Przyznano Stypendia Kulturalne Miasta Gdańska

Do 84. utalentowanych gdańskich artystek i artystów trafi niemal milion złotych w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Wsparcie otrzymały projekty artystyczne z dziedziny literatury, sztuk wizualnych, teatru, fotografii, muzyki i tańca. Gala wręczenia certyfikatów odbędzie się w poniedziałek, 3 kwietnia, w Klubie Żak.
22.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
jasnoróżowa grafika
Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska zostały przyznane. Kto je otrzyma?
mat. UMG

„Atlas wysp odległych”. Nowa premiera Miniatury to zaproszenie do niesamowitego świata wyobraźni. RECENZJA

Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska przyznawane jest osobom pełnoletnim mieszkającym i płacącym podatki w Gdańsku, które zajmują się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury. Program kierowany jest do artystek i artystów jako wsparcie w procesie powstania dzieła.

Wyniki pierwszego naboru

W pierwszym naborze do Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska wpłynęło 290 wniosków. Wsparcie otrzymały 84 osoby, których projekty ujęte we wnioskach komisja uznała za najatrakcyjniejsze. Łączna kwota, jaka została rozdysponowana w pierwszym w tym roku naborze, to 998 tysięcy i 140 złotych.

Miesięczna wartość stypendium w 2023 roku wynosi 3490 zł brutto. Będzie ono wypłacone w miesięcznych transzach. Najkrótszy okres przyznanego stypendium w I naborze to dwa miesiące, najdłuższy - pół roku.

Wśród laureatów stypendiów są tacy gdańscy twórcy, jak:

  • Magdalena Świerczyńska-Dolot - „Gdańska historia Elżbiety Pintus. Reportaż dźwiękowy”

- Reportaż dźwiękowy będzie opowiadał gdański epizod życia Elżbiety (Else) Pintus - w 2023 roku przypada 130. rocznica jej urodzin. Elżbieta była Kaszubką żydowskiego pochodzenia, autorką wspomnień wydanych pt. "Moje prawdziwe przeżycia. Meine wahren Erlebnisse", w których opisuje m.in. swój pobyt w Gdańsku od listopada 1939 do grudnia 1942. Opowieść o wojennych losach Else będzie okazją do przyjrzenia się sytuacji Żydów w wojennym Gdańsku i przyjrzeniu się historii istnienia, wciąż bardzo mało znanego, jednobudynkowego getta na ul. Mysiej. Ta historia nałoży się także na 80lecie powstania w getcie warszawskim i będzie swoistym wspomnieniem gdańskich Żydów w najtrudniejszym okresie ich historii. Reportaż dźwiękowy ma swoją ogromną siłę, bo opiera się na głosach bohaterów, w których można usłyszeć rozmaite emocje. Opowieść dźwiękowa jest swoistym filmem bez obrazu, ma swoją dramaturgię, sceny, które działają na wyobraźnię – czytamy we wniosku.

Reportaż dźwiękowy zostanie umieszczony na platformie soundcloud.com. Twórczyni planuje publiczny premierowy odsłuch reportażu podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia, we wrześniu 2023 roku.

  • Agnieszka Sikorska - „Ptaki, owady, owoc. Przedstawienia z boazerii Domu Uphagena”

- Dom Uphagena w Gdańsku jest kamienicą mieszczańską z XVIII wieku, obecnie oddziałem Muzeum Gdańska, z bogatym wyposażeniem w meble, zegary obrazy i instrumenty muzyczne. Unikatowe są niskie boazerie z XVIII wieku dekorowane płycinami o różnorodnych motywach - owady, kwiaty, ptaki. Mało znane i rozpowszechniane są przepiękne oryginalne wizerunki przyrody z XVIII wiecznych boazerii. Moim celem jest spopularyzowanie tych przedstawień. Planuję wykonanie kopii fragmentów boazerii z konkretnymi przedstawieniami ptaków, kwiatów, owadów i owoców. Przedstawienia zamierzam wykonać na podkładach drewnianych o wymiarach 18x24 lub 30x30 cm w technice pierwotnej. Mam nadzieję, że dzięki temu większa grupa społeczeństwa pozna oryginalne i unikatowe wyposażenie Domu Uphagena i zostanie zachęcona do bliższego i bardziej uważnego przyglądania się detalom wyposażenia. Wizerunki przyrody z boazerii są tak piękne, że aż szkoda, że nigdzie nie można znaleźć ich reprodukcji i są tak słabo rozpowszechnione - czytamy we wniosku.

  • Grzegorz Kwiatkowski - „Śmierć i dziewczyna”

- Książka poetycka o roboczym tytule „Śmierć i dziewczyna” ma dotyczyć głównie tematyki przemocy, nienawiści, wykorzystywania, manipulacji, nierówności społecznych, szczególnie tych związanych z płcią i statusem społecznym. Tytuł nawiązuje do obrazu Egona Schiele „Śmierć i dziewczyna”, na którym widnieje postać Wally Neuzil, partnerki malarza, którą wykorzystał i porzucił. Autora interesuje splot etyki, estetyki, i mechanizmów społecznych, które w dużej mierze decydują o losach ludzi. Bohaterami tomu będą m.in. żona pisarza Ernsta Jungera Greta Jungera, partnerka malarza Luciena Freuda Celia Paul, i matka Artura Schopenhauera, pisarka Joanna Schopenhauer - czytamy w opisie projektu.

  • Anna Orbaczewska - „Skończone możliwości”

- „Skończone możliwości” to cykl prac malarskich, który planuję wykonać w technikach wodnych i mieszanych, głównie na papierze i średniej wielkości podobraziach. To trochę przekorny tytuł do rzeczywistości mediów, reklam, wszechobecnej teraz filozofii sukcesu, gdzie zwykle serwuje się przekonanie o nieskończonych możliwościach. Zapewnia się nas, że by być szczęśliwym powinniśmy bez końca pragnąć czegoś nowego, żyć nie myśląc o śmierci, z przekonaniem, że wystarczy tylko bardzo chcieć, by móc to uzyskać. Dotyczy to posiadania, ale też kariery, zdobywania lepszych stanowisk, atrakcyjniejszych partnerów itp. Uważam, że właśnie zatrzymanie się w tym biegu, akceptacja faktu ,że nasze możliwości są limitowane, przyniesie nam spokój i szczęście - czytamy w opisie stypendialnego wniosku.

  • Tomasz Chyła -„Freedom From Interference”

- Materiał do 5. albumu Tomasz Chyła Quintet będzie odwołaniem do dzisiejszego świata, do oczekiwań świata wobec człowieka, artysty i natury. To swoisty manifest wobec dzisiejszego podążania za oczekiwaniami, szybkiego życia, wirtualnego świata i portali streamingowych, które kierują się głównie matematycznymi algorytmami. Wielorakość muzyki dostępnej na świecie przywraca ciągłe pytania: jak skomponować, jak zagrać, jak sprzedać? Na muzykę przełożę emocje, które towarzyszą mi od dwóch lat, kiedy przez okres pandemii i wojny na Ukrainie wiele z nich zostało poszarpanych. W dzisiejszych czasach warto zapomnieć o celu i skupić się na tym, że sama droga może być ciekawsza od tego, co czeka nas na końcu - czytamy we wniosku.

Kompozycje powstaną na kwintet: skrzypce, trąbka, perkusja, kontrabas i gitara. Muzyka do albumu stanowić będzie połączenie muzyki jazzowej, awangardy oraz muzyki współczesnej

Pełna lista stypendystów jest dostępna TUTAJ.

Stypendialna gala

Oficjalne wręczenie certyfikatów potwierdzających otrzymanie Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska za rok 2023 odbędzie się w poniedziałek, 3 kwietnia, o godzinie 13:00, w klubie Żak w Gdańsku (ul. Grunwaldzka 195/197). 

Oprac. AO