PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zaproś świat na swoją lekcję – oferta bezpłatnych zajęć dla szkół o dyplomacji i nie tylko

Zaproś świat na swoją lekcję – oferta bezpłatnych zajęć dla szkół o dyplomacji i nie tylko
Czym zajmuje się dyplomata? Jaka jest rola ambasad? Co o Polsce wiedzą w innych krajach? Na te pytania odpowiadają podczas specjalnych lekcji w szkołach przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej. Dzięki bezpłatnej ofercie zajęć w młodych ludziach zaszczepić można zalążki wiedzy na temat współpracy międzynarodowej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Luisella Planeta Leoni/pixabay.com

O organizatorze

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej jest projektem MZS-u i został założony w Gdańsku w 2016 r. Jest prowadzony przez Stowarzyszenie Morena, jako jeden z 16 regionalnych Ośrodków Debaty w całej Polsce. W związku z tym, iż Stowarzyszenie Morena działa głównie w środowiskach szkolnych, RODM Gdańsk oferuje bogaty przekrój różnych aktywności angażujących dzieci i młodzież.

 - Zapraszamy dyrektorów, nauczycieli i edukatorów do kontaktu z nami i skorzystania z oferty ciekawych lekcji na temat dyplomacji - zachęca Dominika Wolf, koordynatorka RODM. - Chętnie organizujemy konkursy z nagrodami dla najmłodszych oraz szkolne debaty dla starszej młodzieży.

Oferta dla szkół podstawowych i nie tylko

Oferta lekcji o dyplomacji skierowana jest w pierwszej kolejności do uczniów szkół podstawowych oraz wszelkich placówek edukacyjnych: świetlice środowiskowe, domy dziecka, młodzieżowe domy kultury oraz domy sąsiedzkie. Spotkania prezentują wiedzę o Polsce i świecie w krótki i przede wszystkim interaktywny sposób, tak aby poprzez różne metody pracy (gry dydaktyczne, prezentacje multimedialne, pogadanki) zachęcić dzieci i młodzież do rozwijania swej wiedzy i kreatywnego spędzania wolnego czasu.

Lekcje „Polska – Europa – Świat”

 

 1. Klasy I-III: "Bajkowa podróż po świecie", czyli pierwsze spotkanie najmłodszych z krajami Unii Europejskiej. Zajęcia odbywają się w formie rozmowy przy okazji omawiania bajek pochodzących z danych krajów, rozmowa dotyczy również tradycji, zabytków i znanych postaci.
 2. Klasy IV-VI: "Ogólnie o UE" - to wstęp do nauki o Unii Europejskiej dla nieco starszych. W przejrzysty i prosty sposób rozmawiamy o prawie UE, o jej powstaniu, celu jej istnienia i podległych instytucjach.
 3. Klasy VII-VIII: “UE na poważnie” -  z młodszą młodzieżą poruszane są już konkretne tematy w formie dyskusji:

 • Polska we współczesnych organizacjach międzynarodowych
 • Unia Europejska – panorama
 • Euro - wspólna waluta europejska
 • NATO w XXI wieku
 • Zjawisko terroryzmu międzynarodowego
 • Konflikty współczesnego świata. Wybrane zagadnienia

 

Lekcja „ABC Dyplomacji”

Zajęcia dla starszych dzieci przybliżające zagadnienie dyplomacji i jej roli w kontaktach międzynarodowych. Uczestnicy dowiadują się m.in. jaka jest różnica pomiędzy ambasadorem a konsulem, dlaczego potrzebny jest protokół i jakie są departamenty w polskich placówkach.

Program zajęć:

 1. Rola dyplomacji we współczesnym świecie
 2. Protokół dyplomatyczny. Pojęcie, historia, zadania organizacja.
 3. Misja dyplomatyczna
 4. Ubiory. Typy ubiorów i zasady ich doboru.
 5. Precedencja.
 6. Przy stole.

 

Wszystkie lekcje trwają 45 minut i wpisują się w rytm życia szkoły. Istnieje możliwość przeprowadzenia więcej niż jednej lekcji w ciągu dnia. Szkoła zobowiązana jest do przygotowania sali z ekranem oraz projektorem multimedialnym, zaś opiekunowie grup do czuwania nad porządkiem spotkania.

Możliwa jest również organizacja lekcji w biurze RODM-u przy ul. Jaśkowa Dolina 7 pod warunkiem, że liczba uczestników nie przekroczy 10 osób. W przeciwnym wypadku zajęcia realizowane są w siedzibach zainteresowanych placówek.

 

Oferta dla starszej młodzieży i organizacji pozarządowych

Edukacja na temat Unii Europejskiej jest skierowana także do starszej młodzieży oraz - na zaproszenie - do innych organizacji pozarządowych. Może odbyć się w formie debat, konferencji, seminariów czy spotkań z ekspertami. Wydarzenia dotyczą aktualności ze świata, ale nie tylko.

-Nie tylko przekazujemy mieszkańcom i mieszkankom regionu informacje o polityce, ale również o zagadnieniach dotyczących podróżowania, savoir-vivre w różnych krajach. Przedstawiamy też ciekawostki z czterech stron świata - mówi Maciej Fortuna, konsultant RODM – Dużą popularnością cieszy się cykl prezentujący sylwetki Polaków żyjących za granicą oraz o działalności polskich instytutów w stolicach innych krajów. Przeprowadzamy także wywiady z dyplomatami goszczącymi w Polsce.

 

Ilustracja art.1

 

W przypadku zainteresowania ofertą, wystarczy przesłać informacje potrzebne do zaplanowania i przeprowadzenia lekcji (z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem). Wszystko na ten temat na stronie internetowej gdańskiego RODM.

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl