• Start
  • Wiadomości
  • 10 lat projektu Metropolitanka: wystawa, pokazy filmów, dyskusje

10 lat projektu Metropolitanka: wystawa, pokazy filmów, dyskusje

Od 23 marca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oglądać można przekrojową wystawę prac studentów i studentek inspirowaną herstoriami, a 30 marca w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się pokaz filmów herstorycznych i panel dyskusyjny. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
23.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
abstrakcja graficzna na czarnym tle
Z okazji 10 lat wizualnego projektu artystycznego Metropolitanka, w dniach 23, 24 i 30 marca odbędą się wernisaż wystawy, pokazy filmów i dyskusje. Nz. kadr z filmu i instalacji wideo ,,sexinsitu_ Martyny Miler
autorka: Martyna Miler

„Atlas wysp odległych”. Nowa premiera Miniatury to zaproszenie do niesamowitego świata wyobraźni. RECENZJA

Metropolitanka to projekt realizowany od 2012 roku przez pracownię Kierunku Intermedia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz grupę społeczną Metropolitanka przy Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Wizualno-artystyczna część projektu realizowana jest z inspiracji wielowątkową herstoryczną opowieścią o trójmiejskiej metropolii, którą buduje IKM poprzez spacery pokazujące pracowniczki, artystki i działaczki związane ze Stocznią Gdańską, archiwa cyfrowe, aplikacje, słuchowiska czy biogramy Pomorzanek zebrane na 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety. 

- Metropolitanka to opowiadanie herstorii, jej-opowieści, opowiadanie i pokazywane świata z perspektywy kobiet, mówienie o kobietach i pokazywanie kobiet. Współcześnie też coraz częściej przywoływanie perspektywy niemieszczącej się w binarnym i heteronormatywnym opisie rzeczywistości. Rzeczywistość jest taka, jaką ją pokażemy i zapamiętamy - mówi prof. Bogna Burska z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. - Herstoria to nie tylko przepisywanie dominującej męskocentrycznej historii, to przede wszystkim przewartościowywanie i docenianie. Docenianie kobiet i osób pominiętych przez oficjalną historię, docenianie pracy opiekuńczej, której zawdzięczamy trwanie świata bardziej niż bohaterom wojen, docenianie tego co społecznie niewidoczne i dotychczas nieeksponowane na pomnikach. Docenianie różnorodności, równości, cielesności, seksualności, praw reprodukcyjnych. Negocjowanie ról społecznych. A także wyrażanie bólu i niezgody wobec praktyk dyskryminacyjnych i wykluczających. 

W ramach Metropolitanki osoby studiujące wybierały własne tematy i tworzyły strategie przedstawiania ich w wybranych mediach. Pracowały na styku sztuk wizualnych i projektu społecznego wybierając najważniejsze ich zdaniem tematy z tego obszaru.

Scena Magazyn - nowe ciekawe miejsce na kulturalnej mapie miasta

Program wydarzeń w ramach 10. lat projektu Metropolitanka

  • 23 marca - wernisaż wystawy 10 lat Metropolitanki - start: godzina 18:00, Duża Aula Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Targ Węglowy 16, wejście od ul. Tkackiej). Wystawa czynna od 24 marca do 7 kwietnia.

Osoby artystyczne, których prace prezentowane będą na wystawie: Marta Adamska, Oliwia Bebłocińska, Marcel Bielecki, Ewa Bolt, Marta Braun, Maria Bukowska, Bogna Burska, Anna Chabowska, Michalina Chwalisz, Maria Domżalska, ECHO (Paulina Litaniuk i Olga Stachowiak), Marta Firyn, Veronica Havlatowa, Martyna Jastrzębska, Marcela Kolasa, Oliwia Karnacewicz, Paweł Kasprzak, Kinga Kossobucka, Agata Kościołowska, Michał Kowalczys, Kacper Krajewski, Kajetan Krawczyk, Piotr Krauze, Marta Kubiś, Anka Leśniak, Mac Lewandowski, Paulina Litaniuk, Karolina Łosińska, Olga Markowska, Honorata Martin, Zosia Martin, Dominika Michałowska, Edyta Mielewczyk, Emilia Muśko, Anna Olejniczak, Sara Pankowska, Kinga Pałczyńska, Katarzyna Pieciukonis, Emilia Rodziewicz, Kacper Ropelski, Dominik Sadowski, Maciek Salamon, Monika Sikorska, Weronika Sikorska, Marta Smerecka, Karolina Sokólska, Gabriela Sołtysiak, Kacper Sowiński, Olga Stachowiak, Marta Stankiewicz, Julia Stefańska, Urszula Stępień, Alicja Sukiennik, Marianna Sykutera, Anna Szejbut, Milla Tomasik, Alicja Wiktoruk, Aleksandra Żuk.

  • 24 marca - Metropolitanka. Afterparty - start: godzina 19:00, Lawendowa (ul. Lawendowa 8).

DJ/VJ sety i pokaz performance piątki osób studiujących gdańskie Intermedia. Działania jednoczące publiczność z osobą performującą, nawiązujące do troski o drugą osobę. Kreowanie przestrzeni dostępnej, włączającej odbiorcę zarówno w cześć performatywną, jak i jej przedłużenie w uczestnictwo w DJ setach.

Start godz. 19.00, pokazy performance 19.00-21.00, osoby performujące: Anna Chabowska, Marta Kubiś, Michał Kowalczys, Mac Lewandowski, Józefina Radtke. DJ sety: 21.00-22.00 ALLG, 22.00-23.00 DiV4ᵀᴺ, 23.00-24.00 LARI$$A, 00.00-1:00 B2B2B, VJ: SVP.

  • 30 marca - pokazy prac wideo i panel dyskusyjny - start: godzina 17:00, Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40).

Pokaz filmów obejmie prace z projektu Metropolitanka, selekcję video-artów z HER Docs oraz z Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej. Pokazom będzie towarzyszył panel dyskusyjny, w którym udział wezmą artystki prowadzące pracownie w ramach Metropolitanki: Bogna Burska, Martyna Jastrzębska, Honorata Martin i Anka Leśniak oraz kuratorka Aleksandra Grzonkowska i artystka Weronika Zalewska.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Strona projektu i grupy społecznej: metropolitanka.ikm.gda.pl. Archiwum projektu wizualnego: metropolitanka.pl.

plakat, rzymianin w todze trzyma czerwoną błyskawicę
autorka: Oliwia Bebłocińska

O projekcie Metropolitanka

Metropolitanka to projekt realizowany od 2012 roku przez pracownie Kierunku Intermedia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Grupę Społeczną Metropolitanka przy Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Projekt w latach 2012-2019 był częścią programu Wstępu do Intermediów prowadzonego przez Bognę Burską, która do dziś odpowiada za całość. Od 2020 roku jest realizowany we współpracy między pracowniami prowadzonymi przez prof. Bognę Burską i dr. Martynę Jastrzębską, dr. Honoratę Martin i dr. Ankę Leśniak, za plakaty odpowiedzialny jest dr Maciek Salamon. W 2021 roku współpracowały z projektem Joanna Rzepka i Patrycja Orzechowska.

Wykładami i warsztatami wspierały członkinie grupy społecznej: Barbara Borowiak, Anna Miler i Anna Urbańczyk, za współorganizację ze strony IKM odpowiada Barbara Swadzyniak. Selekcji filmów studenckich i z kolekcji Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej do projekcji dokonała Aleksandra Grzonkowska, prace wideo do części HER Docs wybrała artystka i współkuratorka sekcji Sztuka HER Docs Weronika Zalewska. Na obecną wystawę składają się prace osób studenckich biorących udział w projekcie w latach 2021 i 2022, prace archiwalne oraz prace osób prowadzących projekt.

Wizualno-artystyczna część projektu realizowana jest w ramach zajęć z osobami studiującymi, inspiracją było zaproszenie do współpracy przez grupę społeczną Metropolitanka działającą przy Instytucie Kultury Miejskiej i tworzącą niezwykle bogatą, wielowątkową herstoryczną opowieść o trójmiejskiej metropolii. Poprzednie wystawy odbyły się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej oraz salach warsztatowych i wystawowych Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1.

Oprac. AO

Przyznano Stypendia Kulturalne Miasta Gdańska

TV

To przedszkole jest wzorem