Polsce
    Zhenya Strigalev – saksofon, Jamie Murray - perkusja
  • Run Logan Run / Britain Now / pierwszy raz w Polsce
    Andrew Neil Hayes - saksofon, Matt Brown - perkusja, Dan Messore – gitara

Niedziela, 23 października 2022 / godz. 19

  • Piotr Orzechowski & Kuba Więcek / Themes Of Dracula / Młoda Polska / premiera
    Piotr Orzechowski – fortepian, Kuba Więcek – saksofon

Piątek, 28 paździerika 2022 / godz. 20

  • Insomnia Brass Band / Road Works / scena niemiecka / pierwszy raz w Polsce
    Anke Lucks – puzon, Almut Schlichting – saksofon barytonowy, Christian Marien - perkusja
  • Fred Garden / scena niemiecka
    Zuza Jasińska – wokal, Efim Brailovskiy – saksofon altowy, Robin Danaher – saksofon tenorowy, Elli Sooss – saksofon barytonowy, David Pöll – gitara, Jens Bollosch – klawisze, Thanos Karakantas – bass, Johann Gottschling – perkusja

Sobota, 29 października 2022 / godz. 20

  • Kosmonauci / Młoda Polska
    Miłosz Pieczonka – saksofon, Tymon Kosma – wibrafon, Bartłomiej Lucjan – bass, Jan Pieniążek - perkusja
  • Emma-Jean Thackray / Britain Now

Niedziela, 30 października 2022 / godz. 19

  • Polski Piach / Północ / Teraz Polska
    Patryk Zakrocki – gitara, Piotr Mełech – klarnet basowy, Piotr Domagalski – basetla

Piątek, 11 listopada 2022 / godz. 20 

  • Wendt, Wania, Bogdanowicz, Frankiewicz / The Choice / Teraz Polska
    Adam Wendt – saksofony, Dominik Wania – fortepian, Mariusz Bogdanowicz – kontrabas, Sebastian Frankiewicz - perkusja
  • Wojciech Staroniewicz Quintet / Strange Vacation / Teraz Polska / premiera
    Wojciech Staroniewicz - saksofony, Erik Johannessen – puzon, Dominik Bukowski - wibrafon, marimba, Konrad Żołnierek - kontrabas, Przemysław Jarosz - perkusja

Sobota, 12 listopada 2022 / godz. 20 

  • Chelsea Carmichael / The River Doesn't Like Strangers / Britain Now / pierwszy raz Polsce
    Chelsea Carmichael – saksofon, Nikos Ziarkas - gitara elektryczna, Joe Downard - gitara asowa, Olly Sarkar - perkusja
  • Devils of Moko / Britain Now / pierwszy raz w Polsce
    Mulele Matondo – bass, Dominic J Marshall – fortepian, Synths, Sam Gardner - perkusja

Niedziela, 13 listopada 2022 / godz. 19 

  • Kuu! / Scena niemiecka
    Jelena Kuljić – wokal, Kalle Kalima - gitara elektryczna, gitara basowa; Frank Möbus – gitara, Christian Lillinger - perkusja.

BILETY:

  • 23 i 30 października: 20 zł – ulgowe* / 35 zł – zniżka* na Kartę do Kultury / 40 zł – bez zniżek 
  • 11 i 13 listopada: 30 zł – ulgowe* / 55 zł – zniżka* na Kartę do Kultury / 60 zł – bez zniżek
  • pozostałe dni: 45 zł – ulgowe* / 85 zł – zniżka* na Kartę do Kultury / 90 zł – bez zniżek 

(*wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ). Bilety bez zniżek można kupić w sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl.

Kasa biletowa
Kasa czynna od godz. 15 do 21, w soboty i niedziele od godz. 16. Tel. 58 344 05 73 w.117, kasa@klubzak.com.pl.

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask