• Start
  • Wiadomości
  • Zamiast trawników - łany kwiatów. Będzie ich dwa razy więcej. Sprawdź nowe lokalizacje

Zamiast trawników - łany kwiatów. Będzie ich dwa razy więcej niż w poprzednim roku. Sprawdź nowe lokalizacje

Kwietne łąki są nie tylko piękne, dają schronienie owadom, a nam oszczędności, ale też zwiększają poziom tlenu i wilgotności powietrza w mieście. Latem morze kwiatów zakwitnie na ponad 10 tysiącach mkw powierzchni Gdańska, już nie w siedmiu, a czternastu lokalizacjach miasta. 
12.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na kwitnących fioletowych kwiatach w kształcie dzwonków siedzą motyle
Na kolorowej łące w parku Steffensów wiele owadów również w tym roku znajdzie swój dom
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

 

Łąki kwietne to coraz bardziej popularne rozwiązanie w wielu miastach Polski, a nawet trend w zarządzaniu zielenią miejską. Z modami bywa różnie, ale ta niech nigdy nie minie, bo zamiana trawników na łąki kwietne ma same korzyści. Nie wymagają dużych nakładów przy pielęgnacji, a jednocześnie dają doskonały efekt. 

 

Oprócz ciekawych walorów wizualnych przyczyniają się one również do zwiększenia poziomu tlenu w miastach oraz wilgotności powietrza. Rośliny łąkowe mają dłuższy i bardziej rozwinięty system korzeniowy niż trawa. Dzięki temu podczas deszczy, nawet tych bardzo ulewnych, absorbują dużo więcej wody, którą wykorzystują w okresach bezdeszczowych, więc nie wymagają podlewania. Łąki kwietne wzbogacają ubogi ekosystem miejski, stanowiąc tętniące życiem wyspy bioróżnorodności. Dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów - pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków. Polne kwiaty zamiast trawnika to także oszczędność czasu i energii - nie wymagają regularnego koszenia oraz nawożenia.


zielona łąka i fioletowe wysokie kwiaty w kształcie dzwonków
A tak wyglądała ubiegłoroczna łąka w parku Reagana okiem naszego fotoreportera
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Nowe łąki w mieście

Mieszkańcy Gdańska zdając sobie sprawę z tak licznych zalet łąk, o nie postulują. Tylko w tym sezonie przybędzie na terenie miasta kolejnych siedem łąk kwietnych. Ich powierzchnia to prawie 3 tysiące metrów kwadratowych. Uzyskanie takiego wyniku było możliwe dzięki połączeniu sił: pomysłu GZDiZ oraz środków z Rad Dzielnicy i Budżetu Obywatelskiego. 

 

W tym roku łąki kwietne z siewu powstaną w następujących lokalizacjach:

  • teren zieleni przy ul. Matejki,
  • teren zieleni przy ul. Focha
  • teren zieleni przy ul . Platynowej
  • teren zieleni przy ul. Goplańskiej
  • teren zieleni przy ul. Jaśkowa Dolina
  • teren zieleni Park Uphagena
  • teren zieleni przy ul.  Słowackiego.




Łąki jednoroczne i wielosezonowe

W trzech lokalizacjach łąki są już przygotowane. Tereny zielone przy ul. Słowackiego i Jaśkowa Dolina zostały wysiane kompozycjami stworzonymi z kilkudziesięciu gatunków roślin łąkowych. Dzięki zastosowaniu mieszanek skomponowanych z wieloletnich gatunków w tych miejscach efekty kolorowej łąki będzie można podziwiać przez wiele lat, a obecne w składzie nasiona roślin jednorocznych dadzą kwiaty już tego lata. 

Z kolei w Parku Uphagena, by móc prędko cieszyć się pięknem malowniczych kwiatów, przygotowana została łąka. Już za kilka tygodni w tym miejscu będzie można podziwiać atrakcyjne wizualnie łany kwiatów z całego świata. Dla uzyskania niepowtarzalnej kompozycji ozdobnej poletko w parku będzie miało kształt fali. Kwiaty na tej łące będą kwitły szybko, co za tym idzie stanowić będą ważne źródło pożywienia dla zapylaczy.

W pozostałych czterech lokalizacjach trwają jeszcze prace polegające na przygotowaniu terenu pod wysiew. Do końca maja wszystkie realizacje będą skończone.

Łąki weteranki

Na przestrzeni ostatnich lat na ternie Gdańska powstało siedem łąk kwietnych. Dzięki zastosowaniu mieszanek wieloletnich będziemy mogli się nimi cieszyć i w tym roku w następujących lokalizacjach:

  • vis a vis Teatru Szekspirowskiego
  • polana w Parku Reagana w pobliżu ul. Piastowskiej
  • rejon przejścia przez torowisko przy ul. Gościnnej
  • Park im. Ronalda Reagana
  • Park im. Jana Pawła II
  • Park Millenium na Zaspie
  • Park nad Opływem Motławy

Łąki kwietne nie wymagają wiele zaangażowania w nawożenie czy inne zabiegi pielęgnacyjne. Jesienią, gdy rośliny przekwitną i wytworzą nasiona zostaną skoszone. Następnie po kilku dniach, gdy pokos już wyschnie i nasiona wypadną z roślin, zostanie zebrane siano.


oprac. AU

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku