• Start
  • Wiadomości
  • Światowy Dzień Żaby. Żabianka zaprasza na paradę, w VII Dworze zamkną ulicę

Dziś Światowy Dzień Żaby. Parada na Żabiance, ochronne zamknięcie ulicy w VII Dworze

Wiosna za pasem, wkrótce rozpocznie się więc okres godowy płazów. Żaby tradycyjnie będą migrować z terenów leśnych do zbiorników wodnych, dlatego już dziś miasto przygotowuje się do ich wędrówek - by bezpiecznie mogły dotrzeć do celu. Kolejny żabi temat to środowa (20 marca) parada w dzielnicy Żabianka - Wejhera - Jelitkowo - Tysiąclecia, organizowana w Światowy Dzień Żaby.
20.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu dorosła żaba niesie na plecach mała żabkę
Kiedy zrobi się ciepło, żaby masowo ruszą do zbiorników wodnych, by złożyć skrzek
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Kiedy żaby budzą się z zimowego snu, przemieszczają się do najbliższych zbiorników wodnych, gdzie składają skrzek. Na trasie ich wędrówki często znajdują się ruchliwe jezdnie, gdzie mogą ginąć pod kołami samochodów. Dlatego miejsca ich sezonowych migracji są dodatkowo znakowane, dzięki czemu kierowcy mogą zachować większą czujność i zwracać uwagę na wędrujące żaby. W Gdańsku  podejmowane są też inne działania. 

Parada na Żabiance

Z okazji Światowego Dnia Żaby, który przypada 20 marca, rada dzielnicy oraz lokalne stowarzyszenia, zapraszają w środę mieszkańców na Wiosenną Kolorową Paradę Żabiankową. Rozpocznie się ona o godz. 17 - na deptaku, przy sklepie “Groszek”. W programie m.in. konkurs na najlepsze kolorowe przebranie oraz na rymowankę o żabach. Dla obecnych zaplanowano pyszny tort. 

Nowy mikrolas rośnie od soboty w Pieckach-Migowie

Najwięcej żab w dzielnicy VII Dwór, zmiany w ruchu od piątku

Od kilkunastu lat mieszkańcy jednej z najmniejszych dzielnic Gdańska - VII Dworu - pomagają żabom w bezpiecznym przejściu przez ul. Michałowskiego. Na tej ulicy odnotowywana jest zawsze największa liczba wędrujących płazów. Od kilku lat Miasto zamyka fragment tej ulicy - właśnie ze względów bezpieczeństwa żab. Tak będzie też i w tym roku. 

W piątek, 22 marca, zamknięty zostanie odcinek ul. Michałowskiego od skrzyżowania z ul. Norblina do budynku nr 29. Dojazd służb zostanie zapewniony.

Zmiana organizacji ruchu w tej okolicy potrwa co najmniej do 3 - 4 maja br. Niewykluczone, że przywrócenie pierwotnej organizacji nastąpi szybciej - wszystko zależy od przebiegu migracji płazów.

Zalecane w tym czasie objazdy:

  • do Szkoły Podstawowej nr 70: ul. Chełmońskiego - ul. VII Dwór - ul. Michałowskiego do ul. Polanki,
  • do Przedszkola nr 42: ul. Chełmońskiego - ul. Norblina - powrót ul. Chełmońskiego do ul. Polanki lub ul. Chełmońskiego - ul. VII Dwór - ul. Michałowskiego do ul. Polanki,
  • do budynków Michałowskiego 25 i 25a, 27 i Polanki 86: ul. Chełmońskiego - ul. VII Dwór - ul. Michałowskiego do ul. Polanki.
Mat. Urząd Miejski w Gdańsku

Płotki przy czterech ulicach

W związku z migracjami żab zostanie zamknięty fragment tylko tej jednej ulicy. Przy czterech innych ulicach, gdzie także każdego roku zaobserwować można setki żab, pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni rozstawią specjalne płotki. Zabezpieczenia pojawią się przy ulicach: Nowotnej, Bytowskiej, Na Szańcach i Góralskiej.

- Wytypowaliśmy te ulice, gdzie mieliśmy sygnały o największej liczbie płazów. Oczywiście miejsc, w których są, bytują żaby, jest rozpoznanych kilkanaście w całym mieście - zaznacza Marcin Tryksza z Wydziału Środowiska w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Rocznie w Gdańsku migruje od 5 do nawet 10 tysięcy żab - tyle było przenoszonych w poprzednich sezonach, tyle zostało policzonych.

Żaby pojawiają się przede wszystkim w okolicach zbiorników wodnych, w pobliżu których znajdują się lasy, tereny zielone. Zazwyczaj w ciągu roku przebywają właśnie w lasach, w zaroślach, zimą hibernują, a wiosną budzą się i wędrują do zbiorników wodnych, gdzie składają skrzek.

Warzywa prosto od rolnika w Pieckach-Migowie i na Oruni Górnej

Żab coraz mniej

Liczba żab w ostatnich latach, niestety, wyraźnie spada. Naukowcy tłumaczą to zmianami klimatu.

- Gleba jest coraz bardziej sucha, jest coraz mniej wody, wysychają zbiorniki wodne, wysycha podłoże w lasach - to główne przyczyny zmniejszającej się populacji płazów. Ten problem dotyczy całej Polski i Europy - zaznacza Marcin Tryksza. - Ale obserwujemy też pewne fluktuacje. Bywa tak, że jednego roku żab pojawia się bardzo dużo, a następnego dużo mniej. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w tym roku.

Są takie lokalizacje w Gdańsku, w których przed laty obserwowano bardzo dużą liczbę żab, a obecnie nie ma ich prawie wcale. Tak jest m.in. przy ul. Srebrniki, w pobliżu cmentarza komunalnego. 

na zdjęciu żaba pływająca w wodzie
Żaby są w Polsce pod ochroną
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Na ratunek wolontariusze

W miejscach, gdzie ustawione zostaną płotki, żaby będą przenoszone przez wolontariuszy z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Akcja przenoszenia potrwa od dwóch do nawet czterech tygodni. Trudno jednak określić, kiedy dokładnie się rozpocznie i jak długo potrwa. Wszystko zależy od pogody. 

- Pierwsze płazy już się pojawiły, ponieważ było kilka ciepłych dni. Ostatnio nastąpiło jednak załamanie pogody, więc nie wiemy, kiedy żaby ruszą ponownie. Istotne są temperatury i to głównie te notowane w nocy, ponieważ to w nocy płazy się wybudzają, wychodzą. Kiedy występują przymrozki, temperatury w okolicach 0 stopni Celsjusza, to pozostają w dotychczasowych miejscach, nie wędrują - tłumaczy Marcin Tryksza. 

Dwa festyny edukacyjne

W kwietniu zaplanowano dwa "żabie" festyny edukacyjne dedykowane głównie lokalnej społeczności: dzieciom, młodzieży i okolicznym mieszkańcom. Jeden odbędzie się w Szkole Podstawowej “Fregata” przy ul. Do Studzienki, a drugi - w przedszkolu nr 42 przy ul. Michałowskiego. W ich trakcie zaplanowano m.in. pokazowe przenoszenie płazów i konkursy plastyczne dla dzieci. Dokładne terminy tych wydarzeń także są uzależnione od migracji żab - chodzi o to, by mieszkańcy na bieżąco dowiedzieli się, co robić, jak się zachowywać, gdy widzą wędrujące płazy.

Najwięcej ropuch w Gdańsku

W naszym mieście żyje 13 gatunków płazów. Przeważają jednak ropuchy szare bufo bufo - stanowią aż 80 proc. wszystkich płazów w Gdańsku. Są też żaby trawne i żaby śmieszki, traszki, grzebiuszki, i wiele innych. Ich odsetek jest jednak o wiele mniejszy. 

Warto być ekologicznym

“Żabkowe” znaki drogowe

W tym roku na ulicach, na których najczęściej pojawiają się żaby, ustawionych zostanie 50 specjalnych tablic ostrzegawczych. Będą też banery informacyjne, które przygotowali podopieczni fundacji Sprawni Inaczej. Te umieszczone zostaną m.in. na płotach i drzewach, w widocznych miejscach. Chodzi o to, by kierowcy je zauważyli i zawczasu zdjęli nogę z gazu.

Pamiętaj o własnym bezpieczeństwie!

Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy kto ma zamiar przenosić w bezpieczne miejsce migrujące żaby, powinien uzyskać zgodę - decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. W przypadku wolontariuszy z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, to właśnie Centrum załatwia takie formalności - indywidualnie, dla każdej zgłoszonej osoby.

Oczywiście, nikt nie zostanie ukarany, jeśli spontanicznie zdecyduje się pomóc przechodzącym przez ulicę żabom. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zorganizowanej akcji należy zadbać o przestrzeganie formalności.

Pamiętajcie też o własnym bezpieczeństwie - jeżeli widzicie na ulicy żaby, upewnijcie się, że nie nadjeżdża żaden samochód zanim wejdziecie na jezdnię. 

Płazy są pod ochroną

Płazy, w tym wszystkie gatunki żab i ropuch, są w Polsce pod ochroną. Są to bardzo pożyteczne stworzenia - odżywiają się głównie owadami latającymi, w tym tak dokuczliwymi, jak komary. Nie pogardzą też stonkami, pajęczakami, chrząszczami, a nawet ślimakami.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim