PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Maciej Kosycarz (1964-2020)

Maciej Kosycarz (1964-2020)
Był godnym kontynuatorem pracy swojego ojca Zbigniewa, który został fotoreporterem krótko po wojnie. Razem stworzyli najpełniejszą zdjęciową opowieść o Gdańsku przełomu XX i XXI wieku. Maciej Kosycarz zmarł w czwartek, 26 marca, rano. 20 kwietnia skończyłby 56 lat.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Maciej Kosycarz wyróżniał się już z daleka - z powodu bujnej czupryny i marynarskiego chodu
Maciej Kosycarz wyróżniał się już z daleka - z powodu bujnej czupryny i marynarskiego chodu
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Maćka zawsze było wszędzie pełno. Wyróżniał się już z daleka - z powodu bujnej czupryny i marynarskiego chodu. Przesympatyczny, pogodny, zawsze życzliwy. “Kosego” znali w Gdańsku wszyscy albo prawie wszyscy. Cenił przyjaźnie, szczególnie te z czasów „jedynki”, czyli I LO. To tam współtworzył kabaret „Tapeta” i dojrzewał politycznie. Fotografował strajki w sierpniu 1980 r. i późniejsze demonstracje stanu wojennego. Był absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Przyjaciele wspominają, że był bardzo pracowity. Powtarzał anegdotę, że swoje pierwsze zdjęcie prasowe zrobił w wieku sześciu lat i jako dziecko dostał pierwsze honorarium. 

Połączył pracowitość i pasję, gdy stworzył agencję Kosycarz Foto Press (KFP). Prowadzenie jej wymagało gigantycznej energii, dzięki której zarchiwizował i zdigitalizował dziesiątki tysięcy zdjęć swojego ojca, znanego fotoreportera prasowego w czasach PRL. Maciek kontynuował jego pracę od początku lat 90., również jako fotoreporter prasowy, m.in. w Wieczorze Wybrzeża i Głosie Wybrzeża. W pewnym sensie był “skazany” na życie dla świata mediów. Tata i mama pracowali w “Domu Prasy”. 

“Kosy” miał w sobie żyłkę społecznika, angażował się w różne projekty społeczne, robił wystawy. Wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury od roku 1997 organizował Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza (jeden z najstarszych konkursów fotografii prasowej w Polsce). Na wystawach tematycznych chętnie prezentował dorobek własny i ojca.

Maciek dzielnie walczył z chorobą nowotworową i wydawało się, że wygra. Zdrowotne problemy zaczęły się w 2016 r. Po operacji kryzys został opanowany. Jednak w 2019 r. okazało się, że choroba nie przeszła bez śladu. Maciek zmarł w czwartek 26 marca 2020 r. w wyniku powikłań, po zaplanowanej z wyprzedzeniem operacji w szpitalu w Warszawie.

Więcej o zmarłym:

 

kosy
Filmowe wspomnienie Macieja Kosycarza
W filmie dzielą się wspomnieniami: żona Hania Kosycarz, koledzy po fachu Krzysztof Mystkowski i Robert Kwiatek, przyjaciele Piotr Adamowicz i Mieczysław Abramowicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, a także Rafał Ostrowski, Maciej Pazera i Adam Stawicki.

 

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl