Z Promyka do domu: Mufi i Dolar

Bohaterami tego odcinka są dwa psy: Mufi i Dolar. Pierwszy z nich trafił do schroniska po śmierci właścicielki. Ten w średnim wieku chłopak na nowy dom czeka od roku. Dolar to psi senior. Zostawiany wielokrotnie pod sklepem, w końcu trafił do schroniska. O tych uroczych psiakach opowiadała tym razem Marta Pogorzelska - behawiorystka z Promyka.
33:51
Napisy
2023-12-08
Produkcja:

Gdańskie Centrum Multimedialne

Kategoria: Z Promyka do domu
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Mufi miał dom w którym otoczony był troską i miłością. Świat tego psa runął wraz ze śmiercią jego opiekunki. Z tego powodu w listopadzie 2022 roku Mufi trafił do schroniska Promyk. Rodzina miała się nim zaopiekować, jednak przez ostatni rok nikt się po niego nie zgłosił. Mufi jest średniej wielkości, waży 17 kilogramów. Ten niezbyt wylewny przy pierwszym kontakcie psiak jest bardzo mądry. Ma około 6 lat.

 

- Nie unika kontaktu wzrokowego, to jest pies, który patrzy odważnie w oczy i dużo tym spojrzeniem mówi, właśnie to mnie w nim zachwyciło – mówiła Marta Pogorzelska, behawiorystka z Promyka. – Ta cecha, to zachowanie, moim zdaniem świadczy o tym, że ten pies miał bardzo dobry kontakt ze swoim właścicielem. 

 

Mufi zna wiele słów. Zdaniem behawiorystki jest to bardzo ważna kwestia, dlatego Marta Pogorzelska zachęca swoich klientów, by nie uprawiali słowotoku, a uczyli psiaki pojedynczych słów. Efekty takiej pracy mogą być zaskakujące, a co najistotniejsze - korzystnie wpływa to na komunikację i więź między opiekunem a zwierzęciem. 

 

- Badania, które wykonano, dowodzą, na przykładzie psa border collie o imieniu Chaser, że pies jest w stanie zapamiętać dokładnie 1022 słowa – powiedziała behawiorystka z Promyka. - Nie było górnej granicy, dlatego że badanie miało ograniczenia czasowe. Ja uważam, że pies jest w stanie zapamiętać więcej słów, nazwę każdego przedmiotu w odpowiednim kontekście. 

 

Jak podkreślała Marta Pogorzelska, uczenie psa słów porównałaby do nauki mówienia dziecka, które ma dwa lata. Psy rozumieją nazwy czynności, przedmiotów czy osób. Behawiorystka mówiła też o tym, że psy powinny wiedzieć, co je czeka. Jeśli przykładowo jedziemy do weterynarza, informujmy psa o tym. 

 

Mufi doskonale się komunikuje. Ma wyraźną mowę ciała, dlatego potrzebuje osoby spokojnej i rozumiejącej psią komunikację. Mufi to pies, który musi wiedzieć, co dana osoba od niego chce. Przy pierwszym kontakcie zdaje się być obojętny, nie jest to pies, który szuka kontaktu z przypadkową osobą. Jednocześnie jest to pies, który potrafi pokazać emocje. Potrafi się cieszyć i odprężyć. 

 

Mufi to mieszaniec, jego aparycja może wskazywać na przodków w typie teriera australijskiego, owczarka pikardyjskiego czy owczarka australijskiego. Bez wątpienia jest to pies w typie teriera o czym świadczy nie tylko jego wygląd, ale i charakter. Teriery to psy, które bywają nieustępliwe i uparte, dlatego tak ważne jest, by w relacji z takim czworonogiem wypracować więź i zaufanie. Mówi się, że opiekun teriera powinien być bardziej uparty niż pies. 

 

Marta Pogorzelska przypominała w programie, że teriery zostały stworzone do polowania, dlatego instynkt łowiecki u tych psów jest niezwykle silny. W warunkach schroniskowych Mufi nie jest przesadanie aktywny, ale temperamentu na pewno mu nie brakuje. Bardzo lubi ganiać za piłeczką. Wyzwaniem w przypadku Mufiego jest jego futro. Wymaga ono częstej pielęgnacji za czym Mufi nie przepada. 

 

Dolar to nieco grubiutki i ciekawski senior. Jest malutki, waży 8 kilogramów i ma około 10 lat. Trafił do Promyka w maju 2023 roku. Wielokrotnie przywiązywany pod sklepem w końcu trafił do schroniska. Przez pół roku nikt go nie odebrał. 

Początki Dolora w schronisku nie były łatwe. Był agresywny i nie pozwalał się dotykać. Dzięki pracy wolontariuszy Dolar odzyskał wigor i zaufał człowiekowi, jednak widać, że tęskni za prawdziwym domem.

- Dolar jest tak zagubiony, że trudno było mi się nie rozpłakać, gdy na niego spojrzałam – powiedziała Marta Pogorzelska. – Bardzo mi leży na sercu ten piesek, bardzo bym chciała, żeby trafił do domu. 

Dolar lubi inne psy, jest z nimi zgodny, ładnie spaceruje w grupie. Mimo swojego wieku i tuszy jest aktywny i ruchliwy. W schronisku dał się poznać jako wybitny fan węszenia. 

Dolar to ekskluzywny pies, stąd jego imię. Najbardziej smakuje mu jedzenie z wysokiej półki. Zdaniem Marty Pogorzelskiej Dolar fajnie odnalazłby się w domu z suczką w zbliżonym wieku. 

Jeśli któryś z psiaków skradł Państwa serce i chcielibyście poznać go bliżej, napiszcie do nas: zpromykadodomu@gdansk.pl lub zadzwońcie do schroniska Promyk 58 522 37 80.

Mufi i Dolar czekają!

Powiązane:
Więcej z: Z Promyka do domu