PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Danuta Rolke-Poczman (1935-2022)

Danuta Rolke-Poczman (1935-2022)
Społeczniczka, artystyczna dusza, łączniczka pokoleń. Danuta Rolke-Poczman odeszła 20 stycznia, miała ponad 86 lat. Była animatorką kultury w ukochanej przez siebie Oliwie, aktywistką, prezeską stowarzyszenia Stara Oliwa i szefową Domu Zarazy funkcjonującego także w tej dzielnicy.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Danuta Rolke-Poczman (1935-2022)
Danuta Rolke-Poczman (1935-2022)
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Danuta Rolke-Poczman urodziła się na Wołyniu w 1935 roku, jako córka oficera armii Hallera, potem Armii Krajowej. Jak sama wspominała w mediach, tuż przed rzezią wołyńską rodzina przedarła się do Warszawy. Przeżyli tam Powstanie, a w 1945 roku przyjechali do Gdańska, gdzie osiedlono ich w Oliwie. Danuta uczyła się w klasie fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej, ukończyła architekturę na Politechnice Gdańskiej z wyróżnieniem.

Wyszła za mąż za Jerzego Poczmana w 1956 roku. Mąż był kapitanem żeglugi wielkiej. W 1960 roku ukończyła kurs dla radiooficerów w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, aby pływać wraz z mężem. Pani Danuta całe życie kochała sztukę i angażowała się w życie dzielnicy. 

Danutę Rolke-Poczman wspominają Aleksandra Dulkiewicz, Tomasz Strug, Andrzej Stelmasiewicz

W 2015 roku, w przeddzień 80. urodzin pani Danuty Rolke-Poczman, portal Gdansk.pl przeprowadził z nią wywiad. Znajdziecie go TUTAJ

Była wulkanem energii, a jej znakiem rozpoznawczym były stylowe kapelusze. Często była widywana na ulicach Oliwy, którymi lubiła spacerować. Pomimo dość zaawansowanego wieku pozostawała aktywna, próbując i realizując wciąż nowe pomysły we wspomnianym Domu Zarazy, a także prowadzonym stowarzyszeniu.

Zmarła 20 stycznia 2022 roku. 

Ostatnie pożegnanie Danuty Rolke-Poczman. “Uśmiechnięta wizjonerka, która nie bała się marzyć”

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl