PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

ZUS. Od lipca wnioski o świadczenie „300 plus” tylko elektronicznie

ZUS. Od lipca wnioski o świadczenie „300 plus” tylko elektronicznie
Ponad 41 tys. wniosków o świadczenie „300 plus” z programu Dobry Start wpłynęło do Oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku i Słupsku od 1 lipca. Wnioski te dotyczą prawie 60 tys. dzieci. Od 1 lipca 2021 roku wnioski można złożyć tylko elektronicznie. 
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wnętrze pomieszczenia. Z prawej drzwi a na nich kartka z napisem "stanowiska 1-6. Obok na stojaku plansze informacyjne. Po lewej stolik z logo napisem Gdańskie Centrum Świadczeń
Do 5 lipca 2021 roku do gdańskiego oddziału ZUS wpłynęło prawie 33,5 tys. wniosków o świadczenie „300 plus”
Fot. Mat. prasowe GCS

 

Od 1 lipca 2021 r. zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi to Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje rządowy program „Dobry Start”. Główną zmianą w programie jest też to, że beneficjenci 300+ mogą złożyć wniosek o świadczenie jedynie w formie elektronicznej - za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

 

 

- Zainteresowanie tym świadczeniem jest bardzo duże - mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego. - Do 5 lipca 2021 roku do gdańskiego oddziału ZUS wpłynęło prawie 33,5 tys. wniosków o świadczenie „300 plus”, a do słupskiego ponad 7,7 tys. Obejmują one w gdańskim oddziale ponad 48,2 tys., w słupskim - prawie 11,3 tys. dzieci.

 

 

Grafika informacyjna Jak uzyskać świadczenie Dobry Start dla ucznia
Dobrystartinfograf

 

Świadczenie z programu „Dobry Start” przysługuje w wysokości 300 zł - raz w roku - na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. 

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 r. Każdy kto złoży wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu).

 

 

Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie, czyli na przykład wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia.

Świadczenie z programu “Dobry Start” będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy. ZUS obsługuje też specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 290 22 02 można uzyskać informacje w sprawie świadczenia „300 plus”. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz.8-15. 

 

 

Grafika informacyjna Jak uzyskać świadczenie Dobry Start dla ucznia
grafikadobra

 

- Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku o świadczenie - zapewnia Krzysztof Cieszynski. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Poczta Polska oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podpisali listy intencyjne, dzięki którym w wybranych placówkach Poczty oraz KRUS możliwe będzie uzyskanie pomocy w złożeniu wniosku o „300 plus”. Podobnie będzie w niektórych urzędach gmin i podległych im placówkach.