• Start
  • Wiadomości
  • 25. Festiwal Jazz Jantar: intrygujące nowości i szlachetne powroty

25. Jazz Jantar w Klubie Żak. Dziś pierwszy dzień festiwalu. Zobacz PROGRAM

Podczas letniej, czterodniowej, odsłony 25 edycji Festiwalu Jazz Jantar organizatorzy zaplanowali osiem koncertów. Od 14 do 17 lipca 2022 r. na scenie Klubu Żak wystąpią muzycy z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowenii i Polski, którzy zaproponują publiczności melanż współczesnego jazzu z popem, elektroniką czy elementami groove. Festiwal otworzą: zespół Ziemia i duet Zuza Jasińska & Morten Larsen.
( Publikacja: 14.07.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Popiersie czarnoskórego mężczyzny prezentującego odkryty umięśniony tors ozdobiony łańcuszkiem
Joel Culpepper to wyjątkowy talent, nieprzeciętny głos i ogromne pokłady charyzmy. Jego nazwisko pojawia się obok takich sław soulu jak Marvin Gaye, Prince czy Isaac Hayes
mat. Klub Żak

Jazz Jantar najlepszym polskim festiwalem jazzowym 2021 r. - według czasopisma Jazz Forum

Letnia odsłona tegorocznej, już 25 edycji Festiwalu Jazz Jantar zaoferuje nam bardzo różnorodny program - młoda berlińska scena jazzowa zderzy się z charyzmatycznym wokalem Joela Culpeppera i klasycznym ujęciem jazzu - jednego z najlepszych obecnie saksofonistów na świecie - Jamesa Brandona Lewis’a. Po raz pierwszy posłuchamy też jak interpretują ten gatunek artyści ze Słowenii.

- Publiczność jest tu bardzo otwarta na to, co chcę im przekazać swoją muzyką - stwierdził Lewis, po jednym z koncertów w gdańskim klubie i właśnie tym wyróżnia się gdańska impreza - niepowtarzalną atmosferę tworzą od lat: swoboda, znakomita muzyka i wyrobiona publiczność.

Co na początek 25. festiwalu Jazz Jantar?

Letnią odsłonę jazzowego święta otworzą dwa koncerty młodych muzyków: polskiego zespołu ZIEMIA i berlińskiego duetu Zuza Jasińska & Morten Larsen

- Muzycy ZIEMI skrzyknęli się w 2019 roku, rok 2020 miał być rokiem debiutu scenicznego, ale epidemia pokrzyżowała te plany - opowiada Magdalena Renk, dyrektora Klubu Żak i wieloletnia kuratorka festiwalu Jazz Jantar. - Udało się im jednak, w trybie online oczywiście, nagrać materiał na album „Catastropha”, który ukazał się na platformie Bandcamp w kwietniu 2020 roku. Zauważani przez jury polskich konkursów jazzowych młodzi muzycy dostali się do finałów Jazz Juniors Competition 2021 oraz Blue Note Poznań Competition 2021. W Gdańsku zaprezentują nowy materiał „ziemia dniem”. 

kobieta w kolorowych szerokich spodniach stoi na podwyższeniu, uśmiechnięty mężczyzna trzyma w dłoniach kontrabas
"Zuza i Morten" to jej głos i jego kontrabas. Zuza Jasińska i Morten Larsen studiują obecnie w Jazz Institut na Universität der Künste w Berlinie
fot. mat. Klub Żak

Duet Zuza Jasińska & Morten Larsen stanowią: Polka z Torunia i Duńczyk z Kolding, którzy studiują obecnie w Jazz Institut na Universität der Künste w Berlinie. Jej instrumentem jest głos, jego kontrabas. 

- Zuza Jasińska i Morten Larsen są częścią młodej berlińskiej sceny jazzowej, na której obecnie dzieje się dużo dobrego, a ich koncert jest zapowiedzią obszerniejszej jesiennej prezentacji w Żaku jazzu zza Odry - mówi Magdalena Renk.

Jazz ze Słowenii - muzycy po raz pierwszy w Polsce

Dla zespołów występujących pod tym szyldem będzie to debiut przed polską publicznością. Słoweńsko - chorwacki TROKUT na scenie występuje od czterech lat. Ich muzykę określić można jako autorski melanż współczesnego jazzu z popem oraz szeroko rozumianą elektroniką. 

OHOLO! to siódemka muzyków łączących różnorodne jazzowe formy z muzyką afrykańskich orkiestr dętych, przekształcając je w abstrakcyjne, energetyczne, wielowarstwowe kompozycje tętniące siłą wolnej improwizacji z dużym ładunkiem rytmu i groove’u.

Stian Westerhus podczas koncertu w Klubie Żak w 2012 roku
Stian Westerhus podczas koncertu w Klubie Żak w 2012 roku
fot. Paweł Wyszomirski

Zoom na norweską scenę jazzową 

Tych muzyków już mielismy okazję posłuchać w Gdańsku dekadę temu: Stian Westerhus, norweski gitarzysta, wokalista i eksperymentator oraz perkusista Erland Dahlen wystąpili wóczas w Żaku jako członkowie tria Nilsa Pettera Molvaera.

-Podczas letniej odsłony festiwalu Westerhus wystąpi w roli lidera, ale nie sam, lecz w towarzystwie Dahlena właśnie - tłumaczy kuratorka. - W 2021 roku perkusista pojawił się na najnowszej płycie Molvaera zatytułowanej „Stitches”, którą norweski trębacz zaprezentował w ubiegłym roku jantarowej publiczności. Norwegowie zagrają materiał w albumu „Redundance”.

- „Redundance” to przykład płyty bezpośredniej, która nie boi się swoich zapożyczeń, nie wymyśla koła na nowo, a siłę czerpie wprost ze świetnie skomponowanych piosenek. Dla mnie to aż nadto” - pisał o płycie Jarek Szczęsny w portalu nowamuzyka.pl.

Co przywiozą Brytyjczycy?

Muzyków z Wielkiej Brytanii usłyszymy w sobotę i w niedzielę. Śpiewającemu Joelowi Culpepper towarzyszyć będą Richard De Rosa na gitarze i Jai Widdowson-Jones na perkusji - to w sobotę, a w niedzielę zespół Binker & Moses, czyli Binker Golding (saksofon), Moses Boyd (perkusja), Max Luthert (syntezatory, elektronika) przedstawią po raz pierwszy w Polsce płytę “Feeding the Machine”. 

O duecie Binker & Moses magazyn Mojo napisał: „Wyprzedzają konkurencję o lata świetlne”
O duecie Binker & Moses magazyn Mojo napisał: „Wyprzedzają konkurencję o lata świetlne”
fot. Press Pic Binker

- Dwa lipcowe koncerty są zapowiedzią obszerniejszej prezentacji brytyjskiej sceny na Jazz Jantar - obiecuje kuratorka festiwalu. - Nazwisko pierwszego artysty pojawia się w jednym akapicie obok takich sław soulu, jak Marvin Gaye, Prince czy Isaac Hayes. „Wyjątkowy talent, nieprzeciętny głos i ogromne pokłady charyzmy” Joela Culpeppera są brytyjskiej publiczności znane od dawna, choć dopiero w ubiegłym roku wydał debiutancki album. O duecie Binker & Moses magazyn Mojo napisał z kolei: „Wyprzedzają konkurencję o lata świetlne”. Do nagrania albumu „Feeding the Machine" muzycy zaprosili Maxa Lutherta, a w Żaku zaprezentują ten materiał jako trio po raz pierwszy w Polsce. 

Portal muzyczny Clash recenzując współpracę Binker & Moses z Maxem Lutherem ocenił, że “to album odważny, dopracowany, śmiały i cudownie chwytliwy na sposoby, jakich nikt nie mógłby się spodziewać".

Na zakończenie Jazz Jantaru - saksofon Jamesa Brandona Lewis’a

Amerykański saksofonista James Brandon Lewis koncertował w Klubie Żak już dwukrotnie: w 2017 i 2018 roku. Tym razem jego kwartet zamknie letnią odsłonę 25. Festiwalu Jazz Jantar. 

- Charyzmatyczny saksofonista i kompozytor, muzyk szeroko pojętego współczesnego jazzu prezentujący „olśniewające, gęste granie” już dawno wyskoczył z kategorii Rising Star i dzisiaj zdobywa tytuły Tenor Saxophonist of The Year w głównych kategoriach ważnych podsumowań - zachęca do udziału kuratorka festiwalu. 

James Brandon Lewis Quartet tworzą James Brandon Lewis – saksofon, Aruan Ortiz – fortepian, Brad Jones – bass i Chad Taylor – perkusja
James Brandon Lewis Quartet tworzą James Brandon Lewis – saksofon, Aruan Ortiz – fortepian, Brad Jones – bass i Chad Taylor – perkusja
fot. Palma Fiacco

Festiwal Jazz Jantar - co o nim wiemy?

W Polsce co roku organizuje się ponad 100 festiwali jazzowych, ale to Jazz Jantar został uznany przez czytelników magazynu „Jazz Forum” za najlepszy festiwal jazzowy 2021 roku (wcześniej przez kilka lat Jazz Jantar lokował się w pierwszej piątce). Ich zdaniem, Klub Żak należy też do trójki najlepszych Klubów Jazzowych w Polsce.

W ciągu ostatnich lat wystąpili tu tak wybitni muzycy jak m.in.: Ambrose Akinmusire, Brad Mehldau, Branford Marsalis, Cecile McLorin Salvant, Christian Scott, Craig Taborn, Dave Holland, Erik Truffaz, Esbjorn Svensson, Gary Peacock, Jack DeJohnette, Jamie Branch, James Brandon Lewis, Joe Lovano,  John McLaughlin, Joshua Redman, Mary Halvorson, Nils Petter Molvaer, Ravi Coltrane, Robert Glasper, Ron Carter, Shabaka Hutchings czy Vijay Iyer.

Festiwal odbywa się w trzech odsłonach: wiosennej (w marcu), letniej (w lipcu) i jesiennej (przełom października i listopada).

Tegoroczna wiosenna część festiwalowych koncertów poświęcona była nowościom polskiej sceny jazzowej. Relacje z 11 marcowych koncertów znajdują się na stronie Facebook.com/JazzJantar w albumach zdjęć.

Festiwal Jazz Jantar jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejską instytucję kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sprawdź PROGRAM 25. Festiwalu Jazz Jantar 

  • Klub Żak, Gdańsk - Wrzeszcz, ul. Grunwaldzka 195/197, 
  • kasa@klubzak.com.pl, tel. 58 344 05 73 w.117

Czwartek, 14.07.2022 / godz. 19.00

Ziemia / ziemia dniem / Młoda Polska / premiera

Mateusz Żydek - trąbka, Oskar Tomala - gitara elektryczna, Alan Kapołka – perkusja i Jakub Wosik – kontrabas.

Zuza Jasińska & Morten Larsen / młoda scena berlińska

Zuza Jasinska – wokal, Morten Larsen - kontrabas

Piątek, 15.07.2022 / godz. 20.00

Oholo! / Jazz ze Słowenii / pierwszy raz w Polsce

Andrej Fon – saksofon tenorowy, klarnet; Jure Boršič – saksofon altowy, Marko Jenič – skrzypce, Andrej Boštjančič Ruda – gitara elektryczna, Jošt Drašler – kontrabas, Tomaž Grom – kontrabas, elektronika, Vid Drašler – perkusja

Stian Westerhus / Redundance / Norway Now

Stian Westerhus - gitara, wokal,  Erland Dahlen - perkusja, instrumenty perkusyjne 

Sobota, 16.07.2022 / godz. 20.00

Trokut / Rotate, Align / Jazz ze Słowenii / pierwszy raz w Polsce / premiera

Jaka Arh – saksofon, elektronika, Ana Čop – wokal, efekty, Luka Čapeta – gitara elektryczna, Hrvoje Kralj – bas elektryczny, Jerko Jurin – perkusja 

Joel Culpepper / Britain Now

Joel Culpepper - wokal, Richard De Rosa - gitara, Jai Widdowson-Jones - perkusja

Niedziela, 17.07.2022 / godz. 19.00

Binker & Moses / Feeding the Machine / Britain Now / polska premiera

Binker Golding - saksofon, Moses Boyd - perkusja, Max Luthert - syntezatory, elektronika

James Brandon Lewis Quartet / Code Of Being / Avant Days

James Brandon Lewis – saksofon, Aruan Ortiz – fortepian, Brad Jones – bass,  Chad Taylor – perkusja

Ile kosztują bilety?

  • Bilety na 14.07.2022 
  • 20 zł – ulgowe* / 35 zł – zniżka* na Kartę do Kultury / 40 zł – bez zniżek 
  • Bilety na 15.07 i 16.07.2022
  • 30 zł – ulgowe* / 55 zł – zniżka* na Kartę do Kultury / 60 zł – bez zniżek
  • Bilety na 17.07.2022
  • 40 zł – ulgowe* / 75 zł – zniżka* na Kartę do Kultury / 80 zł – bez zniżek 

Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom,  emerytom i rencistom oraz na Kartę Dużej Rodziny oraz obywatelom Ukrainy – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty lub dokumentu (paszportu / innego) potwierdzającego wjazd do Polski po 24.02.2022.

Kasa jest czynna od godz. 15 do 21, w soboty i niedziele od godz. 16 lub 30 minut przed pierwszym seansem. Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl.