• Start
  • Wiadomości
  • 19. Festiwal “Wilno w Gdańsku” już za nami, ale współpraca się poszerza

19. Festiwal “Wilno w Gdańsku” już za nami, ale współpraca między dwoma miastami poszerza się o nowe tematy

Władze Gdańska i Wilna nie kryją satysfakcji z zakończonego w niedzielę, 4 września, w naszym mieście trzydniowego festiwalu “Wilno w Gdańsku”. - Naprawdę nam się udało. Program wydarzenia był bardzo interesujący, także dla tych gdańszczan, którzy nie mają korzeni wileńskich - oceniła Edyta Tamošiūnaitė, wicemer Wilna.
( 05.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przedstawiciele władz Wilna zaproponowali, aby przyszłoroczny festiwal Gdańsk w Wilnie , w związku z obchodami 700-lecia stolicy Litwy, odbył się w maju
Przedstawiciele władz Wilna zaproponowali, aby przyszłoroczny festiwal "Gdańsk w Wilnie", w związku z obchodami 700-lecia stolicy Litwy, odbył się w maju
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Dwie ważne rocznice w 2023 roku

W poniedziałek, 5 września, w Urzędzie Miejskim w Gdańsku odbyło się spotkanie delegacji władz Wilna z Moniką Chabior, zastępczynią prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz gdańskimi radnymi i urzędnikami poświęcone planom na przyszłość dotyczącym współpracy między dwoma miastami oraz podsumowujące 19. już edycję festiwalu “Wilno w Gdańsku”.

Warto przypomnieć, że w 2023 r. przypada 25-lecie partnerstwa między Gdańskiem a Wilnem. W przyszłym roku stolica Litwy będzie też miała jubileusz 700-lecia powstania miasta.  

Postawmy na wymianę młodzieży

- Tegoroczny festiwal oceniam bardzo dobrze. Naprawdę nam się udało. Zarówno Gdańsk, jak i Wilno mogą być zadowoleni. Bo program festiwalu był bardzo obszerny i interesujący, także dla tych gdańszczan, którzy nie mają korzeni wileńskich - powiedziała portalowi gdansk.pl Edyta Tamošiūnaitė, wicemer Wilna.

Festiwal Wilno w Gdańsku do niedzieli: "Nasze miasta łączą żywe więzi"

Podkreśliła, że oba miasta z roku na roku zacieśniają swoją współpracę. 

- Poloniści z polskich, wileńskich szkół, będą uczestniczyć w konferencji edukacyjnej w Gdańsku. Mówimy także o wymianie młodzieży. To jest bardzo istotne, żeby młodzi ludzi nawiązali przyjaźnie między sobą. I nie mam tu na myśli tylko wileńskich Polaków. Naprawdę, chcemy Litwinom bardziej przybliżyć Gdańsk. I chcemy też, żeby gdańszczanie bardziej poznali Wilno - zadeklarowała Edyta Tamošiūnaitė.

Należy też dbać o dobre relacje między Litwą i Polską

Jej zdaniem, pogłębianie relacji między Wilnem a Gdańskiem ma też obecnie szerszy wymiar.

- Te relacje powinny być wzmacniane, tym bardziej, że ta sytuacja, jako dziś panuje w związku z wojną na Ukrainie, skłania do tego, żeby Litwa i Polska jako państwa pogłębiły swoje kontakty - uważa wicemer Wilna.

 
 
Edyta Tamošiūnaitė (druga od lewej) jest Polką, należy do partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin. Wicemerem Wilna jest od 2017 r., odpowiada za oświatę i energetykę. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku, w samorządzie pracuje od 12 lat, w latach 2013-14 była wiceministrem oświaty i nauki
Edyta Tamošiūnaitė (druga od lewej) jest Polką, należy do partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin. Wicemerem Wilna jest od 2017 r., odpowiada za oświatę i energetykę. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku, w samorządzie pracuje od 12 lat, w latach 2013-14 była wiceministrem oświaty i nauki
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim w Gdańsku mówiono też m.in. o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia

- W Wilnie działa biuro wspierające zdrowie psychiczne mieszkańców, które od siedmiu lat zajmuje się m.in. prewencją dotyczącą samobójstw. Tu możemy wymienić się z Gdańskiem naszym doświadczeniem - zaznaczyła Edyta Tamošiūnaitė.

Gdańszczanom festiwal przypadł do gustu

Zakończoną w niedzielę 19. edycję festiwalu “Wilno w Gdańsku” zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior ocenia jako bardzo udaną. 

- Widziałam dużo pozytywnych reakcji gdańszczanek i gdańszczan, zwłaszcza młodzieży. Młodym ludziom podobał się szczególnie koncert zespołu The Roop. Myślę też, że sprzedawcy byli zadowoleni, bo to miejsce na terenie Forum Gdańsk, już po raz drugi się sprawdziło - oceniła.

Współpracujemy, bo jesteśmy metropoliami

Monika Chabior podkreśliła, że poza organizacją festiwali “Wilno w Gdańsku” oraz “Gdańsk w Wilnie” ważna jest też ciągła współpraca między dwoma miastami.  

- Uwzględniając wciąż potrzeby osób, które przybyły po wojnie do Gdańska z Wileńszczyzny, ich wspomnienia i tęsknotę do rodzinnych stron, musimy jednocześnie pamiętać, że nasze miasta są dziś nowoczesnymi metropoliami - zaznaczyła.

Jakie są efekty kontaktów między Gdańskiem a Wilnem?

Do udanych przedsięwzięć zaliczyła inicjatywy w zakresie kultury.

- Co się nam już udało, to np. udział w sieci miast ICORN (ang. International Cities of Refuge Network - Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia, przyp. red.), organizujących rezydencje artystyczne dla artystów uchodźców. Wilno jest teraz Miastem Literatury UNESCO. My też jako Gdańsk aspirujemy o ten tytuł - wyjaśniła Monika Chabior. 

Rozmowy Agnieszki Michajłow. Wokół Festiwalu Wilno w Gdańsku

Rozwija się też współpraca obu miast w zakresie edukacji.   

- Wiadomo, że Wilno ma wiele szkół polskich, a nauczyciele w nich pracujący potrzebują stałej inspiracji w swojej pracy z dziećmi i młodzieżą. W październiku, na nasze zaproszenie, przyjedzie do Gdańska na ogólnopolską konferencję polonistów 10 nauczycieli z Wilna. Poza tym, mam nadzieję, że uda nam się zrealizować wspólnie program ERASMUS, koncentrujący się na innowacjach pedagogicznych - powiedziała Monika Chabior.

"Wilno w Gdańsku" to interdyscyplinarny festiwal. Na jego program w tym roku złożyły się spotkania z kulturą, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty, rozmowy, debaty i koncert zespołu The Roop, gwiazdy Eurowizji z Litwy. Były też stoiska z tradycyjnymi litewskimi specjałami, smakołyki oraz wyroby rękodzielnicze.