Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zmarł Jan Gabriel Mincewicz, społecznik zasłużony dla kultury polskiej

Nie żyje działacz społeczny i kulturalny, wieloletni poseł na Sejm Jan Gabriel Mincewicz, współzałożyciel zespołu folklorystycznego „Wileńszczyzna”. Miał 78 lat.

Zmarł Jan Gabriel Mincewicz, społecznik zasłużony dla kultury polskiej
A
A
data publikacji: 09 grudnia 2016 r.

Jan Gabriel Mincewicz
Jan Gabriel Mincewicz
fot. Twitter/PL in Lithuania

Jan Gabriel Mincewicz urodził się 25 marca 1938 w Sużanach w województwie wileńskim. W 1968 ukończył konserwatorium w Wilnie, pracował w szkołach, jako nauczyciel muzyki, współzałożył i kierował zespołem pieśni i tańca "Wileńszczyzna".

W 1992 uzyskał mandat posła na Sejm z ogólnokrajowej listy Związku Polaków na Litwie. W latach 1996-2000 i 2000-2004 był wybierany na kolejne kadencje do Sejmu z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w okręgu wileńsko-szyrwinckim. W parlamencie litewskim był członkiem komitetu oświaty, nauki i kultury. Bezpartyjny.

W 2007 został radnym samorządu rejonu wileńskiego, następnie objął stanowisko zastępcy mera, które utrzymał do 2014 roku. W 2015 został wybrany do kolejnej kadencji rady samorządu. Zmarł 7 grudnia 2016 roku w jednym z wileńskich szpitali.

- Niezastąpiony orędownik spraw oświatowych. Z zapałem angażował się w sprawę obrony oświaty polskiej. Na wszystko znajdował czas i nie szczędził swych sił i zdrowia - wspominała zmarłego na łamach portalu L24 Maria Rekść, mer rejonu wileńskiego.

-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl